Az Új Ember idei 49. számát ajánljuk olvasóink figyelmébe, mely elérhető a templomokban, az újságárusoknál, illetve előfizethető szerkesztőségünk terjesztési osztályán.
A címoldalon indul interjúnk Német Lászlóval, akit a pápa december 7-én bíborossá kreál. Legutóbb hét esztendeje készítettünk interjút Német Lászlóval, aki akkor a Nagybecskereki Egyházmegye megyéspüspöke volt csaknem egy évtizede. Közel két éve belgrádi érsek és december 7-én bíborossá kreálja Ferenc pápa. November 22-én Leányfalun találkoztunk a főpásztorral, ahol aznap ért véget a magyar és magyarul beszélő püspökök hagyományos éves lelkigyakorlata. Német Lászlót a délvidéki magyarság és a katolikus közösség helyzetéről is kérdeztük.
Összefoglalót olvashatnak az Országos Lelkipásztori-Teológiai Napokról, amelyet idén november 25. és 27. között tartottak meg Esztergomban, a Szent Adalbert Rendezvényközpontban. A központi téma az imádság volt.
Marton Zsolt váci megyéspüspök, az MKPK Családügyi Bizottsága elnökének idei körlevelét lapunk 8. oldalán közöljük. A püspök a levélben leszögezi: „határozottan védenünk kell a családjainkat a keresztény értékrenddel ellentétes gender-ideológiától, az online világ káros tartalmaitól, az egyre gyakrabban kialakuló függőségektől azért, hogy legkisebb közösségeink a reménység tiszta forrásai maradjanak!”
Mikor jó a bocsánatkérésünk? A Sárváron a múlt héten megtartott lelkinapon Bellovics Gábor SJ a kiengesztelődés útjairól tanított a jelenlévőknek; konkrét tanácsait lapunkban olvashatják.
Bartholomaiosz konstantinápolyi egyetemes pátriárka meghívására, a Pannonhalmi Főapátság szervezésben, Hortobágyi T. Cirill főapát vezetésével, Szent András, a Konstantinápolyi Ökumenikus Patriarkátus védőszentjének ünnepe alkalmából magyar delegáció érkezett Törökország legnagyobb városába, Isztambulba, az egykori Konstantinápolyba november 28-án. Látogatásuk december 1-jéig tartott. A delegáció a testvéri, ökumenikus, kulturális misszió keretében érkezett Isztambulba. A küldöttség tagjai a következők voltak: Fabiny Tamás, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke; Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke; Hölvényi György, a Kereszténydemokrata Néppárt európai parlamenti képviselője; Gárdos Csaba, a Magyar Államkincstár költségvetési felügyeleti igazgatója; Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke; Erdődy Orsolya, a Budapesti Fesztiválzenekar menedzser-igazgatója; Dejcsics Konrád bencés szerzetes, a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatója; Hajdu D. András fotográfus és Kuzmányi István diakónus, az Új Ember és a Magyar Kurír igazgató-főszerkesztője. A látogatásról a főszerkesztő írását olvashatják a lapban.
A Mértékadó kulturális mellékletben Mészáros Ákos tárlatismertetőjét olvashatják A Munkácsy – egy világsiker története című kiállításról, amely 2025. március 30-áig tekinthető meg a Szépművészeti Múzeumban. Remekművekkel találkozhatunk a múzeumban, és az ismertetésből megtudhatjuk, hogy „a rendezők gondoskodtak arról, hogy a művész tárgyaiból is láthassunk egy kisebb válogatást. Megnézhetjük festőállványát egy befejezetlen képpel, s palettáját, ecseteit, festékes dobozát is szemügyre vehetjük.”
Baranyai Béla a Nézőpont rovatban a Vedd meg most: A shopping-összeesküvés című film alapján írt jegyzetet a kapitalizmuskritikáról, e kritika álságos vonásairól, a vásárlás-kultúra mindent átható jelenségéről – s mindezek összefüggésében a Netflixen látható filmről.
A Kortárs rovatban Zsuffa Tünde Hasad a hajnal című regényéről ír Bodnár Dániel. A könyvet Magyar Nemzeti Levéltárban november 24-én mutatták be. Az eseményen Pásztor Zoltán szerkesztő beszélgetett a szerzővel, valamint Kubik Anna Kossuth-díjas színésznővel és Szabó Csabával, a levéltár főigazgatójával. Az eseményen jelen volt Berta Tibor tábori püspök és Makkai László görögkatolikus lelkipásztor. A könyvbemutatón elhangzott: „A Hasad a hajnal hősei az egyszerű emberek közül kerülnek ki, akik ott élnek az Alföldön, teszik a dolgukat a legjobb tudásuk és a lelkiismeretük szerint, bármilyenek legyenek is a körülmények. Megfélemlítették őket, mégis talpon maradtak. Az író rendíthetetlenül hisz abban, hogy Dávid legyőzheti Góliátot.”
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »