Nagyon népszerű a munkáshitel, már mintegy 17 ezren igényelték, közülük 13 ezer kérelmezőnek folyósították is az indulás óta eltelt három hónapban – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán szerdán.
Varga-Bajusz Veronika kitért rá, az igénylők száma napi bontásban 188-190, amely azt jelenti, sokan látják benne azt a lehetőséget, amelyre a kormány szánta, vagyis, hogy a középiskolából a munkaerőpiacra kilépő, vállalkozásba kezdő, vagy munkavállalóként elhelyezkedő fiatalok olyan támogatást kapjanak, amely segíti őket az útjuk elején, megalapozhatják az életüket, a karrierjüket.
Az államtitkár rámutatott, hogy amikor szakképző intézményekben végzősöket kérdez a terveikről, akkor is két irány látható: a munkáshitel felvételét tervezők közül az önálló vállalkozásban gondolkodók, vagy családi vállalkozásba bekapcsolódó fiatalok a pénzt a kezdéssel összefüggő költségek, a műhely berendezésének, az eszközök beszerzésének, a marketingkiadások finanszírozására költenék, a munkavállalóként elhelyezkedők elsődlegesen a lakhatásukat és a munkába járásukat könnyítenék meg a hitellel.
Varga-Bajusz Veronika emlékeztetett rá: a munkáshitel szabadon felhasználható és kamattámogatott, futamideje 10 év lehet, és családtámogatási intézkedésekkel párosul.
Egy gyermek után a részletfizetés két évre szüneteltethető, két gyermek után a szüneteltetés mellett a tartozás felét, három gyermek után a teljes tartozást elengedik – jelezte.
Az államtitkár a hitelfelvétel feltételeiről elmondta, 3 hónapos biztosítotti jogviszony szükséges hozzá, hallgatói jogviszonnyal nem lehet hozzájutni, és a 10 éves törlesztési időből 5 évet Magyarországon kell dolgoznia a kérelmezőnek.
Varga-Bajusz Veronika felhívta az igénylők figyelmét arra, hogy érdemes megnézni minden pénzintézet ajánlatát, mert van, ahol a hitelhez „egyfajta kedvezményes ügyintézési mód”, „pénzbeli többlet vagy hozzájárulás” kapcsolódik.
Az államtitkár beszámolt arról, hogy a munkáshitel egyelőre 2026-ig igényelhető , de ez „nyilván attól is függ, hogy milyen népszerű és mennyire váltotta be a hozzá fűzött reményeket”.
A támogatás akár 300 ezer fiatalt is elérhet, és azt várják, hogy ennek eredményeként a fiatalok Magyarországon indítanak karriert, a magyarországi munkaerőpiacon helyezkednek el, itt is maradnak, amely a nemzetgazdaságnak is előnyös lesz – mondta.
Varga-Bajusz Veronika a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! adásában közölte, a február végi adatok szerint a munkáshitelre kiutalt összeg már meghaladja a 30 milliárd forintot.
Kitért rá, arra számít, hogy az igénylők számában a nyáron lesz egy „nagyobb emelkedés”, mert az új technikumi rendszerből „idén jönnek ki először szakmai vizsgával fiatalok”, akiknek nagy része várhatóan igénybe veszi ezt a támogatási formát.
Az államtitkár úgy vélte, a munkáshitel segíti a szakmatanulást, a szakmatanulásban gondolkodást.
A szakképzés megújításával egy sokkal dinamikusabb rendszer jött létre, amit a fiatalok nagyon szeretnek – jegyezte meg, hozzátéve, hogy egyre nő a szakképzés népszerűsége, a fiatalok a duális képzésnek köszönhetően olyan tudással jönnek ki az iskolából, amivel érdemi munkát tudnak végezni, el tudnak helyezkedni, vagy önálló vállalkozást tudnak építeni.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »