Környezeti katasztrófa fenyeget – Veszélyes lúg szivárog egy volt cellulózgyár tározójából Kelet-Szlovákiában

Környezeti katasztrófa fenyeget – Veszélyes lúg szivárog egy volt cellulózgyár tározójából Kelet-Szlovákiában

Szombaton (február 21-én) romlott a helyzet, és újabb szivárgást észleltek a varannói (Vranov nad Topľou) járásbeli Alsógyertyán (Nižný Hrabovec) kataszterében található zagytározónál, amelyet a Bukóza üzem használt. Egy fekete, lúgos anyag bukott át a gáton, amely már az Ondava folyót is veszélyezteti. A katasztrófa elhárítása és a további szivárgás megakadályozása érdekében a tűzoltók vasárnap homokzsákokkal erősítik és magasítják a gátat. Mindezt Ján Fenčák, a varannói régió polgármesteri társulásának elnöke erősítette meg a TASR hírügynökségnek.

Az egykori cellulózgyár zagytározójának túlcsordulását szombat délután észlelték.

„A környezetvédelmi felügyelőség és a tűzoltók mérései szerint egy 11-es pH-értékű, fekete színű lúgos folyadék szivárog. Szombaton este nyolc óráig a varannói tűzoltók és a homonnai (Humenné) mentődandár munkatársai semlegesítették, majd összegyűjtötték a kifolyt anyagot”

részletezte Fenčák.

Elmondása szerint jelenleg egy nagyszabású logisztikai akciót készítenek elő hivatásos és önkéntes tűzoltók bevonásával.

„A gát megerősítésére készülnek, ami azt jelenti, hogy mintegy 500 homokzsákot helyeznek ki a további átbukás megakadályozása érdekében. Mivel újabb csapadék várható, a fenyegetés rendkívül komoly”

tette hozzá az elnök. Az érintett terület Alsógyertyán és részben Kucsin (Kučín) kataszterét is magában foglalja.

Hírdetés

„Ezzel az intézkedéssel a problémát egy időre stabilizálják, a végleges megoldás azonban jóval nehezebb feladat lesz. Ezzel a válságstábnak kell foglalkoznia a munkanapok folyamán, hogy mielőbb kiutat találjanak”

állapította meg Fenčák.

A környezetvédelmi felügyelőség mintákat vett elemzésre, az eredmények a helyi önkormányzatok képviselője szerint valószínűleg kedden (február 24-én) várhatók. Ezek fogják egyértelműen tisztázni, hogy pontosan mit tartalmaz a zagytározóból szivárgó folyadék.

Háttér:

A varannói járásbeli Alsóhencéden (Hencovce) található Bukóza üzem területén fennálló tartós vészhelyzet miatt február 18-án rendkívüli helyzetet hirdettek. Az egykori cellulózgyár területén fekete lúg szivárgott ki. A tűzoltók már akkor speciális konténereket helyeztek ki a veszélyes anyagok felfogására.

teraz.sk

Nyitókép forrása: facebook.com


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »