Már látszik, hol lehet fehér a karácsony Tokár Géza2024. 12. 21., szo – 10:20
A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) előrejelzései szerint a karácsonyi ünnepek idejére elmarad a korábban jellemző felmelegedés, de hóra elsősorban a hegyekben és keleten lehet számítani.
Az SHMÚ meteorológusával, Andrej Kozákkal a Pravda napilap beszélgetett. A szakember elmondása szerint az ünnepek idejére Szlovákiában megszokottá vált az úgynevezett karácsonyi felmelegedés jelensége. Ugyanakkor a jelenlegi előrejelzések alapján hosszú idő után ismét előfordulhat, hogy karácsonykor nem lesz számottevően melegebb, mint az ünnepeket megelőző napokban.
A szinte tavaszi időjárás elmaradásának oka prózai: a felmelegedés már a korábbi napokban megtörtént, pénteken pedig egy hidegfront érkezett az ország területére, ami a következő napokban jelentősen csökkenti az országos átlaghőmérsékletet.
Kozák szerint elképzelhető, hogy az utolsó adventi hétvégén, elsősorban vasárnap akár havazhat is, igaz, nem számít túlságosan sok csapadékra. A meteorológus előrejelzései szerint főként Közép- és Kelet-Szlovákiában lehet a délutáni órákban hóval számolni, ahol öt-tíz centiméternyi hóréteg is lehullhat. A predikciók alapján vasárnapról hétfőre virradóan folytatódhat a havazás, majd felszakadozik a felhőzet: az alacsonyabban fekvő régiókban a karácsonyi napokon már nem számolhatunk igazi havazással.
Kapcsolódó cikkünk
December 21-én, szombaton hivatalosan is kezdetét vette a karácsonyi szünet az alap- és középiskolások számára. A tanítás 2024. január 8-án, szerdán folytatódik.
A karácsonyi szünetet követően a diákok legközelebb a tavaszi szünet idején pihenhetnek. Az egyhetes szünidő régiónként eltérő időpontokban lesz: elsőként Kassa és Eperjes megye tanulói számára kezdődik február 17. és 21. között. Őket követik Pozsony, Nyitra és Nagyszombat megye diákjai, akik február 24-től 28-ig tarthatnak szünetet. Besztercebánya, Zsolna és Trencsén megye tanulói március 3. és 7. között élvezhetik a tavaszi vakációt.
A tanév során még egy szünidőre számíthatnak a diákok: a húsvéti szünet március 28-án kezdődik, és április 2-ig tart. A tanítás április 3-án, szerdán folytatódik.
A tanulók számára a tanév lezárása után következik a nyári szünet, amely július 1-jétől szeptember 1-jéig tart.
Kozák becslése szerint Szenteste mínusz kettő-plusz három fok közt alakulhat a hőmérséklet, míg az ország legdélibb és nyugatibb régióiban még ennél is melegebb lehet.
Akik bíznak a havas karácsonyban, leginkább északon és keleten nem csalódhatnak, ott ugyanis az ünnepre virradó napon egész nap havazhat. Kevésbé járnak jól a délen élők, ahol a hó helyett a magasabb hőmérséklet miatt havas eső vagy eső eshet – mutatott rá a meteorológus.
Kozák figyelmeztetett arra is, hogy az ünnepek alatt a szél felerősödik, ezért a havazás vagy eső akár erősebb északnyugati- északi széllel párosulhat, helyenként hóátfúvások alakulhatnak ki az utakon. Leginkább Kelet-Szlovákiában elképzelhető, hogy járhatatlanná válik néhány út, a magasabban fekvő területeken pedig hóviharokkal is számolhatunk. Karácsony első és második ünnepén lassú felmelegedést tapasztalhatunk, délen öt-hét fok körül alakul a hőmérséklet. Az ünnepek közti időszakban, az év második felében az előrejelzések alapján már számottevően nem változik az időjárás: marad a változóan felhős, helyenként napos, leginkább csapadékmentes idő.
A szakember rámutatott, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján folyamatossá váltak a melegebb ünnepi időszakok, amit az átlagos hőmérséklet ingadozása is mutat.
A felmelegedés miatt nyugaton és délen már ritkasággá vált a fehér karácsony – ellenétben a hetvenes, nyolcvanas és kilencvenes évekkel.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »