Lengyelország továbbra is várja a háborús jóvátételt Németországtól

A Lengyelországnak járó második világháborús német jóvátétel ügye továbbra is nyitott kérdés – hangsúlyozta Andrzej Duda lengyel elnök azon a szerdai varsói ünnepségen, amelyen állami kitüntetéseket adott át a lengyel háborús veszteségekről szóló, 2022-ben közzétett jelentés szerzőinek.

Hírdetés

A csaknem negyven szakértő által készített jelentés 6,2 ezer milliárd zlotyra (563 ezer milliárd forint) becsüli a háborús károkat. „Ezeket a veszteségeket ki kell egyenlíteni, ezt senki, aki becsületes és igazságos, nem vonja kétségbe” – jelentette ki Andrzej Duda. A jóvátétel ügyét „nem intézték el, és nem zárult le” – hangsúlyozta.
   
A lengyel elnök „szégyenletesnek” nevezte, hogy Donald Tusk lengyel kormányfő februári berlini látogatása során eltérő álláspontot képviselt.
   
Tusk Berlinben úgy ítélte meg: „formális, jogi, nemzetközi szempontok szerint a jóvátétel ügye sok évvel ezelőtt lezárult, az erkölcsi, pénzügyi, anyagi elégtételre viszont soha nem került sor”.
   
Az ügy nem zárult le – ismételte Duda, hozzátéve: az ügy pénzügyi értelemben is „legalább vitásnak számít”, annak ellenére, hogy Németország „természetesen nem akar fizetni”. Annak dacára, hogy a témát „szőnyeg alá próbálják söpörni, mert valakinek politikailag kényelmetlen”, egyszer újból napirendre kerül – vélekedett Duda. Hiszen „nincs olyan lengyel család, amely a második világháborúban ne szenvedett volna veszteséget, amelynek valamelyik tagját nem ölték meg” – érvelt.
   
Vajon a veszteségekről azért kellene megfeledkezni, mert Németország ma „egy hatalmas, a legnagyobb európai gazdasággal rendelkező ország?” – tette fel a kérdést az államfő. Ez lenne „a mai Európa becsületessége és igazságossága?” – fűzte hozzá.
   
Jóvátételi igényei kapcsán Lengyelország az előző, a Jog és Igazságosság (PiS) által vezetett kormány idején, 2022 őszén küldött diplomáciai jegyzéket Németországnak. A szejm akkoriban csaknem egyhangúlag megszavazott határozatában politikai, történelmi, jogi és pénzügyi felelősségvállalásra szólította fel Németországot.
   
Berlin azonban visszautasította a jóvátételi tárgyalások felújítására vonatkozó lengyel kérést. Azzal is érveltek, hogy egy 1953-as megállapodás nyomán az egykori Lengyel Népköztársaság kommunista kormánya nyilatkozatban mondott le a szovjet blokknak járó német jóvátétel neki ítélt részéről. A PiS szerint a szovjet nyomásra tett nyilatkozat nem kötelező érvényű nemzetközi jogforrás.
   
Donald Tusk berlini látogatása után Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter kijelentette: Németország beismeri, hogy erkölcsi adóssága van Lengyelország felé, Varsó pedig arra törekszik, hogy ez a német bűntudat „megtalálja a maga anyagi formáját”.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »