A gyermekközösségek számára mindig nagyszerű az, ha az iskolán, óvodán kívül is van hol találkozni, összejönni és minőségi szabadidős tevékenységet folytatni. A Galántai Szabadidőközpontban az utóbbi időben egyre lendületesebben zajlik az élet. Magyar, szlovák, ukrán gyermekek tanulnak, barátkoznak, ismerkednek egymás kultúrájával és nyelvével.
A Galántai Szabadidőközpont hosszú éveken át Csipkerózsika-álmát aludta, tevékenysége iránt nem volt sok érdeklődő, a lehetőségek tárháza is kimerülni látszott. Az önkormányzat már az intézmény bezárásán gondolkodott, amikor esélyt adtak egy új igazgatónak. Annak a Kovács Simek Katalinnak, aki több mint két évtizeden át dolgozott pedagógusként a nagyfödémesi magyar alapiskolában, és mindig szívügyének tekintette a gyermekek kreatív fejlesztését, leginkább a magyar gyerekek szlovák nyelvoktatása terén próbált kifejleszteni egy sajátos, érdekes módszert.
A délutáni szabadidős tevékenység délután egy órától este hétig-nyolcig tart 22 szakkörben. Vannak nyelvi szakkörök, nagyon népszerű az angolnyelv-oktatás, a mozgásos játékok, a kulturális csoportok iránt is nagy az érdeklődés, a közelmúltban indult a színjátszó csoport, de gitár- és dobtanítás is zajlik.
„Magyarként nagyon örülök annak, hogy az idei tanévtől már egyre több magyar gyerek látogatja intézményünket. Felkínáltunk a magyar gyerekek számára egy olyan szlovák nyelvi szakkört, amely a játékos oktatást helyezi előtérbe. Az óvodásoktól kezdve egészen a felső tagozatosokig van érdeklődő, sőt még középiskolások is járnak a szlovák nyelvi szakköbe” – magyarázza Katalin. A központban közel négyszáz gyermekkel foglalkoznak, a zöme szlovák nemzetiségű, de szép számmal vannak magyar és most már ukrán nemzetiségű gyerekek is.
A magyar gyerekek leginkább a nyelvi és az énekszakkört látogatják, és szívesen vesznek részt a sportfoglalkozásokon. Az ukrán gyerekeknek inkább a szlovák nyelvtanfolyamok biztosítják, hogy az iskolában jobban tudjanak teljesíteni.
„Azt gondolom, hogy nagyon nagy sikere van annak, amikor más nyelvű, nemzetiségű gyerekek keverednek egy csoportban. Soha nem volt gondunk ezzel, a gyerekek nagyon befogadók” – mondja az igazgató.
Iskolai szünetekben táborokat is szerveznek a gyerekek számára. Lehetőség van individuális és csoportfoglalkozásra is. A központnak az igazgatóval együtt négy állandó pedagógusa, nevelője és tizenhárom külsős szolgáltatója van. Fenntartója Galánta városa, a szülők szimbolikus összegű díjat fizetnek havonta.
Egyelőre meg tudjuk oldani, hogy a környező falvakból is járhassanak hozzánk gyerekek. Galánta iskolái befogadó intézmények, így hozzánk is bátran jöhetnek más településekről. A város ebben az esetben kérhetne bizonyos összeget a környező falvaktól, hogy járuljanak hozzá a szabadidős tevékenységhez, de úgy tudom, erre a kérésre nem reagáltak.
– teszi hozzá.
Galánta városa nagyban támogatja a szabadidőközpont működését, az elmúlt évben pedig rengeteg külső foglalkozást és rendezvényen való részvételt is vállaltak a központ dolgozói, hogy minél szélesebb körben megismertessék tevékenységüket, és bevonzzák a gyerekeket az intézménybe. „Amikor idekerültem igazgatónak, az volt a cél, hogy fellendítsük a központ működését. Magyarként pedig nagyon szerettem volna bevonzani a magyar gyerekeket is, hogy ők is látogathassanak egy olyan intézményt, amely önfeledt kikapcsolódást biztosít a számukra. Szeretném, hogy minden gyerek megtalálja nálunk önmagát.” – zárta Kovács Simek Katalin.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »