Bernie Sanders vermonti szenátor kedden hivatalosan is bejelentette, hogy ismét jelölteti magát a 2020-as elnökválasztáson. A független – de a demokratákkal együtt politizáló – szenátor 2016-ban Hillary Clinton vetélytársa volt a Demokrata Párt elnökjelöltségéért folytatott küzdelemben.
A 77 éves, önmagát demokratikus szocialistaként meghatározó politikus a támogatóihoz küldött e-mailben jelentette be, hogy másodszor is indul az elnökválasztáson. „A politikai forradalmat be kell fejezni” – fogalmazott levelében.
Bernie Sanders az egyik legismertebb politikus, aki csatlakozott a demokrata párti elnökjelölt-aspiránsok népes táborához. Felmérések szerint jelenleg a legnépszerűbb is a baloldali jelöltek között. Politikai hitvallását három évvel ezelőtt elemzők még az amerikai politika peremén lévőnek ítélték, főbb elemeit azonban mára a Demokrata Párt magáénak vallja.
Általános és mindenki számára garantált egészségbiztosítást, 15 dolláros minimális órabért és ingyenes felsőoktatást szorgalmaz. Ezzel a programjával az előző elnökválasztási kampányban fiatalok millióit hódította meg.
Amikor három évvel ezelőtt erről és más elképzelésekről beszéltünk, azt mondták, hogy „radikálisak” és „szélsőségesek” vagyunk – írta a híveinek kedden küldött levelében.
Politikájának fő elemei nem változtak a három évvel ezelőtti programjában megfogalmazottakhoz képest. A jövedelmi különbségek felszámolását és az általa korruptnak ítélt kampányfinanszírozási rendszer megváltoztatását szeretné elérni, és, mint tanácsadója, Jeff Weaver a Politico című lapnak elmondta, progresszív külpolitikát majd.
„Kampányunk arról szól majd, hogy átalakítsuk országunkat, és létrehozzunk egy gazdasági, társadalmi, faji és környezeti igazságosságon alapuló kormányt” – fogalmazott kedden. Donald Trump elnököt rasszistának nevezte, és úgy vélte, hogy az elnök szexista, idegengyűlölő és olyasvalaki, aki önkényuralmi irányba vezetve bennünket aláássa az amerikai demokráciát.
Sanders a jelöltségét támogató egymillió aláírást kíván összegyűjteni annak érdekében, hogy – mint korábban többször is elmondta – szembeszállhasson a gyógyszergyártókkal és a biztosítási társaságokkal. Elemzők szerint ez az aláírásgyűjtés jelzi majd támogatottságának mértékét is.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »