A nyár végéhez érve a Szallas.hu adatai szerint idén arányaiban nagyobb szeletet hasítottak ki az 1-2 éjszakás foglalások, mint 2022-ben vagy 2019-ben és azt megelőzően. Még mindig a belföldi foglalások dominálnak a szállásfoglaló oldalon (95%), de a külföldi szállások iránt nőtt a kereslet 2023 nyarán. A legnépszerűbb belföldi úti célok listáját Siófok, Budapest, Hajdúszoboszló, Eger és Gyula vezetik. A Szallas.hu összesítése szerint közel 12 ezer forint volt az egy főre jutó éjszakánkénti átlagár belföldön.
A nyár végére sikerült megközelíteni a 2019-es, járvány előtti év eredményeit, csupán 3,7 százalékkal csökkent a Szallas.hu-n megtett, belföldi úti célú foglalások száma. A tavalyi évvel összehasonlítva 15 százalékos visszaesés látszik a nyári foglalási számban, viszont az augusztus kimondottan erős hónap volt, itt 2022-höz képest csupán 7%-os volt a csökkenés. A vendégéjszakák tekintetében 2019-hez viszonyítva 6,7 százalék, míg 2022-höz pedig 17,7 százalék az elmaradás. Többnyire az áremelkedések eredményeként a bruttó közvetített szobaárbevétel viszont alig több mint 3,5 százalékkal csökkent 2022-höz képest.
„Nőtt a SZÉP-kártyás fizetések aránya is, a tavaly nyári foglalásaink 22,9 százalékát, idén pedig 23,2 százalékát fizették SZÉP-kártyával” – mondta Kelemen Lili, a Szallas.hu sajtószóvivője. A megtett foglalások alapján az átlagos fő/éj ár 12 ezer forint volt, ez 17 százalékos emelkedés tavalyhoz mérten.
Bár ez a sorrend trendszerű az elmúlt évek statisztikái alapján, azonban idén a teljes foglaláshoz viszonyítva arányaiban többen választották az 1-2 éjszakás tartózkodási időt, mint tavaly vagy 2019-ben és azt megelőzően. Ez a kategória a Szallas.hu-n leadott, idei nyári foglalások 57,7 százalékát tette ki, ami tavaly 56,2%, 2019-ben pedig 56,5% volt.
Siófok, Budapest, Hajdúszoboszló, Eger és Gyula zsebelték be a foglalások zömét. Balatonfüred, Hévíz, Szeged, Pécs és Zalakaros kerültek még a top belföldi úti célok közé.
– mondta Kelemen Lili. A sajtószóvivő azt is megemlítette, hogy sokan keresték fel az egri várat, a Gyulai Várfürdőt, a Plázs Siófokot, a Hungarospa Hajdúszoboszlót és a Zalakarosi Fürdőt is.
Az oldalon végzett keresések során a leggyakrabban a félpanzió, a reggeli, az önálló ház, a medence, a hotel és az előlegfizetés nélkül foglalható szűrőket használták a vendégek. A foglalások harmada apartmanba, 27 százaléka hotelbe, 22 százaléka vendégházba, 14 százaléka panzióba és 6 százaléka egyéb típusú szálláshelyre szólt. „Ugyan összességében kevesebb foglalás volt, mint tavaly, viszont a foglalások szállástípusonkénti eloszlása némi változást mutat – tette hozzá a sajtószóvivő. – Idén nagyobb arányban részesültek a foglalásokból az apartmanok és a négycsillagos hotelek, mint tavaly.”
2022-höz képest nőtt ugyan a külföldi foglalások aránya, de a 2019-es szintet nem érte el. „Horvátország esetén 10%-os növekedéssel zártuk a nyarat a foglalások darabszámát illetően, de a szeptemberi eredmények még tovább javíthatják a szezon eredményességét – mondta Molnár Tímea, a Szallas.hu Horvátországért és Ausztriáért felelős menedzsere. – A vendégéjszaka-számban 7 százalékos növekedést látunk idén nyáron, a bruttó közvetített szobaárbevétel pedig 27 százalékkal nőtt”.
A megtett foglalások alapján az átlagos fő/éj ár 13 600 forint volt, ez 19 százalékos növekedést jelent tavalyhoz képest.
Vir, Crikvenice, Njivice, Bibinje és Vodice volt a magyarok kedvence. A legtöbb foglalás augusztusra (42%) és júliusra (38%) szólt. Szeptemberre (10%) már most több foglalás áll bent, mint júniusra (9%).
(Sajtóközlemény/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »