Meseszép, egyben szomorú videót készített a Földről a NASA űrhajósa

Meseszép, egyben szomorú videót készített a Földről a NASA űrhajósa

A NASA űrhajósa, Don Pettit érdekes jelenséget osztott meg az X-en, ami már most megmutatja, milyen jövőre lehet számítani.

Lenyűgöző videót készített nemrég a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén Don Pettit, a NASA űrhajósa, aki azt örökítette meg, hogyan suhan el a Föld az ISS alatt – pontosabban, hogy hogyan suhan el az űrállomás a Föld felett, számol be róla a HVG. Az X-re feltöltött képkockákban azonban egy másik érdekes dolgot is látni: apró felvillanó fényeket, amelyek szintén az űrben láthatók.

Természetesen nem űrbéli szentjánosbogarakról van szó – vagy legalábbis nem szó szerint –, és nem is egy idegen civilizáció űrhajói repkednek oda-vissza. A magyarázat ennél sokkal prózaibb: a SpaceX tehet az egészről.

A Föld felett 400 kilométerrel keringő objektumok a cég Starlink-műholdjai, amelyeken mozgásuk közben megcsillan a Nap fénye.

Hírdetés

Bár elsőre valóban lenyűgöző a látvány, érdemes azt is megjegyezni: egyúttal szomorú is. A műholdak villogása jól mutatja, mennyire zsúfolt a bolygó körüli terület, emellett pedig bezavarnak a természetes kilátásba is.

A SpaceX először 2019-ben indította el Starlink-műholdakat, hogy olyan helyen is lehessen internetezni, ahol nincs, vagy nem jó a kapcsolat. Jelenleg több mint 6700 ilyen szerkezet kering a bolygó körül, és ez a szám csak növekszik. A kutatók ezzel kapcsolatban már többször is aggodalmukat fejezték ki, a műholdak ugyanis bezavarnak az űr megfigyelésébe, így nehezítik a tudományos kutatást és munkát.

A probléma, hogy nem a Starlink az egyetlen cég, ami ilyen hálózatot épít. A vállalat eleve 42 ezer műholddal számol, de a kínai változata is minimum 13 ezer új műholdat jelentene

HVG


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »