Magyar szakértői csoport elemzi a COVID-helyzetet

Magyar szakértői csoport elemzi a COVID-helyzetet

Közös munkacsoportot hozott létre a Magyar Közösség Pártja és az Összefogás, amely az aktuális járványügyi helyzetet hivatott vizsgálni és értékelni. Az alábbiakban a munkacsoport szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményét foglaljuk össze. 

A munkacsoport ülésén különböző területek (egészségügy, közigazgatás, önkormányzatok, rendvédelem) képviselői vitatták meg az egyre romló járványügyi adatokat. A munkacsoport február 2-i ülésén részt vett Horváth Zoltán, dunaszerdahelyi orvos; Banai Tóth Pál, a komáromi járás elöljárója; Both Péter, dunaszerdahelyi rendőrkapitány; Fraenken Emil, kassai orvos, Földváry Terézia, Sárosfa polgármestere és Agócs Gergely, Királyrév polgármestere. A munkacsoport tagjai továbbá Gašpar Alica, pszichológus; az MKP részéről Viola Miklós, orvos; és felvettük a kapcsolatot a Dunaszerdahelyi Regionális Közegészségügyi Hivatallal. A következőkben várhatóan további szakértőkkel bővül a csoport – áll a közleményben.

A kórházak túlterheltsége már a magyarlakta területeken is jelentkezik, a legutóbbi országos tesztelés eredményei is alátámasztják, hogy a 10 legfertőzöttebb járás közül hat járás déli, magyarok lakta terület.

A rosszabb déli statisztikai adatok részben a más településekről/járásokból érkező személyek teszteredményei, másrészt egyes határmenti településeken, mint Komárom, a határ túlsó feléről érkező tesztalanyok eredményei rontják le – áll a munkacsoport által kiadott nyilatkozatban.

Hírdetés

Szorgalmazzák tehát ennek a statisztikai torzításnak a mielőbbi kiküszöbölését. Ennek egyik lehetséges módja, hogy az idegen helyekről érkező tesztalanyok eredményeit külön statisztikában kezeljék, ne adják hozzá az adott település adataihoz.

Különösen igaz ez a határ menti állandó mintavételi pontok esetében, pl. Komáromban jelentős a Magyarországról érkező tesztalanyok száma, akik nagyobb eséllyel fertőzöttek, hisz azért jönnek át tesztre, mert tüneteik vannak, vagy kontaktszemélyek voltak, Magyarországon pedig nincs lehetőségük ingyenes tesztelésre.

A szakmai stáb azt javasolja, az oltási ütemtervben sorolják át a pedagógusokat a kritikus infrastruktúra kategóriájába.  Emellett az iskolák működtetésének feltétele a heti rendszerességű tesztelés mind az alkalmazottak, mind a diákok részéről.

Mind az egészségügyben, mind a rendfenntartásban jelentős humánerőforrás-hiány lépett fel, több kórházban is kevés az ápoló, a rendőrség nem képes biztosítani a korlátozások betartásának ellenőrzését és hiányzik a megfelelő kontaktkutatás is. A személyzeti hiányosságok enyhítése érdekében lehetővé kell tenni az egészségügyi alkalmazottak átszervezését a különböző intézetek között, és megfontolandó a katonaság nagyobb mértékű bevonása a korlátozások ellenőrzésére, a rendőrségre és a közegészségügyi intézetekre nehezedő terhek enyhítésére.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »