Megéri felajánlani az adó két százalékát Tilajcsík Dóra2025. 03. 27., cs – 09:46
Az adófizetők egy részének alig néhány napja maradt, hogy eldöntse, kinek adományozná adója két százalékát. A vállalkozóknak ugyanis az adóbevallásukkal együtt kell nyilatkozatot tennie arról, hogy mely civil szervezetet szeretnék támogatni. A munkavállalók azonban kapnak még néhány hét haladékot, nekik április végéig kell döntést hozniuk.
Az adó két százalékának felajánlása a legkézenfekvőbb módja, hogy az ország lakosai a nonprofit szektor azon képviselőit támogassák, akik minden nap a polgárokért dolgoznak. Ezek a tömörülések általában olyan feladatokat látnak el, amik ideális esetben az egyes állami intézmények hatáskörébe tartoznának. Teszik mindezt úgy, hogy a törvényhozók legfeljebb elenyésző összeggel támogatják a működésüket, az esetek többségében azonban semmilyen hozzájárulásban nem részesülnek.
Jobb élet
Bár az állam gyakran mostohán bánik a civil szférában tevékenykedőkkel, az emberek meg vannak róla győződve, hogy ezek a tömörülések munkásságukkal többek életminőségét is igen jelentősen javítják, derül ki a Focus ügynökség legfrissebb felméréséből. A válaszadók többsége rendkívül pozitívan értékeli, hogy lehetősége van támogatni az olyan csoportosulásokat, akik a rászorulókat, az időseket, esetleg a betegeket segítik. Emiatt a megkérdezettek 80 százaléka egyértelműen leszögezte, szeretnék, ha a jövőben is esélyt kapnának rá, hogy segítsék a harmadik szektor kiválasztott képviselőinek munkáját.
Az adatgyűjtés arra is rámutatott, hogy Szlovákia lakosságának 90 százaléka tudatosítja, hogy a törvény értelmében mindenki szabadon rendelkezhet az adója két százalékával. A lehetőségről tehát még azok is tudnak, akik nem élnek vele. Jó hír azonban, hogy a felajánlások száma növekvő tendenciát mutat. Míg 2021-ben a hozzájárulások értéke 87,2 millió euró környékén mozgott, addig tavaly már meghaladta a 105 millió eurót. Az évek során azonban nemcsak az adományozók, hanem a civilek listája is folyamatosan bővült. Az érdeklődők mostanra 18 ezernél is több szervezet közül választhatnak.
Kapcsolódó cikkünk
Közeledik az adóbevallási szezon, és sokan azon töprengenek, vajon az idén kell-e egyáltalán bajlódniuk a bonyolult űrlapok kitöltésével. Fontos alapszabály: a 2024. évre vonatkozó adóbevallás benyújtásának kötelezettsége minden olyan magánszemélyre vonatkozik, akinek éves jövedelme tavaly meghaladta a 2823,24 eurót.
Az adóbevallás benyújtásának és az adó befizetésének határideje 2025. március 31. Ez a kötelezettség a külföldről származó jövedelemmel rendelkező lakosokra, a munkahelyüket elvesztett személyekre és azokra is vonatkozik, akiknek 2024-ben megszűnt a vállalkozásuk. Azoknak is be kell nyújtaniuk, akik adóveszteséget könyveltek el. Ezenkívül vannak olyanok, akiknek nem kötelező, de megéri kitölteni az űrlapot, ugyanis számos olyan helyzet van, amikor az adóbevallás benyújtása anyagilag kifizetődő lehet. Ilyen például, ha valaki csak az év egy részében dolgozott, viszont a munkaadója úgy számította ki az adóelőlegeit, mintha egész évben dolgozott volna. Megéri adóbevallást készíteni az alacsony jövedelműeknek, vagyis aki egész évben legfeljebb 5646,48 eurót keresett (ekkora az adómentes minimum), továbbá annak, aki életbiztosítást fizetett vagy kiegészítő nyugdíj-megtakarításhoz járult hozzá, illetve aki szeretne élni a 2%-os adófelajánlás lehetőségével.
Kinek nem kötelező?
Nem kell adóbevallást készítenie annak, akinek a tavalyi adóköteles jövedelme nem haladta meg a 2823,24 eurót. Ugyancsak megúszhatja a kellemetlen papírmunkát, aki csak alkalmazottként dolgozott, s február 17-éig megkérte a munkaadóját, hogy végezze el helyette az éves adóelszámolást. Továbbá, elkerülheti az adóbevallás készítését, aki tavaly olyan jövedelemmel rendelkezett, mely után fizetett forrásadót. Ide tartoznak például a bankszámlák kamatai, a befektetési alapokból származó jövedelmek vagy a jogdíjak egy bizonyos összeghatárig. Az ilyen jövedelmek után automatikusan adót vonnak le. Tipikus példa erre a bankban elhelyezett lekötött betét, amelynek kamataiból a bank automatikusan levonja az adót.
Fontos azonban tudni, hogy ha ez a jövedelem más típusú jövedelmekkel kombinálódik, például vállalkozásból származó bevétellel, akkor mégiscsak kell adóbevallást benyújtani.
Akinek nyeremény(ek)ből volt bevétele, annak nem árt tudatosítania, hogy arra speciális szabályok vonatkoznak. Adóbevallási kötelezettség akkor alakul ki, ha a nyeremény(ek) értéke meghaladja a 2823,24 eurót, miközben az első 350 euró adómentes.
Kétféle nyomtatvány
A bevétel jellegétől függően a természetes személyek kétféle űrlap közül választhatnak. Az A típusú adóbevallást azoknak kell kitölteniük, akiknek csak alkalmazotti bevételük volt – függetlenül attól, hogy rendes munkaszerződésre vagy megbízásos szerződésre dolgoztak. Akinek volt még más adóköteles jövedelme is, annak B típusú adóbevallást kell készítenie. A B típusú űrlapot azok szokták kitölteni, akiknek volt bevételük vállalkozásból, bérbeadásból, ingatlaneladásból, művészi teljesítményből. Az összes bevétellel egyetlen űrlapon kell elszámolni.
Mennyi az adó?
Az adóbevallás lényegében arról szól, hogy összeírjuk az összes tavalyi jövedelmet, kiszámoljuk, hogy abból mennyi adót kellett volna fizetni, és azt összehasonlítjuk a bevételekből ténylegesen levont adóelőlegekkel. Ideális esetben a két szám megegyezik. Jó esetben kiderül, hogy tavaly túl sok adóelőleget fizettünk, és a különbözetet most visszakérhetjük. Rosszabb esetben adóhátralék jön ki, amit március végéig rendezni kell. Ezenkívül élhetünk bizonyos adókedvezményekkel.
Azok után a bevételek után, melyek az elmúlt évben nem lépték túl a létminimum 176,8-szorosát, ami 2024-ben 48 441,43 euró volt, 19 százalékos adót kell fizetni. Az említett összeget túllépő bevételt már 25 százalékos adóval sújtják.
Aki nem tesz eleget a kötelességének, azt megbüntethetik, ezenkívül késedelmi kamatot is számláznak. A bírság 30 és 16 000 euró között mozoghat.
Határidők
A jövedelemadó-bevallásokat mindig az adott adózási időszak befejeződése után legkésőbb 3 hónapon belül kell eljuttatni a lakhely szerint illetékes adóhivatalba. Akik már most tudják, hogy valamilyen okból nem képesek tartani a március végi időpontot, 3 hónap haladékot intézhetnek úgy, hogy írásban a határidő lejárta előtt bejelentik az adóhivatalnak, hogy később, azaz június 30-áig adják le az űrlapot. Aki külföldi bevételekkel is el akar számolni, a határ-időt 6 hónappal, maximum szeptember 30-áig is kitolhatja. Ha az adózó meghal, az év arányos részére vonatkozó adóbevallást az örököse dolgozza ki a halál bekövetkezésétől számított 3 hónapon belül, illetve ez esetben is lehet halasztást kérni. A kitöltött nyomtatványokat személyesen, postai úton vagy elektronikusan is eljuttathatjuk az adóhivatalba.
Adómentes részek
Nem kell a teljes bevételünkből adózni: az adóalap a jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott tételekkel csökkenthető. Az adózóra vonatkozó adómentes rész azt az alapösszeget jelenti, amelyet mindenki leszámíthat a jövedelméből, adózni csak a maradék összegből kell. Az adómentes rész összege az adott évben szerzett jövedelem nagyságától függ, és a létminimum időszerű összege alapján határozzák meg, éspedig annak a 21-szerese, ami a 2024-es vonatkozólag 5646,48 euró.
Minél magasabb jövedelme van valakinek, annál alacsonyabb adómentes részt tud leszámolni.
Érvényesíthetőek bizonyos kedvezmények: az adóalap csökkenthető a házastárs utáni adómentes résszel, a nyugdíjrendszer 3. pillérébe önként befizetett tétellel (legfeljebb 180 euróval), továbbá érvényesíthető a jelzáloghiteles és a gyermekek után járó adóbónusz.
Aki szeretne élni a 2%-os adófelajánlás lehetőségével, azt is az adóveballás keretében teheti meg.
Kell az összes olyan dokumentum fénymásolata, mellyel az adózó igazolni tudja az előző évre vonatkozó, a Szlovákiából és külföldről származó összes jövedelmét, a belőle levont adóelőlegeket, a nem pénzbeli bevétel alapján keletkezett adóhátralékot.Mellékelni kell az adóbónusz érvényesítéséhez szükséges iratokat (a gyermek születési anyakönyvi kivonata, valamint ha a gyermek már közép- vagy főiskolára jár, szükség van az iskolalátogatásról szóló igazolásra vagy igazolásra a családi pótlék folyósításáról).Ha készült éves adóelszámolás, mellékelni kell róla másolatot, s ki kell egészíteni az arra vonatkozó adatokkal, hogy az adózó már rendezte-e az esetleges adóhátralékát, illetve az adótúlfizetést. Egyszerű felajánlani
Az egyik leggyakoribb tévhit az, hogy az adó felajánlása többletköltségekkel jár. Erről azonban szó sincs. Amikor az adózók elszámolnak az előző évi bevételeikkel, valamint az abból levont adóelőlegekkel, akkor az érintettek a korábban már befizetett adójuk egy részével rendelkezhetnek. Ha nem jelölnek meg egy adott nonprofit szervezetet, mint kedvezményezettet, akkor ez az összeg az államkasszába vándorol. A legtöbbször nagyon kevés pénzről van szó, mivel azonban a közhasznú tevékenységet végző tömörülések nem haszonorientáltak, esetükben az apró adományok is sokat számítanak.
Akadnak olyanok is, akiket az riaszt el az adó két százalékának felajánlásától, hogy úgy érzik, a folyamat rengeteg papírmunkával jár, így rendkívül időigényes. Nem árt azonban tudatosítani, ha valaki megbirkózik az éves adóelszámolás jelentette kihívással, a felajánlás már nem okoz különösebb fejtörést. Mindössze egy formanyomtatványt kell kitölteni, amelyen fel kell tüntetni a kiválasztott szervezet adatait, valamint az adó két százalékának nagyságát. Ezt a nyilatkozatot pedig az adó befizetéséről szóló igazolással együtt el kell juttatni az adóhivatalba.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »