A Magyar Nemzet archívuma segítségével felelevenítjük a magyar labdarúgó-válogatott Európa-bajnoki szerepléseit. A sorozat második részében az 1972-es belgiumi négyes döntőről olvashatnak.
Az első futball-Európa-bajnokságot 1960-ban rendezték, ám ezt és az 1964-es viadalt még Európai Nemzetek Kupájának nevezték. 1976-ig mindössze a selejtezősorozat legjobb négy csapata vett részt a tornán, amely így egyből az elődöntőkkel kezdődött. Azt fontos hangsúlyoznunk, hogy ekkor még a világ élvonalában volt a magyar futball, így a sajtó és a közvélemény elvárásai is ehhez igazodtak. Válogatottunk 1964-ben és 1972-ben szerepelt Eb-n, majd negyvennégy évig, az idei nyárig csak álmodozhatott róla.
A sorozat első, 1964-es részét itt olvashatja, az 1972-es négyes döntőbe jutásról pedig ebben a cikkünkben írtunk. Most pedig következzenek a Magyar Nemzet korabeli cikkei az 1972. június 14. és június 18. között zajló tornáról.
Kevés eséllyel, sok ambícióval a szovjet labdarúgók ellen
Kevés olyan válogatottja van a világnak, amellyel szemben ennyire kedvezőtlen lenne a mérleg. Két győzelem mellett öt vereség és három döntetlen szerepel a jegyzőkönyvekben.
– Ennyire nem konveniál a magyar csapatnak a szovjet labdarúgók sajátos stílusa? – kérdeztem még az elutazás előtt Illovszky Rudolfot.
– Nem láttam minden magyar–szovjet mérkőzést, de állítom, hogy számunkra sem legyőzhetetlen a szovjet válogatott – hangzott a válasz. – Ahogyan Budapesten sikerült 2:0-ra nyerni, ugyanígy máskor is lehet megfelelő eredményt elérni. Egyszerűen nem vagyok hajlandó tudomásul venni, hogy a mieinknek nem fekszik a szovjet játékstílus. Ha jól játszik a csapatunk, akkor sikerrel veheti fel a harcot az ilyen lendületes, kemény, céltudatos futball ellen is. Jó a szovjet válogatott, de jó a mi együttesünk is. Mindkét csapat eljutott a legjobb négyig az Európa-bajnokságon, és ez pillanatnyilag egyforma rangot ad. Akik az elődöntőben találkoznak, azok bármilyen eredménnyel végezhetnek. Láttam tévén a szovjet–jugoszláv mérkőzést és személyesen az NSZK–Szovjetunió összecsapást. Elmondhatok sok jót és szépet a szovjet csapatról, de vannak gyenge pontjai is ennek az együttesnek.
– Például?
– Ezt majd inkább a játékosainknak mondom el. A mi csapatunkról viszont annyit, hogy ha nem gátolták volna sérülések a felkészülést, ha például Fazekas és Vidáts rendelkezésre állna, azt mondanám, hogy ötvenszázalékos eséllyel lépünk pályára szerdán. De így sem veszteni utazunk Brüsszelbe.
– Nem zavarják a szövetségi kapitányt a váratlan formaingadozások?
– Lehetetlen úgy összeállítani egy válogatott csapatot, hogy az ember csak a legutóbbi forduló teljesítményeit mérlegelje. Sok-sok szempontot kell figyelembe venni, kezdve a játéktudástól egészen addig, hogy milyen struktúrájú együttesbe kell valakit beépíteni, és ki lesz az ellenfél. Ha a pillanatnyi formákat venném figyelembe, irreális képet kapnék. Szőkét például Tatabányán le kellett cserélni, aztán szerdán a Honvéd ellen nagyszerűen futballozott. Most a vasárnapi vagy a szerdai teljesítményt vegyem alapul? Egyiket sem! Vagy pedig építsek arra, hogy a szerdai fordulóban valaki briliánsan játszott? Honnan tudhatom, hogy egy héttel később megismétli-e ezt a teljesítményt az illető? Nem elég egyszer bizonyítani, de egy kisiklásból sem szabad túl sokat következtetni.
– Miért maradt ki Rothermel, hogyan került a csapatba Rapp Imre?
– Május 30-án el kellett küldenünk Brüsszelbe egy 24-es névsort. Csak az akkori helyzetet vehettem figyelembe. A stockholmi mérkőzés után elutaztam Münchenbe, és mikor hazajöttem, már készítenem kellett a listát. Rothermel kinn volt velünk Svédországban, és bár fájt az ujja, készen állt a védésre. Tehát joggal számoltam vele. Azóta viszont nem tudott klubcsapata rendelkezésére állni. Fáj a könyöke. Rapp Imre nagyszerűen védett az egész tavaszi szezonban, logikusnak tűnt, hogy Géczi és Rothermel mellett neki adjak bizalmat. A korai nevezés miatt került a 24-es listára Fazekas is – nem tudhattam május végén, hogy június közepén sérült lesz. Ha tudom, mást nevezünk helyette. Ugyanez a helyzet Branikovitscsal és Vépivel, akiket azonban még június 7-én is neveztem volna, hiszen csak ezen a napon este 10-kor tudtam meg, hogy a kluborvos pihenést írt elő számukra.
Erőn felüli teljesítmény
Ezek a kérdések és válaszok egy sajtóértekezleten hangzottak el. Szó volt ott sok minden másról is, de ezek a témák voltak a legjellemzőbbek, Illovszky – mint az eddigi tétre játszott mérkőzések előtt – most sem volt pesszimista. Bízik a csapatában, és talán ez a bizalom nem lesz csupán előleg. Jó lenne végre megint nyerni a szovjet csapat ellen. De ha nem sikerül, akkor se lehet elmarasztalni válogatottunkat. Akárhogy nézzük is, kissé erőn felül álló teljesítmény volt bekerülni az Eb négy legjobbja közé. A selejtezők idején, amikor latolgattuk, hogy részt vesz az Európa-bajnokságon Anglia, az NSZK, Olaszország, Portugália, Jugoszlávia, Spanyolország, a Szovjetunió, Hollandia, akkor nehezen fért az elképzelésekbe, hogy Magyarország ott lesz az elődöntőben. Kétségtelen, a sorsolás nem volt a legbalszerencsésebb, hiszen a kontinens legjobbnak tartott csapatai közül eggyel sem találkoztunk, de ez nem változtat a tényen: válogatottunk szerdán a döntőbe jutásért mérkőzhet – és nem is esélytelenül.
A szovjet válogatott jobbnak tűnik, mint a miénk. Játékosai gyorsabbak, keményebbek, jobban bírják az iramot, mint a magyarok, nagy különbség mutatkozik a javukra fejelésben, és mintha a modern futball inkább a vérükben lenne, mint a mi játékosainknak. Ők nem szöszmötölnek sokat a labdával, futtában veszik át, gyorsan teszik tovább, lendületből játszanak. Az NSZK ellen a 4:1-es vereség alkalmával a szovjet együttes egyáltalán nem játszott rosszul, sőt mi több, mutatósan futballozott a válogatott. Az első félidőben remek, kiegyenlített mérkőzést vívott a két kitűnő együttes, a szünet utáni zavart félóra hozta meg a nyugatnémetek négygólos vezetését, ám a szovjet válogatott ebben a vesztett pozícióban sem adta föl a harcot, s a hajrában jobban játszott, mint ellenfele.
„Csak” az NSZK-t kéne lemásolni
Az a bizonyos félóra jelentheti a lehetőséget csapatunk számára. Zavarba lehet hozni ezt a szovjet együttest, kapkodóvá lehet tenni a védelmét – csak megközelítőleg úgy kellene futballozni, mint azt az NSZK-tól láttuk. A szovjet védők nyilván szorosan fogják majd csatárainkat, de tucatnyi módszer kínálkozik az ilyen jól záró védelemmel szemben. Csak egy-két példa. Valamelyik szélsőnk beviszi emberét a büntetőterületre, és máris út nyílik a felfutó hátvéd előtt, hogy a védelem hátába kerüljön. Aztán vannak nagyszerűen lövő csatáraink, akik 20-25 méterről is betalálhatnak a kapuba. Különben is rejtély számomra, hogy mi lehet a magyarázata a következőknek. Ha mondjuk 30 méterről szabadrúgáshoz jut a magyar csapat, akkor föláll az ellenfél 6-7 tagú sorfala, és rendszerint akad magyar játékos, aki ilyen messziről, a sorfal mellett vagy fölött is veszélyesen tud kapura rúgni. Viszont a folyamatos játékban, amikor nincsen sorfal, ugyanaz a csatár, aki 30 méterről jól lőtte a szabadrúgást, 18-20 méterre a kaputól inkább passzol, minthogy kapura rúgna.
Számos taktikai lehetőség között választhat a magyar csapat. Nyilván Illovszkynak egész sereg elképzelése van. Ő a szakember, neki kell megrajzolni a szovjet kapuhoz vezető folyosókat, és az ő dolga, hogy megszervezze a védelmet a higanyként mozgó szovjet csatárokkal szemben.
A taktika azonban önmagában semmit nem old meg. A győzelemhez elsősorban fanatikus lelkesedés, akaraterő, küzdőszellem kell. Jóval több, mint amennyit eddig láttunk csapatunktól. Mindenesetre az biztos, hogy játékosaink tele vannak ambícióval.
Tizennyolc játékossal Brüsszelben
Hogy milyen összeállításban lép pályára a válogatott, azt ma még nem tudjuk. Hétfőn 18 játékos utazott el Brüsszelbe, vasárnap, a búcsúedzőmeccsen így kezdett a válogatott: Géczi – Fábián, Bálint, Páncsics, Juhász P. – Juhász I., Kocsis, Kű – Kozma, Dunai II., Zámbó. Ebből már következtetni lehet valamire, de érzésünk szerint Kozma helyett inkább Szőke kerül a csapatba. Szőke egyébként a második félidőben játszott – Rappal, Noskóval, Kováccsal, Alberttel, Szűccsel és Benével együtt. Tehát mind a 18 Brüsszelbe utazott labdarúgó szerepelt ezen az edzőmeccsen, amelyen Kű (2), Kozma és Bene rúgott gólt az MTK fiataljainak.
Zsolt Róbert (1972. június 13., 9. oldal)
Szovjetunió–Magyarország 1:0 (0:0)
Brüsszelben szerda este érthető módon nem a magyar–szovjet labdarúgó-Eb-elődöntő érdekelte a közönséget, a belgák elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogyan végez csapatuk az NSZK ellen. (Az antwerpeni meccs ugyancsak este nyolckor kezdődött.) A futball belga barátai emiatt jobbára a televízió mellett ültek, és a brüsszeli Anderlecht-stadionban csupán 4000-5000-en nézték végig a Magyarország–Szovjetunió mérkőzést. Elriasztotta a közönséget a játék előtt lezúdult eső is.
Magyarország: Géczi – Fábián, Páncsics, Bálint, Juhász P. – Juhász I., Kocsis, Kű – Szőke, Bene, Zámbó.
Szovjetunió: Rudakov – Dzodzuasvili, Hurcilava, Kaplicsnij. Isztomin – Konykov, Troskin, Kolotov – Bajdacsnij, Banyisevszkij, Onyiscsenko.
Játékvezető: Glöckner (NDK).
Magyar fölény
– Hajrá, magyarok! – biztatással kezdődött a játék, és úgy tűnt, nagyon használt a buzdítás a magyar válogatottnak. Imponáló fölényben játszott csapatunk, de a szovjet labdarúgók jól védekeztek, egyetlen igazi helyzet sem alakult ki Rudakov kapuja előtt. A 7. percben volt először forró a levegő a szovjet csapat térfelén. Először egy remek Zámbó-lövést ütött ki Rudakov a bal felső sarokból, néhány másodperc múlva pedig Szőke nehéz szögből az oldalhálóba vágta a labdát. Ennek az időszaknak az egyetlen valamirevaló szovjet támadását Géczi a 16-os vonalon túl kifutva, lábbal hárította.
A második 15 percben már némileg feloldódott a szovjet játékosok idegessége, de játékosaink ekkor is valamivel többet birtokolták a labdát. A legprecízebb akciót a 27. percben vezette csapatunk, Páncsics indított, majd bal oldalról Zámbó Benéhez játszott, és a középcsatár fordulásból hatalmas erővel lőtt – sajnos a jobb sarok mellé.
A félidő harmadik negyedórája a szovjet csapaté volt. A magyar válogatott előzőleg nem tudta kihasználni fölényét – szerencsére a szovjet csapat sem élt a lehetőségeivel. Pedig ezt sportszerűen el kell ismerni – két olyan helyzete volt, amilyent a mi csatáraink az első félórában nem tudtak összehozni. Kolotov először a 16-osról mellélőtt, majd következett a két nagy lehetőség a szovjet csapat előtt. Géczi rossz kidobása után Dzodzuasvili két játékost is kicselezve közelről lőtt, de Géczi remekül védett. Nem sokkal később Onyiscsenko az 5-ösről emelt volna kapura, a közvetlen közelben helyezkedő Géczi azonban remek reflexszel elcsípte a labdát.
A második félidő is úgy kezdődött, mint az első. Már-már reménykedni kezdtünk, hogy végre megtörik a szovjet labdarúgók elleni rossz sorozat. Csapatunk támadott. Az előretörő Juhász Péter bal oldalról nagyszerűen lőtt a túlsó sarok felé, de Rudakov megint csak védett.
Az egyetlen gól
A 7. percben jött a hideg zuhany. Szerencsétlen gólt kapott csapatunk. Nem az történt, hogy az ellenfél tökéletesen kidolgozott akciója sakk-matt helyzetbe hozta volna védelmünket, hanem teljesen ártalmatlannak tűnő akcióból esett a gól. Egy kapu elé ívelt labdát Páncsics könnyedén fejelt ki, de olyan balszerencsésen, hogy pontosan lábra adta a 16-osnál előremozduló Konykovnak, aki kapásból kegyetlen erővel vágta félmagasan a bal sarokba. 1:0 a Szovjetunió javára. Ez váratlan fejlemény volt.
A gól után kapkodott, csapkodott a magyar együttes, érezni lehetett, hogy legfeljebb csak egy-két jó csere segíthet. A 15. percben Kocsis helyett Albert, Bene helyett Dunai Antal állt be. Válogatottunk megpróbált rohamozni, de a szovjet játékosok mesterien védekeztek. Ebben a szakaszban mégis sikerülhetett volna az egyenlítés, ha szemfülesebbek a csatárok. Zámbó jobb lábbal váratlanul lőtt, a labda Rudakovról kipattant, de nem volt senki a közelben.
A 22. percben a szovjet csapat is cserélt. Az előretoltan játszó Banyisevszkij helyett a középpályás Nodija lépett pályára.
A 11-es sem segített
Még erősebb lett tehát a szovjet védelem, de ha nem reménytelenül ügyetlen a magyar válogatott, megszületett volna az egyenlítő gól. A 38. percben ugyanis az történt, hogy az Alberttól kapott labdával Dunai Antal kiugrott, és a védők a 16-oson belül felvágták. Glöckner büntetőt ítélt. Szinte úgy tűnt, hogy játékosaink nem is örülnek a nagy lehetőségnek; látszott rajtuk, hogy remegő lábakkal várja mindegyikük, mi történik most: vajon a sok kihagyott tizenegyes után végre egyszer sikerül-e értékesíteni a büntetőt? Nem sikerült!
Zámbó gyengén, rosszul helyezve rúgta a labdát a bal sarok felé, és Rudakov védett. A kipattanó labdát Szőke még kapuba vághatta volna, de csak az oldalhálót találta el.
Csapatunk minden erejét beleadta a játékba, és lett volna még egy alkalma az egyenlítésre. Páncsics ugyanolyan helyzetben kapta lábra a labdát, mint a gólnál Konykov, de sajnos a magyar középhátvéd lövése fölé szállt.
Ismét győzött tehát a szovjet válogatott. Az eddig megrendezett négy Európa-bajnokság-, illetve Nemzetek Kupája-tornán a magyar labdarúgók háromszor kerültek szembe a szovjet csapattal, és mindháromszor a Szovjetunió labdarúgói jutottak tovább. Talán most állt a legközelebb a sikerhez a magyar együttes. A mérkőzés nagyobb részében fölényben volt, becsülettel küzdött, de erőtlen csatárjátéka miatt képtelen volt nyerni. Ráadásul megint kihagyott egy büntetőt, s ez nem balszerencse, hanem hiba. Súlyos hiba.
Meglehetősen gyenge vigasz, hogy szemre a magyar csapat játszott tetszetősebben, és fölényben volt. Láttunk már nem egy olyan együttest, amely tudatosan átengedte a kezdeményezést ellenfelének, ettől nem lett kisebb az érdeme. Elképzelhető, hogy ezúttal a szovjet válogatott akarata ellenére szorult be, de amint a tények mutatják, játékosaink ezt az előnyt nem tudták kihasználni.
Ha egy csapat 60-70 percen át támad, közben 11-eshez jut, és végül egyetlen gólt sem szerez, akkor a játékosoknak elsősorban önmagukban kell keresniük a hibát. Nem vitás, hogy elég szerencsétlen gólt kapott a magyar együttes, de a gólra góllal kellett volna válaszolni.
Sportszerű mérkőzés
Ezen a szerda esti meccsen a szovjet együttes nem játszott valami jól. Mégis győzött, mert amikor Konykovnak lábra jött a labda, a hálóba küldte, a mieink pedig nem követték a példáját. A szovjet együttes sokszorosan túlbiztosított védelme pedig remekül működött. Erre jellemző, hogy ellentétben a magyar csapat eddigi Eb-mérkőzéseivel, most egyetlen úgynevezett százszázalékos gólhelyzet sem nyílt a csatáraink előtt. Persze ebben ők maguk is ludasak – az érdem nem csupán a szovjet védőké.
Ha már sikernek nem örülhettünk, mégis jó volt nézni a mérkőzést, mert legalább azt láttuk, hogy egy önfeláldozóan, a játékba szívét-lelkét beleadó magyar csapat küzd a pályán. A védők ellen nem lehetett kifogás, Géczinek volt egy-két igazi bravúrja, a hátvédnégyesből pedig Juhász Péter emelkedett ki. A középpályások legjobbja Juhász István volt, elöl csak Zámbó játéka tetszett. A cserék használtak. A mezőny legjobbja Glöckner játékvezető volt. Nagyszerűen bíráskodott. Neki is nagy szerepe volt abban, hogy a pályán látott 25 játékos kiemelkedően sportszerű meccset vívott.
Látogatás a két csapat öltözőjében
Hoffer József, az MTI kiküldött munkatársa mérkőzés utáni helyzetképet adott. A két öltöző képe tükrözte az eredményt. A szovjet játékosok közt nagy volt az öröm; a magyarokról ezt nem lehetett elmondani, de az is igaz, hogy nem voltak túlságosan összetörve. Többen is mondották, hogy nem érdemeltek vereséget.
Dr. Terpitkó András, az MLSZ elnöke a következőket mondotta: – Csak néhány adatot sorolnék fel a második félidőből: nyolcszor lőttünk kapura, kihagytunk egy 11-est, egyszóval ezt a mérkőzést meg kellett volna nyerni.
Petri Sándor, az MLSZ főtitkára: – Nem elég szépen játszani. A helyzeteket, főleg pedig a 11-est be kell rúgni!
Illovszky Rudolf szövetségi kapitány: – Nyerni kellett volna ezen a mérkőzésen, jobban játszottunk. A helyzetkihasználás nem ment, és balszerencsénk is volt. A mérkőzés előtt tisztáztuk, hogy Zámbó rúgja az esetleges büntetőt.
A szovjet csapat vezetői közül Ponomarjov szövetségi kapitány válaszolgatott az újságírók kérdéseire: – Ha a helyzeteinket kihasználjuk, nagyobb arányú győzelmet is arathattunk volna. Jól játszott a védelmünk, Rudakov ismét kitűnő volt. Hurcilava volt a csapat legjobbja, elégedett vagyok a fiatal Onyiscsenko bemutatkozásával is. Banyisevszkijt azért cseréltem le, mert fáradtnak látszott, ezt ugyanúgy észrevettem, mint Illovszky a magyaroknál Bene visszaesését.
Arra a kérdésre, hogy mi lesz az NSZK elleni döntőben, Ponomarjov így válaszolt: – Az NSZK még egyszer nem játszhat olyan jól, mint a legutóbbi müncheni találkozón. Jelenleg nem tudom, hogy változtatok-e a döntőre az összeállításon. A magyarok ellen szerepelt játékosok megfeleltek a várakozásnak.
(1972. június 15., 7. oldal)
A középpályások párviadala döntött!
Hoffer József, az MTI kiküldött munkatársa jelenti Brüsszelből. Tulajdonképpen minden úgy történt, ahogy az európai labdarúgó-közvélemény várta: az Eb döntőjét vasárnap 16 órai kezdettel az NSZK és a Szovjetunió játssza a brüsszeli stadionban. Persze, mindennek voltak előzményei is: sem a nyugatnémet, sem a szovjet csapatnak nem volt sima a döntőhöz vezető útja. Hogy csak a brüsszeli mérkőzésre hivatkozzam: a magyar válogatott a nemzetközi szakemberek és a sajtó véleménye alapján is jobb volt ellenfelénél, mégis vesztesként hagyta el a pályát.
A Les Sport című belga lap szerint a kilencven perc alatt nemcsak a magyar válogatott nagyobb technikai tudása, „játékossága” domborodott ki, hanem ezzel párhuzamosan gyengéi is. A két hasonló taktikai felfogásban játszó csapatban körülbelül egyforma teljesítményt nyújtott a kapussal az élén a négy védő, a három csatár, így a középpályások párviadala döntött. A Konykov, Troskin, Kolotov trió jobbnak bizonyult, mint a Juhász István, Kocsis, Kű hármas. Csak Juhász vette fel a versenyt a három szovjet fiúval, Kocsis és Kű húsz perc múlva fáradni látszott, időnként el-eltűntek a mezőnyből. Az érv alátámasztására idekívánkozik, hogy a győztes gólt is középpályás, Konykov rúgta. Sokszor elhangzott az utóbbi időben, de mégis újból és újból le kell írni: a 11-es kihagyása „halálos bűn”. És végül, de nem utolsósorban: néhány játékosunk – Kocsis és Kű mellett Szőke, Bene és Zámbó is – messze elmaradt jó formájától, s ez természetesen kihatott a végeredményre. Ez Illovszky szövetségi kapitány véleménye is.
– Jobbak voltunk, s már-már „kopogtattunk a mennyország kapuján” – mondotta Páncsics –, s az mégis zárva maradt előttünk. Pedig úgy érzem, mindent megtettünk, küzdöttünk, de úgy látszik, a balszerencse konok útitársként szegődött mellénk.
Ha sok mindenben egyet lehet is érteni Páncsiccsal, ha a balszerencsénél a 11-es kihagyására gondolt, az már erősen vitatéma. Általános vélemény, hogy egy válogatott játékosnak, akit a 11-es rúgására kijelölnek, ezt az egyik legegyszerűbb technikai feladatot jól kell megoldania! Miután azonban a magyar játékosok már sorozatban hibáznak, még az is felvetődött, hogy ki kellene használni azt a szabály adta lehetőséget, hogy a büntetőt végrehajtó játékos a kapu felé gurítja a labdát, s az előzetesen kijelölt társ a 16-osról befutva, a minden bizonnyal elálmélkodó kapus mellett a hálóba rúgja.
Illovszky persze ezt a megoldást nevetségesnek tartja, de azt sem titkolja, hogy lehetnek nehézségei a belgák ellen – egy esetleges 11-es rúgásnál. A szovjet válogatott ellen már nem vállalkozott a 11-es rúgásra Kocsis, Bene, Páncsics és Szőke, s ezután egész biztos, hogy Zámbó is belép a sorba…
Miután a szövetségi kapitány nem volt mindenkivel elégedett, a belgák ellen változtatásra készül. – A hátsó sorok – ha Juhász Péter könnyebb combhúzódása rendbe jön – maradnak – mondotta Illovszky. – Az biztos, hogy a csatársorban helyet kap Kozma és Dunai II., a gond, hogy kik legyenek a középpályások. Juhász István rúgást kapott a térdére, kívüle Kű, Szűcs és Kocsis a jelölt. A fiúk most eléggé letörtek, de biztos, hogy szombatig idegileg és fizikailag is rendbe jönnek, s meglesz bennük a becsvágy a nagyon értékes harmadik hely megszerzéséhez.
A szovjet–magyar mérkőzésen alaposan jegyzetelt Julién Labeau, a belga válogatott egyik edzője. – A magyar válogatott kétségtelenül előnyösebb ellenfél számunkra, mint a szovjet csapat – mondotta. – Könnyedén játszanak, sokat adogatnak, s azt szét lehet zúzni. Szemmel láthatólag hangulatemberek is vannak a magyar csapatban, és ez is a mi malmunkra hajthatja a vizet.
(1972. június 16., 8. oldal)
Belgium–Magyarország 2:1 (2:0)
Váratlanul kevés, mindössze hét-nyolcezer néző előtt került sor szombaton este Liege-ben az Európa-bajnokság harmadik helyét eldöntő mérkőzésre Belgium és Magyarország válogatottja között. Böström (svéd) játékvezető sípjelére így kezdett a két csapat:
Belgium: Píot – Heylens, Van den Daele, Thissen, Dolmans – Verheyen, Dockx, Polleunis – Semmeling, Van Himst, Lambert.
Magyarország: Géczi – Fábián, Páncsics, Bálint, Juhász P. – Juhász I., Albert, Kű – Kozma, Dunai II., Zámbó.
Változatos játék után az 5. percben vezetést szerezhettünk volna, Dunai II. azonban nagy helyzetben hibázott. Hosszú percek mezőnyjátéka után a 15. percben Géczinek kétszer is minden ügyességére szüksége volt, hogy menteni tudjon – mindkétszer Van Himst lövése után. A 26. percben Lambert két magyar védőt is kicselezett, s védhetetlenül lőtt a hálóba. 1:0. Két perc múlva Dockx közelről a vetődő Géczihez gurította a labdát. A hazaiak átvették a kezdeményezést, egyre többet és veszélyesebben támadták a magyar kaput. A 28. percben Lambert beadása több magyar védő lába előtt is elszállt, Géczi is hiába jött ki, s végül az egyedül maradó Van Himst az üres kapuba lőtt. 2:0 Belgium javára. Utána is a belgák maradtak támadásban.
A szünetben Illovszky cserélt: Zámbó helyett Szűcsöt küldte a pályára. Magyar támadásokkal kezdődött, és a 49. percben Kűt csak szabálytalanul tudták szerelni a 16-oson belül: a büntetőnek ugyanő állt neki, és – végre! – értékesítette is. 2:1. Mintegy negyedóra után egyre keményebb lett a küzdelem. Juhász Péter, majd Dolmans is sárga cédulát kapott. A belgák láthatóan lassítani igyekeztek a játékot, bár a kiegyensúlyozottabb harcban is nekik voltak veszélyesebb helyzeteik. A 78. percben gyors támadás végén Van Himst a kapufát találta el. Utána egyik csapatnak sem akadt gólt érdemlő helyzete. A belgák lendületesebb, gólratörőbb játékukkal megérdemelték a győzelmet, s ezzel az Eb bronzérmét.
(1972. június 18., 6. oldal)
Amikor szombat este láttuk szomorúan lebandukolni a pályáról a 2:1-es vereséget szenvedett magyar labdarúgó-válogatottat, valahogyan – legalábbis sokunkban – nem a bosszankodás volt az uralkodó érzelem, hanem inkább a sajnálat.
Szerdán is, szombaton is egy olyan magyar válogatott szerepelt a belgiumi pályákon, amely az adott 90 percben annyit tett, amennyire csak képes volt.
Sajnos többre nem telt. Kifutották a lelküket a játékosok, és közben megbocsáthatatlan hibákat követtek el. A belgák első góljára még csak van mentség, hiszen a csatár remek cselekkel csapta be egymás után két védőnket is, a második gól azonban olyan volt, hogy ha egy úttörőmeccsen történik, utána hetekig beszédtéma marad az iskolában.
A második félidőben a belgákról mindent el lehetett mondani, csak azt nem, hogy gentleman módra futballoztak. A mieink nem vették át ezt a harcmodort, nem játszottak „haldokló gallust” a pályán, nem ápoltatták magukat, hanem küszködtek, harcoltak, és hiába – a szépítésnél többre nem futotta.
Ennyit tudunk
Ennyit tud ma a magyar válogatott, és ha a hibákat keressük – mert ezt meg kell tenni –, akkor nem a Belgiumban pályára lépett együttesekben, nem a válogatásban fogunk a vereségek okaira bukkanni. Ezek az okok már régebben felszínre kerültek, amikor válogatottunk Marseille-ben, majd Szófiában csúful vereséget szenvedett. Másfél évtized mulasztásait nem lehetett pótolni egy év alatt. Marseille után már történt egy és más, majd Szófia után is, és ennek az volt az eredménye, hogy a viszonylag szerény képességű magyar válogatott a lelkesedés, az akaraterő segítségével eljutott az Eb-n a legjobb négyig. Ez volt a maximum, amit tehetett.
Csak ismételni lehet mindazt, amit lapunkban megírtunk, és a szakemberek is sokszor elmondtak. Elmaradtunk a világ legjobbjaitól csaknem minden téren. Riasztóan lassú a támadásszövésünk, felkínáljuk a lehetőséget az ellenfélnek a felzárkózásra, a közbelépésre, csatáraink úgy várják a labdát, mint negyven éve, amikor még nem volt szoros emberfogás; nem mozognak, nem mutatják magukat, labda nélkül nem helyezkednek, s nem adnak alkalmat arra, hogy a támadást szövő középpályások a villanásszerűen kiugró csatár elé tálalják a labdákat. A nyugatnémet támadósorban mindig van szabad ember, mert a csatárok egy pillanatra sem állnak egy helyben.
Extraklasszisok nélkül
Aztán, amiről végképp nem tehetnek játékosaink: nincs ma egyetlen extraklasszisunk sem, nincs olyan vezéregyénisége a csapatnak, aki magával ragadná a többieket.
Van Himst mondta az MTI kiküldött munkatársának, hogy a magyar labdarúgóknak, ha jelentősebb szerepet akarnak a nemzetközi életben – szeretik, nem szeretik –, közelebb kell kerülniük a mai futballhoz, ami kemény, következetes munkát, sportszerű életmódot kíván, sőt egyenesen követel.
Annak ellenére, hogy a belgiumi torna két vereséggel zárult, mégis úgy tűnik, hogy van egy felfelé ívelő tendencia a magyar labdarúgásban. Minden jel szerint túl vagyunk a mélyponton, s ha a klubokban továbbra is megmarad az igény a következetes, kemény munka iránt, ha megtörténik végre a várt előrelépés a bajnoki mérkőzéseken, akkor ennek előbb-utóbb meglesz az eredménye.
(1972. június 20., 9. oldal)
A döntőben az NSZK 3:0-ra verte a Szovjetuniót, a gólokat Müller (2) és Wimmer szerezte.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »