Milan Krajniak, akit pár hete választott meg a Kresťanská únia (KÚ) új pártelnöknek Anna Záborská helyére, elkezdte közelíteni a pártot a régi riválishoz, a centrista kereszténydemokrata KDH-hoz. A Postoj tudósítása szerint a két párt megállapodást kötött a parlamenti együttműködésről.
A KDH és a KÚ vezetősége az elmúlt napokban találkoztak, és megállapodtak, hogy kölcsönösen fogják egymás indítványait támogatni.
„Készek vagyunk együttműködni, megtudtuk, hogy a KDH vezetése is hajlandó, így nem látok a két párt között semmilyen konfliktust, semmilyen vitát”
mondta Milan Krajniak, a KÚ elnöke.
A találkozókon nem csak Krajniak, de Anna Záborská, a KÚ tiszteletbeli elnöke is részt vett. A KDH oldaláról Milan Majerský pártelnök, valamint Igor Janckulík és Viliam Karas vettek részt.
„Megállapodtunk, hogy kölcsönösen támogatni fogjuk egymás törvényjavaslatait. Azokat, amelyek a mi és a KÚ programjában is szerepelnek”
mondta a Postojnak Janckulík.
Az együttműködés nem csak a szavazásokra terjed ki, de a közös parlamenti munkára, például a kiegészítő javaslatok kidolgozására is.
Az együttműködés javítja a KDH pozícióját a parlamentben. Nemrég távozott a kereszténydemokrata frakcióból Martina Holečková, aki retorikában és politikában a progresszívek trójai falovaként viselkedett. Az eredetileg 12 mandátummal rendelkező KDH így ma már csak 11 képviselővel rendelkezik. Ha az együttműködés működőképes lesz, akkor a KÚ 2 mandátummal tudja erősíteni a KDH politikai súlyát a parlamentben.
Némi szépséghibával, de úgy tűnik, hogy meg is van az első közös törvényjavaslat, amelyen keresztül próbára tehetik az együttműködést. A KÚ a legközelebbi novemberi parlamenti ülésen terjeszti elő a „szívdobogás”-törvénycsomagot, amellyel a jelenlegi 12-ről 8 hétre akarják csökkenteni a művi terhességmegszakítás elvégzésének felső időkorlátját.
Záborská és a KÚ alelnöke, Richard Vašečka orvosi szakvéleményeken kívül a demográfiai mutatókra is hivatkoznak a törvénymódosítás indoklásában.
A dolog annyiban döcögősen indul, hogy a KÚ erről az indítványról nem értesítette és nem is tárgyalt a KDH-val. A KDH ezt szóvá is tette, ugyanakkor jelezte, hogy ettől függetlenül támogatni fogják a javaslatot.
A KÚ-ról érdemes tudni, hogy túlélésért küzd. Öt évvel ezelőtt még 40 ezer szavazót tudott maga mögött, mára ez a szám 9 ezerre csökkent. A héttérben az is ott van, hogy a KÚ a teljesen elszigetelt Slovenskoval (egykori OĽANO) közös koalícióban jutott be a parlamentbe. A háromnegyed évvel későbbi EP-választáson viszont már csak 9 ezer szavazatot kapott. A KDH-nak ezzel szemben 105 ezer szavazat jutott – tegyük hozzá, hogy a PS-szel való közösködés miatt az ő szavazói is sok kritikát fogalmaznak meg.
Krajniak kijelentéséből arra lehet következtetni, hogy a cél, hogy a KÚ kereszténydemokrata párthoz csatlakozzon (a Slovensko nem ilyen), és közös listán, koalícióban, vagy más módon induljanak. Mivel a KÚ-nak nagyobb szüksége van a KDH-ra, mint fordítva, ezért Majerskýék egyelőre óvatosan kezelik Krajniak terveit, és azt mondják, meg kell várni, hogyan alakul a „politikai élet”.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »