A vihar miatt leomlott szikla fedte fel azt a páratlan Hallstatt-kori tőrt, melyet a lengyelországi Kamień Pomorski partján talált meg a Szent Cordula Műemlékvédelmi Egyesület egyik kutatója. A 2800 éves lelet különleges díszítései napkultuszra utalhatnak.
Ritka Hallstatt-kori tőrt találtak Lengyelországban, miután a vihar következtében leszakadt egy szikladarab a Balti-tenger partján. A különleges leletet Jacek Ukowski, a Kamień Pomorski-i Szent Cordula Műemlékvédelmi Egyesület elnöke fedezte fel, amikor az agyagos törmelék között észrevette a tárgyat – tette közzé a Heritage Daily.
Rég elfeledett korszak üzenete
A Hallstatt-kultúra a késő bronzkor és a korai vaskor határán virágzott Közép-Európában, körülbelül i. e. 1200 és i. e. 500 között. Ez a kultúra jelentős szerepet játszott az európai őstörténetben, hiszen összekötő kapcsot jelent a bronzkori és vaskori társadalmak között, és sokan a kelta civilizáció előfutárának tekintik.
A most előkerült tőr a Hallstatt-kultúra C szakaszából származik, vagyis körülbelül 2800 éves. A 24,2 centiméter hosszú fegyver különösen figyelemre méltó finom díszítése miatt: a pengét és a markolatot lineáris félholdak, keresztek és csillagszerű minták borítják.
Grzegorz Kurka, a Kamieńi Földtörténeti Múzeum igazgatója szerint a díszítések napkultuszhoz kapcsolódhatnak, ami rituális szerepet feltételez. „Igazi műalkotás! Megmunkálása kiemelkedően igényes, minden egyes gravírozás egyedi. Ilyen tőrt Lengyelországban még nem találtunk” – mondta Kurka.
További vizsgálatok tárhatják fel eredetét
A lelet részletes elemzése során metallurgiai vizsgálatokat is végeznek. Ezek segítségével pontosan meghatározható az ötvözet összetétele, beleértve a réz és ón arányát is. Kurka szerint nem kizárt, hogy a tőr nem helyi, hanem dél-európai eredetű – talán ottani műhely terméke lehetett.
„A tőr nemcsak egyedi régészeti érték, hanem fontos bizonyítéka annak is, hogy Nyugat-Pomeránia és tágabb régiója már évezredekkel ezelőtt is kapcsolatban állt a tágabb európai térségekkel” – tette hozzá Kurka.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »