Lázár Dani, a lélekápoló hajfodrász

Lázár Dani, a lélekápoló hajfodrász

A napokban nemzetközi online fodrászversenyt nyert a rimaszombati Lázár Dani, ráadásul két kategóriába is a legjobbnak bizonyult. „Nem hiszem el, ez egészen hihetetlen” – mondja, amikor megbeszéljük a találkozót. Holott már nem ez első komoly elismerése, az elmúlt évek alatt több versenyen is sikeresen mérettette meg magát.

Meglepődöm, hogy nem kora reggelre vagy estére beszélünk meg időpontot, ugyanis Dani nemcsak a hétköznapjait látástól vakulásig,  de többnyire a hétvégéit is a szalonban tölti. Ilyenkor vannak ugyanis a bulik és a lakodalmak, így ilyenkor mindig telt ház van a fodrászszalonban, s mivel egy igényes női frizura elkészítése sokszor órákat vesz igénybe, a hétvégéi mindig foglaltak. „Ünnepek után vagyunk, nagyon sokat dolgoztunk december utolsó napjaiban, így most kissé lazább az üzemmenet” – mondja Dani, ráadásul hónap eleje van, s ilyenkor az emberek többségének a pénztárcája sem engedi meg a frizuraigazítást.

A szalont a Magán Szakközépiskola (Hotelakadémia) működteti, s ahol hárman várják a kuncsaftokat. Dani az egyedüli, aki a kezdetektől, vagyis öt éve itt dolgozik. Rögtön az érettségi után került ide, két kollégája, a gesztetei Rácz Alex és a darnyai Rácz Rebeka később jöttek, de gyorsan hozzáteszi, teljes köztük az összhang. „Ők elsősorban női frizurákat készítenek, míg nekem a férfivendégek jutottak” – teszi még hozzá, ami nem is csoda, hisz ő volt az négy éve, aki először készített hajtetkót Rimaszombatban.

Mivel zenészcsaládból származik (egyik nagyapja, Sitko nagybőgős volt, a másik hegedűs, míg nagybátyját, a kálosai  Sandrikot messze földön ismerik), így senki sem lepődött meg azon, hogy mind ő, mind a bátyja már gyerekkorában elkezdtek zenét tanulni, s mindketten zongoráztak és énekeltek is.

Dani sokáig habozott az alapiskola utolsó éveiben, hogy hol folytassa, végül ahogy a bátyja, ő is inkább egy biztosnak tűnő szakma mellett döntött. Amíg bátyja villanyszerelő lett, addig ő a fodrászat mellett döntött. Édesanyja ugyanis maga is remek hajfodrász, aki odahaza fogadta a kuncsaftjait, s Dani gyorsan elleste az egyes fontosabb teendőket, a hajvágás, festés, melírozás alapjait. A rimaszombati Magán Szakközépiskolában szerzett inaslevelet, majd Tornalján le is érettségizett. „Egy osztályba jártunk Kresnye Andrással, aki végül a fotózást választotta hivatásának, amíg én a fodrászatot, de a fotózás és a videókészítés sem áll tőlem távol, s ha van időm, szívesen hódolok ezeknek a szenvedélyeimnek is” – tudom meg. Bár látva az időbeosztását, sok ideje a szenvedélyeire nem igen jut.

Már a felépítményi évek alatt is dolgozott, otthon berendezett egy kis műhelyt magának, ahol fogadta a családtagokat és a szomszédokat. Ahogy szívesen ment házhoz is. Épp leérettségizett, amikor a volt iskolája úgy döntött, hogy fodrászszalont nyit a városközpontban, ahol az állandó alkalmazottak mellett diákjaik praxolhatnak. Az ötlet bevált, a szalon gyorsan megtalálta a vevőkörét, vannak állandó látogatóik, olyanok is, akik hetente visszajárnak, de több olyan kuncsaftjuk is van, akik elsősorban nem is a hajvágás miatt, hanem csak a trécselés kedvéért ülnek be egy órácskára Dani fodrászszékébe.

Hírdetés

!Tetszik, hogy mindenről lehet vele beszélgetni, még az irodalomban is járatos” – mondja egyik állandó látogatója, Máté Gyula Jonatán, aki azt is elárulja, Daninál egy sima hajvágás is eltart 35-40 percig, ugyanis nemcsak a hajával, hanem a lelkével is törődik.

„Látni rajta hogy szereti a munkáját, szeret az emberekkel foglalkozni. Minőségi munkát végez, ráadásul humora is van. Tényleg nagyszerű személyiség, aki akkor is segít, ha nincs ötletem, milyen hajat szeretnék” – mondja Jonatán, amit e sorok szerzője is megerősíthet. Beszélgetésünk végén ugyanis elárulja, milyen frizurát tudna elképzelni számomra a jelenlegi helyett.

Az elmúlt években számos versenyen szerepelt már, s nem egy díjjal tért haza. Kollégáival együtt rendszeresen képezik magukat, s a tulajdonos, Greksa Zoltán is támogatja őket tanulási vágyaik kielégítésében, s nem egy tanfolyamon részt vettek már. Egy ismert ózdi hajfodrász, Váradi Péter hirdetett nemzetközi online versenyt (Beauty Diamond Cup), amelyre a kollégáival együtt ők is beneveztek. Dani a Full fashion look  (teljes divatos megjelenés) és az Expert fade (egyedi frizura) kategóriákat választotta, s mindkettőt meg is nyerte. Előbbi kategória esetében úgy kellett elkészíteni a modell frizuráját, mintha az egy címlapra kerülne majd. A bejelentkezett versenyzők előre megkapták a felkészítő leírást, hogy is kell kinéznie az elkészülő frizurának. Dani mindkét kategóriához az egyik közösségi oldalon keresett modellt, s a jelentkezők közül a Oláh Aladárt és Fodor Valentint választotta. Előbbi még alapiskolás, a Tompa Mihály Alapiskola diákja, utóbbi viszont a Magán Szakközépiskolába jár, s nem ez az első versenye már. 

Amikor legutóbb találkoztunk, a Törökországból importált őrület, a hajtetkó volt a divat, amit először Dani készített a régióban. „A fiatalok meg voltak őrülve azért, hogy az oldalt vagy hátul kivágott haj helyére egy tetkót készítsek” – mondja Dani, ami nem egyszer az illető szakmájára vagy iskolájára utalt.

A Magán Konzervatórium diákjai sokszor tetováltattak a hajukra egy-egy hangszert, de voltak, akik egy-egy általános mintát választottak. A hajtetkó a valódi tetkóval ellentétben a haj növésével párhuzamosan gyorsan eltűnik, így azok, akik a hajtetkójuk mellett kardoskodtak, hetente jártak igazításra.

Ma viszont már nem annyira menő, de azért még mindig vannak naponta olyan látogatói, akik ragaszkodnak a hajtetkójukhoz. Az elmúlt években viszont jön vissza a sima, klasszikus frizurák korszaka, a kilencvenes évek elejének hajdivatja. „Az extravagáns frizurák divatja lejárt, a John Travolta-stílus már a múlté” – zárja beszélgetésünket Lázár Dani, akinek hajtetkója ugyan sose volt (nem akadt, aki elkészítse), viszont a karján lévő tetoválás és a fülében egy kisolló árulkodik a szakmájáról. Igaz, nem nagyon van már rájuk szüksége, Lázár Danit ugyanis a régióban, s a versenyek által a nemzetközi fodrászvilágban is egyre többen ismerik.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »