Ferenc pápa – kifejezve szeretetét, együttérzését a legrászorultabbak iránt – április 29-én délelőtt magyarországi apostoli útja részeként magánlátogatást tett a Budapest XII. kerületi Vakok Boldog Batthyány-Strattmann László Otthonába, melyben szociális intézmény, óvoda, általános iskola és különleges gyermekotthon működik.
Inotay György, a fenntartó Kolping Oktatási és Szociális Intézményfenntartó Szervezet (KOSZISZ) igazgatója a pápalátogatás előtt szerkesztőségünknek elmondta: a Vatikán részéről az volt a kérés, hogy semmi olyan dolog ne történjen a magánlátogatás során, ami nem illeszkedik az ünnepeikhez, hétköznapjaikhoz.
Ferenc pápa az egész épületegyüttest bejárta. A legidősebb, központi épület főbejáratánál érkezett meg a látogatásra, majd mind a három épületen végigment. A közösséggel a nagyebédlőben tudott találkozni, mivel ott fértek el valamennyien.
Inotay György latinul köszöntötte a Szentatyát a ferences békeimával:
„Uram, tégy engem a te békéd eszközévé,
hogy ahol gyűlölet van, oda szeretetet vigyek;
ahol harag van, oda megbocsátást;
ahol kétség van, oda hitet;
ahol kétségbeesés van, oda reményt;
ahol sötétség van, oda világosságot;
ahol szomorúság, oda örömet.”
Köszönjük, hogy látogatásával megerősít bennünket a hitben, a reményben és a testvéri szeretetben! Dicsértessék a Jézus Krisztus! – fűzte hozzá.
Ahogy az intézményvezető korábban lapunknak elmondta, az otthon kórusa adott egy rövid műsort latin és magyar énekekkel, és két taizéi éneket énekeltek közösen. Az egyik lakó, Újfalusi Zoltán, aki különben kántorkodni is szokott, kísért zongorán. Csont Jutka tanárnő, a kórus vezetője is zongorán kísért, egy régebbi lakó, egy vak lány pedig furulyán közreműködött.
Inotay György és az otthon két lakója, egy fiú és egy kislány adta át az intézmény ajándékát, egy vatikáni és argentin színekben pompázó tarisznyát, egy nemez olvasót, egy olasz nyelvű könyvet Fehér Anna nővérről, az intézmény alapítójáról, valamint két levelet Braille-írással és olaszul: az egyik a lakók üzenete, a másik pedig egy vak kisfiú gyógyulástörténete. A pápa a gyerekeknek – hagyományos módon – rózsafüzért, az intézménynek pedig a Csomóoldó Boldogasszony Dél-Olaszországban készült szobrát adta ajándékba. Ez a kisméretű faragvány, amelyet Marco Epicochi mester készített Lecce történelmi belvárosában található műhelyében és amely a csomókat feloldó Szűz Máriát ábrázolja, nagyon kedves Ferenc pápa számára.
A Szentatya ezután rövid beszédet mondott, amelyben megköszönte a gyengédséget, amivel az otthonban fogadták. Megköszönte a lakók énekét, a gesztusokat, a szemeiket, a tekintetüket is. A pápa utalt rá, hogy az igazgató a találkozót Szent Ferenc imájával kezdte. Rámutatott, hogy ez valójában egy életprogram: a szent kéri a kegyelmet, hogy ott, ahol valami hiányzik, ő valamit hozzátehessen. Mindez segíti a realitást, az életben való továbbmenetelt. Szent Ferenc ezzel a biztos evangéliumhirdetésével befogadja a realitást olyannak, amilyen, és tovább akarja vinni. Az evangélium útja ez, Jézus Krisztus útja ez – ezt akarta az igazgató úr kifejezni Szent Ferenc imájával, hangsúlyozta a pápa, aki még egyszer megköszönte a jelenlévőknek a fogadtatást.
A fiatalok megtanulták latinul a Miatyánkot, hogy a Szentatyával tudjanak együtt imádkozni, ezzel zárult a rövid magánlátogatás.
A Szentatyát a látogatásra elkísérte Michael Wallace Banach apostoli nuncius is.
Az intézmény 1982-ben jött létre a Batthány téren a Római Katolikus Egyházi Szeretetszolgálat Vak Gyermekek Szent Anna Otthona néven. Lékai László bíboros bábáskodott a kezdeteknél Fehér Anna nővérrel, gyógypedagógussal, „a magyar Teréz anyával” karöltve, aki megálmodta az otthont és igazgatta is 2021-ben bekövetkezett haláláig. Céljuk a mozgássérült-látássérült és hallássérült-látássérült gyerekek fejlesztése, nevelése volt.
Az otthon kezdetben tíz bentlakó és még öt bejáró gyermeket tudott ellátni. 1989-ben az állam az intézmény rendelkezésére bocsátott egy, a Svábhegyen álló üres ingatlant. A Mátyás király út 29-es szám alatt található épületet máig az intézmény használja. Közösségi összefogással számos felújításon esett át, így húsz bentlakó és még tizenöt bejáró gyermeket tudtak befogadni.
Az oktatási reformoknak köszönhetően, 1991. január 14-én az otthon megkapta az óvodai és iskolai oktatási engedélyt. Ekkor a Szent Erzsébetről Nevezett Betegápoló Nővérek rendjére bízott intézmény a „szegények orvosa“ előtt tisztelegve a Vakok Batthány László Gyermekotthona, Óvodája és Általános Iskolája nevet kapta. 1994 őszétől már negyvenöt bentlakó és tizenöt bejáró gyermeket foglalkoztattak itt.
Mivel az első lakók hamarosan betöltötték a 18. életévüket, számukra új épület létesítése vált szükségessé. A Miniszterelnöki Hivatal és a Heydar Aliyev Alapívány segítségével bővítéseket eszközöltek: 2015-ben Kendik Géza tervei alapján elkészült az az épület, mely harminc felnőtt lakó ellátására és foglalkoztatására volt alkalmas. Az épület teljes mértékben akadálymentes és gazdagon felszerelt: uszoda, tornaterem, terasz és műhelyek töltik ki a teret. Azóta a foglalkoztatottak száma meghaladta a hatvan főt. Napjainkban az intézmény már országos méreteket öltve látja el a halmozottan fogyatékkal élő, valamint az állami gondoskodásban élő látássérült gyermekeket és fiatal felnőtteket a mentális egészség szakértői, a legmodernebb nevelési és fizioterápiás eszközök, egy úszómedence és egy tornaterem segítségével.
Az otthont 2016 óta a KOSZISZ működteti, melynek fenntartója a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia.
Fotó: Merényi Zita
Magyar Kurír
(asz)
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »