Ez a modell 2012-ben két, tipikusan „mazdás” újdonsággal érkezett: a Kodo dizájnnyelvvel és a Skyactiv technológiával. Ezeknek, plusz a javában tomboló SUV-mániának köszönhetően egykettőre a márka legnépszerűbb termékévé vált, sőt ma is az. Második generációját már többször is frissítették, és az aktuális verzió alighanem világrekordot tart: 51 különböző kivitelben kapható! Mi ezek közül az erősebb benzinmotor/automata váltó/összkerékhajtás és a csúcs Takumi szereltség kombinációját kaptuk meg tesztelésre.
Alaktan
A legújabb CX-5 külseje változatlanul mentes a futurisztikus elemektől, de mégsem konzervatív. Vagyis azért némi futurizmus is akad, lásd például a családi ismertetőjeggyé vált hatalmas hűtőrácsot, benne a szintén impozáns méretű márkaemblémával. (Ismerjük el: ütős élmény, ha reggel a garázsajtót kinyitva egy ilyen félelmetes pofa néz velünk farkasszemet…) S bár a „szabadidős” alapforma maradt, a keskenyebb fényszórókkal, a pengésebb lökhárítókkal és az arányok finom módosításával mégis sportosabbá vált a fazon.
Az arányeltolódásra jó példa a kissé hátratolt A-oszlop, a meghosszabbított motorháztető, vagy az erősebben megdöntött szélvédő. Az eredmény jól látható a képeken. Mindehhez jön még a csúcsszereltség vizuális többlete: elöl a fekete hűtőmaszk, hátul a vastag csövű krómozott dupla kipufogó.
Belvilág
Mint már említettük, az autó szereltsége a legmagasabb szintű volt; itt az értékesebb cuccok közül standard a Nappa bőr ülőgarnitúra, a 10 hangszórós BOSE hifi és az elöl-hátul fűthető (elöl szellőztetési funkcióval is kiegészített) ülések. (A tetőablak viszont itt is opciós, 700 euróba kerül).
A digitális műszerfal egyrészt szépen imitálja a klasszikus „órákat”, másrészt számos adat végigpörgethető rajta úgy, hogy nem zavarják ezt a sportautós látványt. A szélesvásznú központi kijelző viszont eléggé puritán: csupán a navigáció, a 360 fokos kamera és a fogyasztásjelző diagram képét közvetíti színesben, minden mást csak fekete-fehér szótári szöveggel.
Bőséges kárpótlást nyújt azonban mindezért a Mazdánál megszokott, végtelenül praktikus infotainment-kezelőpult. A monitorhoz hozzá sem kell nyúlnunk, sőt nincs is érintős funkciója: mindent az említett pult körtárcsáival és nyomógombjaival állíthatunk-szabályozhatunk-hívhatunk le, miközben csuklónk kényelmesen pihen a középső kartámlán.
Aztán volt még egy sereg intelligens vezetéstámogató rendszerünk, adaptív távolságtartó tempomattal, holttérfigyelővel, táblafelismeréssel, intelligens fékasszisztenssel, miegymással. Okvetlen említést érdemelnek még a kényelmes, jól formázott ülések, elül kitűnő oldaltartással. Ami pedig a koffert illeti, fél köbmétert meghaladó alapméretével a kategória abszolút élmezőnyébe tartozik.
Az országúton
A bevezetőben említett elképesztően gazdag típusválaszték annak is köszönhető, hogy a Mazda nem fél a dízelektől: a 29 benzinesen kívül 22 gázolajosat is kínál. Tesztautónkat az erősebbik benzines mozgatta, a Mazda specialitásának számító magas (13:1-es) sűrítési aránnyal, és a szintén márkakülönlegességnek számító i-ELOOP (Intelligent Energy Loop) elektromos kiegészítő rendszerrel. Ezt már más típusoknál részletesen leírtuk, most tehát csak ennyit: az elektromos energiatároló itt nem akkumulátor, hanem egy nagykapacitású kondenzátor. Ennek előnye a korlátlan élettartam, az aksikhoz képest elhanyagolható súly, valamint a másodpercek alatti feltöltődés. Kisütéskor azonban nem a hajtásba, hanem az elektromos fogyasztók áramellátásába segít be. A gyártó szerint ez is kb. 10%-os fogyasztáscsökkentést jelent, ám ez a motor hengerlekapcsolási rendszerének is köszönhető. Aztán volt még a szintén Mazda-szabadalomnak számító G-Vectoring rendszerünk; ez a kanyarban kissé csökkenti a motor nyomatékát, tehát érzékenyebbé és pontosabbá teszi a kormányzást.
A tesztautó 4×4-es technikája is külön strófát érdemel: összesen 27 érzékelővel figyeli a teljes hajtásláncot, a gázpedál állásától kezdve a kerekek csúszásán keresztül egészen a kormányszögig. Ezek alapján dönt arról – másodpercenként akár 200 alkalommal! –, hogy mennyi nyomatékot küldjön hátra, mivel alapon természetesen csak elöl hajt az autó. Ennek köszönhetően kevés „szabadidőssel” éreztem magam olyan biztonságban pl. egy beltengernyi méretű pocsolya kellős közepén, mint az új Mazda CX-5-össel…
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »