Megtartották a női és férfi szerzetes-elöljárók éves közös plenáris ülését Budapesten

Megtartották a női és férfi szerzetes-elöljárók éves közös plenáris ülését Budapesten

A Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK) és a Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK) évente egyszer találkozik. Idén november 5-én tartották közös plenáris ülésüket a budapesti Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán, több mint kilencven résztvevővel. A találkozót megtisztelte jelenlétével Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke is.

Az összejövetel közös imával kezdődött, majd Zsódi Viktor SchP, az FSZK elnöke köszöntötte a jelenlévőket, és felolvasta Michael W. Banach érsek, Magyarország apostoli nunciusa a plenáris ülésre küldött üzenetét.

Ezután hat új elöljáró mutatkozott be: az Isteni Megváltóról Nevezett Nővérek Kongregációja, a Szent Ferenc Kisnővérei, a Szervita Nővérek a Fájdalmas Anya Szolgálói, a schönstatti nővérek (akiknek magyarországi letelepedése folyamatban van) és a Schönstatt Atyák Közössége, illetve a Betegápoló Irgalmasrend új magyarországi képviselője.

Ezt követően az MRK és az FSZK elnökének beszámolója következett az elmúlt időszakról.

Németh Emma SSS összegezte az elmúlt időszak eseményeit, és a jövő évre tervezett közös szerzetesi programokat is. Örömét fejezte ki az idei UNITAS, a szeminaristák, férfi és női szerzetesnövendékek, szemináriumi és szerzetesi elöljárók találkozójával kapcsolatban, majd beszélt a rendi fogadalmi évfordulókról, rendi letelepedésekről, a közös szerzetesi bűnbánati liturgiáról, a Sapientia Főiskola évfordulójáról, a Hilton-alapítvány támogatásából megvalósult képzésekről, a magyarországi, a romániai és a szlovákiai rendfőnöknői konferencia közös elnökségi találkozójáról, egyéb közösségi rendi alkalmakról és a szerzetesi temetők helyzetéről.

Ezután a 2025-ös szentévi eseményekre tekintve kifejezte örömteli várakozását. 2025. február 1-jén filmvetítéssel és kerekasztal-beszélgetéssel egybekötött ünnepség lesz a megszentelt élet napja alkalmából, amire mindenkit szeretettel várnak.

Zsódi Viktor SchP az MRK és az FSZK együttműködésének ugyanilyen eredményes folytatására buzdított, és felhívta a figyelmet a jubileumi szentév fontosságára, amely életszentség megerősítésének is teret ad. Kiemelt egy programot, ami 2025. január 6-án lesz. Elmondta, javaslatot tesznek az iskoláknak, hogyan valósítsák meg a szentévbe való belépést, amihez kiadvány is készül Zarándok leszek címmel. Ezenkívül zarándoklatot szerveznek májusban diákoknak szerzetesekkel együtt.

A délelőttöt Veres András püspök A szeretet gyümölcse a szolgálat című előadása zárta. Kiemelte, hogy tudatosan törekedni kell erre, mert Krisztust követve pótolhatatlan küldetésünk van. Teremtsünk közösséget, mert ez hiányzik a mai világból. 

Hírdetés

Mert mit is jelent a szeretet? – tette fel a kérdést. – Nehezen értelmezhető ez a mai érdek- és haszonelvűség miatt. A szeretet önként vállalt magatartás. Isten- és emberszeretet összetartozik. A szeretetből születik meg spontán a szolgálat. Azért végzem a szolgálatomat, mert szeretek, és nem az anyagiakért. Empátiakészség, látásmód (hogy észrevegyem a rászorulót) és testvériesség – ez a három a legfontosabb. Vegyük észre azokat a hiányokat, réseket, aminek a társadalom nem tud megfelelni – ott segítsünk. Vegyük észre a szemérmes szegényeket. Ne uralkodjunk, hanem szolgáljunk – buzdított Veres András.

Ebéd előtt szentmisén vettek részt a szerzetesek a piarista kápolnában.

Délután Dobszay Benedek OFM, az Emberi Méltóság Stratégia szakmai vezetőjének interaktív előadását hallhatták az elöljárók.

A bevezető érzékenyítés után kiemelte, hogy biztonságos környezetet szeretnének teremteni: legyenek biztonságosak az intézmények, a közösségek, ahol a bántalmazás (testi, lelki, spirituális) nem fordul elő. Ezért dolgozik a stratégia csapata. Dobszay Benedek kérte, hogy a rendek vegyék komolyan a fejlődéslélektant, benne a hit fejlődését, az áldozattá válás, traumatizáltság pszichológiáját, valamint az elkövetővé válás  pszichés folyamatát is. Hozzátette: ezenkívül fontos, hogy a valóságot ne hárítsuk el, nézzünk szembe vele, mert csak akkor kezdődhet a gyógyulás. Higgyünk abban, hogy az ember fejlődőképes. Tudunk-e a remény jelei lenni a világban? – tette fel beszéde végén a kérdést Dobszay Benedek.

Az előadás után fórum következett ebben a témakörben.

A plenáris ülést aktuális ügyek megbeszélésével zárták, majd a jubileumi szentév imájával ért véget a találkozó.

Forrás: Szerzetesek.hu

Fotó: Csapó Viktória; A.nett

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »