Már a Jobbik beszüntetéséről beszélnek a köztévében

Már a Jobbik beszüntetéséről beszélnek a köztévében

Az ügyészség kérheti a Jobbik megszüntetését, ha a párt nem működik együtt az Állami Számvevőszékkel – erről Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója beszélt csütörtökön az M1-en műsorában

A kormányközeli kutatóközpont vezetője arról is beszélt, hogy a Jobbik számára a lét a tét, mivel a legvégső esetben – ha súlyos jogsértést tapasztal az ügyészség – benyújthatja a megszüntetésre irányuló keresetet a bíróságnak.

Kovács István példátlannak nevezte, hogy egy párt ne működjön együtt az Állami Számvevőszékkel és ne teljesítse beszámolási kötelezettségét, valamint rendkívülinek tartja, hogy egy párt megpróbálja „besározni” a számvevőszéket – írja az MTI.

Az ügy valóban példátlan lehet – annyira, hogy a Jobbik álláspontja szerint meg sem történt: az ÁSZ kedden számolt be arról, hogy augusztus 10-én megkezdték volna a radikális jobboldali párt gazdálkodási adatainak ellenőrzését, de a Jobbik nem működött velük együtt, ezért az ügyészséghez fordulnak.

A Jobbik később azonban cáfolta az együttműködés hiányáról szóló bejelentést: mint közleményükben írták, „jelenleg is együttműködnének az Állami Számvevőszékkel, ha azt politikai megrendelésre nem akadályoznák” .

Hírdetés

http://mno.hu/

Kiemelték, hogy a Jobbik teljes mértékben együttműködött az ÁSZ-szal az ellenőrzések menetében.

„Az Állami Számvevőszéktől kapott első adatbekérést teljesítettük, ezzel kapcsolatban 2017. szeptember 21-én személyes egyeztetésre is sor került az Állami Számvevőszék és a Jobbik között a Képviselői Irodaházban. Ezen megbeszélésen az Állami Számvevőszék szóban tájékoztatta a pártot, hogy az eddigi gyakorlattól eltérően nem várható helyszíni ellenőrzés, csak az elektronikusan beküldött dokumentumokat ellenőrzik. A megbeszélésen felmerült kérésekről jegyzőkönyv is felvételre került az Állami Számvevőszék által.

A Jobbik szerint menet közben több kérdést is feltettek az adatszolgáltatás során, ugyanis az ÁSZ-tól kapott dokumentumokhoz  nem járt kitöltési útmutató, ráadásul a dokumentumok egy részét nem szerkeszthető formában küldték át nekik. Az ÁSZ ezekre a megkeresésekre is reagált, ami magában bizonyítja a párbeszéd tényét. 

Az írásbeli pengeváltás után Volner János, a Jobbik frakcióvezetője és Schön Péter, a párt gazdasági igazgatója egy sajtótájékoztató keretében személyesen próbálták átadni az ÁSZ-nak a Jobbik gazdálkodási adatait, azonban Volner állítása szerint nem vették át tőlük a két kartondoboznyi iratot. A frakcióvezető elmondta, az elmúlt napokban többször próbálták felvenni a kapcsolatot a számvevőszékkel az iratok átadása miatt, de az intézmény ettől elzárkózott. „Csak „büdös”, harmadik világbeli diktatúrákban kényszerítenek arra közintézményeket, hogy megpróbáljanak leszámolni az ellenzék vezető erejével” – jegyezte meg az eset kapcsán Volner János.

Az Alapjogokért Központ köztévében felszólaló szakértője meglehetős indulattal, az objektivitást mellőzve beszélt a Jobbik és az ÁSZ csörtéjéről. Utóbbi érthetőbbé válik, ha tudjuk, hogy a 2013-ban alapított központ kormánypárti támogatással működik: maga Szánthó Miklós igazgató is nyíltan beszélt adományozóiról az RTL Klub Magyarul Balóval című műsorában: „… a Polgári Magyarországért Alapítvány (PMA), ez a Fidesznek a pártalapítványa, illetve többek között jegybanki alapítvány is, és én személy szerint nagyon büszke vagyok rá, hogy akár Balog Zoltán, akár Kövér László, akár Matolcsy György támogatásra érdemesnek tart minket.”

A civil szervezetként bejegyzett központ honlapjáról egyébként nem derül ki, hogy ki és mennyivel támogatja őket, partnereik listája azonban beszédes lehet: szerepel köztük a már említett PMA és a a szintén kormányközeli Századvég Alapítvány is.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »