Megtalálták a Tejútrendszer ikertestvérét, alig fiatalabb a világegyetemnél

Megtalálták a Tejútrendszer ikertestvérét, alig fiatalabb a világegyetemnél

A James Webb-űrteleszkóp segítségével fedezték fel a tudósok a Csu-lung nevű galaxist, ami 1,13 milliárd évvel az ősrobbanás után már kifejlett állapotban létezett. Mindez azt mutatja: még sok mindent nem ismer a tudomány a galaxisok fejlődéséről.

Egy olyan spirálgalaxist fedeztek fel a szakemberek, ami már az ősrobbanás után alig 1,13 milliárd évvel pontosan úgy nézett ki, mint a mostaniak – például a Tejútrendszer.

A Csu-lung (Zhúlóng) a nevét a kínai mitológiából ismert fáklyasárkányról kapta. A felépítése alapján egyértelműen elkülönül a galaxis dudora – itt találhatók az öregebb csillagok –, illetve a spirálkarok. A HVG cikke szerint ez a jelenleg ismert legtávolabbi spirálgalaxis dudorral, koronggal és spirálkarokkal.

Hírdetés

A kutatók úgy vélik, hogy az ilyen galaxisoknál először a dudor jön létre – ezért találhatók ezekben a legrégebbi csillagok –, majd a korong idővel növekszik, és kialakulnak a spirálkarok. Ennek köszönhetően veszi fel az objektum a jól ismert spirál formát.

A számítások szerint a galaxis 100 milliárd Nap tömegének felel meg, vagyis majdnem akkora, mint a Tejútrendszer. A különbség csak az, hogy a Csu-lungnak volt 13 milliárd éve arra, hogy táplálkozzon és növekedjen.

A James Webb felfedezése azt bizonyítja: a spirálgalaxisoknak elég lehet 1 milliárd év is ahhoz, hogy kialakuljanak, ugyanakkor ismer a tudomány olyanokat is, aminek ennél több időre volt szüksége. A Csu-lung egyébként szédítő sebességgel termeli a csillagokat – sokkal intenzívebben, mint a Tejútrendszer –, ugyanakkor a többi ősi galaxishoz képest meglehetősen nyugodt.

HVG


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »