Miközben az orosz gázszállítások visszaestek, az amerikai cseppfolyósított földgáz európai importja új rekordokat döntött, és január első harmadában meghaladta a Gazprom európia szállításait is.
A cseppfolyósított földgáz (LNG) EU-ba irányuló szállítmányai új rekordokat döntöttek. Január első napjaiban a nyugat-európai országok 250 millió köbméter, zömében amerikai földgázt vásároltak naponta LNG formájában, legalábbis a Bloomberg hírügynökség szeriint.
December közepétől több mint 30 tartályhajó kelt át az Atlanti-óceánon Európába, 2019 decembere óta nem látott mennyiséget hozva az üreg kontinensre.
A szlovák Eustream szolgáltató közlése szerint az Oroszországból érkező gázszállítás átlagos napi mennyiség január 1. és 9. között napi 54 millió köbméterre csökkent. Ez mindössze fele a tavaly ilyenkor jegyzett mennyiségnek. A másik, Lengyelországon keresztül haladó Jamal gázvezeték pedig december vége óta fordított irányban szállítja az energiahordozót.
Az ígéretek ellenére a Gazprom továbbra sem töltötte meg az Európában birtokolt gáztárolóit, amelyek a megszokottnál jelentősen hiányosabb készletekkel rendelkeznek – ez az egyik oka az energia európai drágulásának.
Az amerikai LNG szállítmányok, ha nem is tartósan, egy időre kifogták a szelet az energiaárak drágulásának vitorlájából. Decemberben ezer köbméter földgáz még kétezer dollár körüli ár felett mozgott, az elmúlt három hétben azonban az londoni IDE tőzsdén 56 százalékkal csökkentek a határidős szerződések, a múlt kedden pedig az irányadó ár 903 dolláron stabilizálódott.
A növekvő gázmennyiség a villamos energia árát is mérsékelte – korlátozottan. Németországban a következő három hónapra szóló határidős jegyzések 5 százalékkal lettek olcsóbbak, megawattóránkénti 218 eurós ár mellett. Franciaországban az enyhülés 10 százalékos volt (287 euró/kWh).
A teljes képhez hozzátartozik, hogy Európában igen turbulens időszak köszönthet be, és nem csak az Ukrajna sorsa miatti feszültségek okán. A cseppfolyósított földgáz termelése minden évben növekszik, a globális forgalom 2025-re eléri a 449 millió tonnát (egy tonna LNG 1,37 milliárd köbméter földgázzal egyenlő), ami 34 millió tonnás globális kínálati többletet eredményez.
Ráadásul, az orosz Gazprom hosszúlejáratú szerződései 2025-ben lejárnak az európai és török ügyfeleivel – elsősorban őket akarja rákényszeríteni a hosszútávú szerződések meghosszabbítására az ad hoc vásárlás helyett.
Rmx.news, körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »