Már a csalók is készülnek a májusi népszámlálásra

Már a csalók is készülnek a májusi népszámlálásra

A népszámlálás asszisztált szakasza májusban kezdődhet. A hatóságok felhívták a figyelmet, hogy csak akkor engedjük be a kérdezőbiztost a lakásunkba, ha érkezéséről korábban telefonon egyeztettünk az önkormányzattal.

A belügyminisztérium bűnmegelőző részlege összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat, tanácsokat a kitöltés folyamatáról.

21 napos felkészülés

Az online fázisban a vártnál nagyobb számban vettek részt a lakosok, április elején közel 86 százalékos kitöltési arányról számolt be a Statisztikai Hivatal. Azok, akik valamilyen oknál fogva nem tudtak csatlakozni az internetes népszámláláshoz, az asszisztált szakaszban tehetnek eleget állampolgári kötelességüknek. Ladislav Ballek, a Statisztikai Hivatal elnöke elmondta, az önkormányzatok április 12-től dolgoznak a népszámlálás előkészítésén. „Az információs központ létrehozására és az asszisztensek kiképzésére 21 napunk van” – tette hozzá Ballek. Ha a járványügyi helyzet engedi, akár május 3-tól kezdetét veheti a kérdőívek kitöltése. A Covid-automata értelmében a fekete járásokon kívül mindenhol megkezdhetik az adatgyűjtést. Ez a folyamat minden településen legfeljebb 6 hétig tarthat.

Hírdetés

A személyes kitöltés kockázatokat is rejt, az adatgyűjtéssel visszaélő csalók komoly veszélyt jelenthetnek az idősebb, egészségügyi problémákkal küzdő személyekre nézve. A csalók áldozatai leggyakrabban az egyedül élő nyugdíjasok, akiktől különböző trükkökkel csalnak ki magas összegeket. A kampány elsősorban őket célozza, de hozzátartozóik figyelmét is felhívja arra, hogy figyelmeztessék szeretteiket a lehetséges visszaélésekre.

A rendőrség szerint gyakran érkezik bejelentés az ún. unokázós átverésről, de már az év első felében is próbálták a népszámlálás ürügyével pénzt kicsalni a nyugdíjasoktól. Az állami szervek igyekeznek hangsúlyt fektetni a megelőzésre, ezért információs röplapok segítségével tájékoztatják majd a lakosokat. Mikulec szerint a kampány során nem feledkeznek meg a kisebbségekről sem, magyar és roma nyelvű tájékoztató anyagok is készültek. A siketek és nagyothallók pedig egy ismertető videóból tudhatnak meg többet az adatgyűjtés menetéről.

Mire ügyeljenek?

Fontos, hogy mindenkihez eljusson a hír, a népszámlálási kérdezőbiztosok nem fognak előzetes bejelentés nélkül kopogtatni senki ajtaján. Ha valaki szeretné igénybe venni az asszisztensek segítségét a kitöltésnél, de egészségügyi állapota nem engedi, hogy ellátogasson a községben létrehozott információs központba, akkor telefonon a községi hivatal munkatársaitól „rendelheti házhoz” a kérdezőbiztost. Ha szeretnénk meggyőződni róla, hogy valóban a népszámlálási biztos érkezett hozzánk, felszólíthatjuk az igazolványa felmutatására.

Jozef Halcin, a belügyminisztérium bűnmegelőző részlegének vezetője elmondta, a bejelentett adatok alapján naponta legalább egy ember válik csalók áldozatává. Sok esetben azonban a károsultak nem tesznek hivatalos feljelentést, aminek több oka is lehet – szégyen, félelem vagy bizonytalanság. A szakértők tisztában vannak vele, hogy a megelőzés nem mindig elég, a tettesek néhány esetben sikerrel járnak. Ha valaki kérdezőbiztosnak álcázott csaló áldozata lesz, a belügyminisztérium készen áll jogi, anyagi és pszichológiai tanácsadást biztosítani.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »