Magyar Péter reagált arra a nyilatkozatra, amelyet Robert Fico tett a szlovák kormány mai, kihelyezett ülése utáni sajtótájékoztatón. Mint ismert, Fico egy újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: nem kíván belépni a magyarországi választási kampányba, és hangsúlyozta, hogy a Beneš-dekrétumok eltörölhetetlenek, valamint a Szlovák Köztársaság jogrendjének integráns részét képezik. Emellett kritizálta a Progresszív Szlovákiát a téma felelőtlen megnyitása miatt.
Magyar Péter közösségi oldalán közzétett reakciójában a történteket a magyar belpolitikai kampány kontextusába helyezte. Bejegyzésében azt írta: szerinte Orbán Viktor jelezhette Robert Ficónak, hogy a szlovák kormány Magyarország elleni politikai hergelése egyre kínosabbá válik a Fidesz választási kampánya számára. Magyar Péter ugyanakkor úgy véli, Orbán Viktor nem számított arra, hogy Fico nyilatkozata ismét a magyar közösséget érintő, élesen vitatható állításokat tartalmaz majd.
Robert Fico a Beneš dekrétumokról és Magyar Péter leveléről: Robert Fico: Nem lépek be a magyarországi választási kampányba
Magyar Péter idézte a szlovák miniszterelnök szavait, miszerint a Beneš-dekrétumok a második világháború utáni rendezés részei, és a mai napig élő jogszabályok Szlovákiában. Erre reagálva úgy fogalmazott: álláspontja szerint elfogadhatatlan, hogy olyan jogszabályokra lehessen hivatkozni, amelyek – megfogalmazása szerint – milliók, köztük több százezer felvidéki magyar életét tették tönkre, és amelyek alapján akár napjainkban is jogkorlátozó intézkedések történhetnek.
Bejegyzésében Magyar Péter felvetette: meddig kíván még hallgatni a magyar kormányfő a kérdésben, és aggályát fejezte ki amiatt, hogy a közelmúltban elfogadott szlovák jogszabályok alapján akár büntetőeljárások is indulhatnak. Nyílt megszólítással fordult Robert Ficóhoz, kijelentve: álláspontja szerint a kollektív bűnösség elvén alapuló, több mint nyolc évtizeddel ezelőtt elfogadott dekrétumok nem képezhetik egyetlen uniós tagállam jogrendjének alapját sem.
Magyar Péter közölte azt is, hogy egy esetleges magyarországi kormányváltást követően a kérdés rendezése kiemelt téma lenne a két ország közötti egyeztetéseken. Hozzátette: véleménye szerint a jószomszédi viszony mind Magyarország, mind Szlovákia érdeke, ezért azt javasolta, hogy a magyarországi választásokig hátralévő időszakot használják fel a Beneš-dekrétumok, valamint az általa „hallgatás törvényének” nevezett jogszabály hatályon kívül helyezésére.
A bejegyzés végén Magyar Péter bocsánatot kért a felvidéki magyar közösségtől amiatt, amit Orbán Viktor mulasztásának és politikai gyávaságának nevezett.
Magyar Péter reakciója közvetlen válaszként értelmezhető Robert Fico sajtótájékoztatóján elhangzott kijelentésekre, amelyekben a szlovák miniszterelnök egyértelművé tette: a Beneš-dekrétumok kérdését nem belpolitikai kampánytémaként, hanem az európai intézmények – elsősorban az Európai Bizottság – hatáskörébe tartozó ügyként kezeli.
Körkép.sk
Nyitókép forrása: Magyar Péter közösségi oldala
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »


