Lassan ébredeznek a szlovák politikusok a Trump vámháborúja okozta sokkból

Lassan ébredeznek a szlovák politikusok a Trump vámháborúja okozta sokkból

Lassan ébredeznek a szlovák politikusok a Trump vámháborúja okozta sokkból Tilajcsík Dóra2025. 04. 04., p – 17:12

Bár a kormányfő, Robert Fico (Smer) még mindig nem nyilvánított véleményt az amerikai elnök, Donald Trump vámintézkedései kapcsán, kabinetjének tagjait egyre inkább aggasztják Trump bejelentésének következményei. Az ellenzék szerint annak is eljött az ideje, hogy a Ficóék végre előálljanak egy hosszabb távra szóló gazdasági stratégiával.

Beletelt némi időbe, amíg a szlovákiai politikusok felocsúdtak a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború okozta sokkból. Az első nyilatkozatok igen szófukarra sikerültek, nagyjából egy nappal Trump nagy bejelentése után azonban megjelentek az első érdemi reakciók is.

Szakértői összefogás kell

A Szlovák Nemzeti Bank szakemberei már hetekkel ezelőtt jelezték, ha Donald Trump valóban beváltja a fenyegetéseit, akár 20 ezer munkahely is veszélybe kerülhet. Az elbocsátások következtében pedig ismét nőhet az ország munkanélküliségi rátája, ezt pedig a munkaügyi tárca vezetője, Erik Tomáš (Hlas) sem hagyhatta figyelmen kívül. A tárcavezető a kedvezőtlen fejlemények hallatán úgy döntött, összehívja a szociális partnereket. A tanácskozásra előreláthatóan csütörtökön kerülhet sor, Tomáš tájékoztatása szerint a helyzet súlyosságát az is mutatja, hogy alig néhány óra alatt minden illetékes megerősítette a részvételét. 

Annak ellenére, hogy a munkaügyi miniszter is a legrosszabb forgatókönyvre készül, bízik benne, hogy az Egyesült Államok és az Európai Unió meg kompromisszumra juthat. 

Erik Tomáš után a gazdasági miniszter, Denisa Saková (Hlas) is aggodalmainak adott hangot. Saková a hazai autóipar mellett a kis- és középvállalkozókat félti.

Hírdetés

A nagy autóipari cégek árnyékában számos kisebb vállalkozás is tevékenykedik, akik együttműködnek a legnagyobb piaci szereplőkkel. Ha tehát az egyik csoportnak rosszul megy, a másik is megsínyli

– jegyezte meg a gazdasági tárca vezetője. Denisa Saková szerint a megoldás részben abban rejlik, hogy az érintett cégeknek új piacok felé kellene nyitnia. Saková azt is elárulta, a jövő hét elején Brüsszelben találkoznak az uniós tagállamok gazdasági miniszterei, hogy megvitassák az Európai Unió ellenintézkedésekkel kapcsolatos javaslatait.

Eljött a változás ideje

Míg a kormánypártok politikusai a negatív következményeket próbálják minimalizálni, addig az ellenzék arra használja a kedvezőtlen fejleményeket, hogy nyomást gyakoroljanak a koalícióra, mert szerintük nem odázható tovább a rendszerszintű változások végrehajtása.

Jozef Hajko, a KDH parlamenti képviselője úgy véli Donald Trump döntésének egyfajta ébresztőként kellene szolgálnia, a Robert Fico vezette kabinetnek ugyanis el kellene gondolkodnia egy hosszabb távra szóló gazdasági stratégia kialakításán. Hajko arra is rámutatott, eljött az ideje, hogy a döntéshozók az autógyártás mellett más ágazatokra is figyelmet szenteljenek.

Az ellenzék egyúttal kifogásolja a miniszterelnök hallgatását, ezért felszólították Robert Ficót, vegye fel a kapcsolatot a kereskedelemért felelő uniós biztossal.

Az EU-nak nem szabad kereskedelmi háborúba keverednie, így mindenképp tárgyalnunk kell

– magyarázta Marián Viskupič (SaS), aki párthovatartozása ellenére is bízik az illetékes biztosban, Maroš Šefčovičban.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »