Kormányülés: Az állami kórházakból nem lesznek részvénytársaságok. Az egészségügyi vészhelyzet kérdése nyitva maradt

Kormányülés: Az állami kórházakból nem lesznek részvénytársaságok. Az egészségügyi vészhelyzet kérdése nyitva maradt

A kormány szerdai ülésén elfogadta azt a határozatot, amely szerint az egészségügyi, belügyi illetve védelmi minisztériumok alá eső egészségügyi intézmények állami tulajdonban maradnak. A kormány ezzel a lépéssel módosította a december 4-i határozatát, amely még arról szólt, hogy az érintett intézmények „ebben a választási ciklusban” nem valósul meg az állami kórházak transzformációja részvénytársaságokká.

A határozat nyilvánvalóan a tömeges felmondásokkal fenyegetőző orvosszakszervezet egyik követelése volt. Egy másik követelésük a kormány által korábban bevezetett, egészségügyi vészhelyzetről szóló törvénymódosítást érintette. Ez a már elfogadott módosítás ugyanis egészségügyi vészhelyzet kihirdetése esetén kötelezi az egészségügyi dolgozókat a munkavégzésre.

Az egészségügyi vészhelyzet fogalmának bevezetése válasz volt az orvosszakszervezet által kezdeményezett tömeges felmondásra. Nagyjából ezer orvos „csak” a kórházi túlórák kapcsán mondott fel. De mivel összesen 3300 orvos csatlakozott a tömeges felmondáshoz, január elsején akár korlátozottá vagy hiányossá az egészségügyi ellátás. A kórházak jelezték, a sürgős, életmentő beavatkozásokat ezek a nehézségek nem érintik.

Egészségügyi vészhelyzet esetén az orvosok kénytelen munkába állni, és ha a munkabeszüntetésük miatt egy beteg egészsége kárt szenved, vagy a beteg meghal, a felelős orvost börtönbüntetésre is ítélhetik.

Épp ezért az orvosszakszervezetek azt követelték, hogy töröljék el az egészségügyi vészhelyzet törvényi lehetőségét. A kormány azonban – valószínűleg alkupozíció és garancia céljából – erről ma még csak nem is tárgyalt.

Hírdetés

Kamil Šaško (HLAS) egészségügyi miniszter, aki az orvosszakszervezetek delegációjával tárgyalt, kijelentette, hogy most az orvosok minden követelése teljesülhetett (ez nem teljesen igaz, ez csak egy politikai kijelentés).

Ugyanakkor a miniszter elmondta, hogy megkért minden kormánytagot, hogy legyenek tartózkodóak nyilatkozataik során, és ő maga is az lesz. 

Az Orvosszakszervezetek Szövetsége, a LOZ maga sem egységes a minisztériummal szembeni álláspontokat illetően. Egyes tagjai például Šaškoval értenek egyet abban, hogy az orvosok követeléslistájának egyes pontjait nem akarják mindenáron idén átverekedni, hanem halasszák a döntést 2025 első félévére.

Körkép.sk

Nyitókép forrása: SITA/Milan Illík


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »