Már megint nem sikerült igazat mondania Rogánnak

Már megint nem sikerült igazat mondania Rogánnak

Úgy tűnik, néhány éve egyesek igen jól értesültek lehettek, amikor már a vonatkozó törvény hatálybalépése előtt – 2012. december elején – letelepedésikötvény-­forgalmazó céget alapítottak Hongkongban. Pedig ilyen vállalkozást csak a magyar kötvényértékesítésre lehetett létrehozni.

Aligha fejtette ki az igazság minden részletét Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda minisztere, amikor azt mondta a Kajmán-szigeteken bejegyzett letelepedésikötvény-cégről, hogy azért nem offshore, mert ismertek a tulajdonosai. Rogán Antal 2013-ban, még az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnökeként nevezte meg a Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) tulajdonosaként Boros Attila és Lian Wang (Lien Vang) mellett Simon Mut és Jonathan Chant (Csan).

Rogán érvelése azért sántít, mert a HSSDF – miután megkapta az általa vezetett bizottságtól a letelepedésikötvény-forgalmazásra vonatkozó felhatalmazást – a legnagyobb pénzt hozó tevékenységét lényegében kiszervezte a hasonló nevű Hungary State Special Debt Managementnek. Ezt a vállalkozást Hongkongban jegyezték be 2012. december 4-én, négy nappal a letelepedési kötvényekről szóló jogszabály hatálybalépése előtt. Ez a cég kapja lényegében a kötvényüzlet legnagyobb hasznát jelentő 50-60 ezer eurós szolgáltatási díjat, miközben a HSSDF-nek csak a kötvény árát utalják át a külföldi „befektetők”, amit a cég továbbküld Magyarországra. A hongkongi cégadatok szerint a Hungary State Special Debt Managementben Lian Wang és Boros Attila már csak igazgatóként van jelen, miközben egy újabb vezetővel, Wu Wenqinggel (Vu Vencsing) is gazdagodott a vállalkozás. (A cég 2014. január 14-én Hungary Immigration Consultingra változtatta a nevét.) A tulajdonosi szerkezet nem változott, 25 százalékban a Star Wealth Ltd., 30 százalékban a Prime Ally Ltd. és 45 százalékban az Ace Deal Investments Ltd. az igazi tulajdonosok. Mindhárom cég a Brit Virgin-szigeteken van bejegyezve, amelyet a nemzetközi pénzpiacokon egyértelmű adóparadicsomként emlegetnek. Mivel a Brit Virgin-szigeteken a cégadatokhoz nem hozzáférhetők, ezért a vállalkozások valódi tulajdonosait nem lehet megismerni. Ezen a többszörös offshore céghálón keresztül keletkezik a 110 milliárd forintos letelepedésikötvény-mutyi legnagyobb haszna, miután a HSSDF és kapcsolt vállalkozásai vásárolták meg a közel négyezer letelepedési kötvény mintegy 90 százalékát. A cég most már csak kínai ügyfeleknek árulja a kötvényvásárlás útján megszerezhető magyar letelepedési programot. Ez az a cég egyébként, amelyről kiderítettük, hogy akkor is segít az ügyfélen, ha a kínai állampolgárnak nincs 300 ezer eurója a kötvény lejegyzésére.

Hírdetés

Elég, ha a befektető 150 ezret befizet, a cég kipótolja bankhitel segítségével a fennmaradó összeget, majd lejegyzi az állampapírt. Ebben az esetben azonban nem jár vissza a befizetett összeg. A bankhitelt információink szerint a China Construction Bank nevű pénzintézet nyújtja. A HSSDF 63 vízumügynökséggel áll kapcsolatban, szinte az összes cég így hirdeti a kínai honlapokon a szolgáltatást. A közvetítőcégnek ugyanis jobban megéri, ha fél áron juttatja letelepedési engedélyhez a kínaiakat, mert így megháromszorozza az amúgy is kiugró nyereségét.

A letelepedésikötvény-konstrukció lényege, hogy az Európai Unión kívüli, úgynevezett harmadik országból érkező befektetők legalább 300 ezer euró név­értékű, erre a célra kibocsátott, ötéves futamidejű államkötvényt vásárolhatnak, cserébe pedig letelepedési engedélyt kapnak. Ezt a pénzt azonban Magyarország öt év múlva visszafizeti. Csak az Országgyűlés gazdasági bizottsága által kijelölt vállalkozások forgalmazhatják a kötvényt. Jelenleg öt vállalkozásnak van forgalmazási engedélye. A társaságok ügyfelenként 23-28 millió forintot nyernek. Eddig 3975 kötvényt adtak el, családtagokkal együtt több mint tízezren szereztek tartózkodási jogosultságot hazánkban.

Körözött bűnöző lett Orbán szomszédja?A Gait Faraon (Ghaith Pharaon), a kormánnyal több szálon is üzleti kapcsolatokat ápoló szaúdi üzletember érdekeltségébe tartozó cég vette meg a Kútvölgyi út és a Cinege utca közti villát, valamint a szomszédos telket – írta a Magyar Narancs. A villa az Orbán Viktor miniszterelnök házával szemben lévő telken fekszik. A hivatalos vevő a Pharaon-Delta Kft., amelynek tulajdonosa Ammar M. Abu Namusz, aki Gait Faraon ügyvédjeként annak összes magyarországi cégét vezeti és – papíron – birtokolja. Gait Faraon korábban a Bank of Credit and Com­merce International vezetője volt. A bank az amerikai szenátus vizsgálóbizottságának 1992-es jelentése szerint az alábbi bűncselekményeket követte el: csalás, pénzmosás, megvesztegetés, fegyverkereskedelem, terrorizmus támogatása, nukleáris technológiával való kereskedés, valamint prostitúció és illegális bevándorlás elősegítése. Faraont az Interpol most is körözi. (MN)

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelenés időpontja: 2016. 10. 20.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »