Noha több irányból is biztosítékokat kaptak, de fennáll a veszélye, hogy az RMDSZ-nek a kormányból történő kikényszerítése a magyarok lakta megyéket, térségeket, így a Székelyföldet is hátrányosan érinti mind a kisebbségi jogérvényesítés, mind a támogatások terén – véli Tamás Sándor. Az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezetének elnöke, a megyei önkormányzat vezetője szerint a kormányzati szerepvállalás lehetőség: egyben erősség és gyengeség is tud lenni az érdekérvényesítés szempontjából.
Az elnök lapunknak nyilatkozva kifejtette, a maga részéről mindig eszköznek tekintette az RMDSZ kormányzati szerepvállalását két cél elérése érdekében: egyik a magyarság közösségi jogainak bővítése, erősítése, a másik a települések, régiók fejlesztése. Ez gyengeség is tud lenni, ha az RMDSZ nem tud ott ülni a döntéshozatali asztal mellett. Meggyőződése, és már vannak jelei – így a legutóbbi úzvölgyi történések –, hogy az eddig elért közösségi jogokat megpróbálják csorbítani, be akarják határolni.
A térségi, megyei és települési fejlesztéseket illetően Tamás Sándor rámutatott: amikor kormányon volt az RMDSZ, látható volt, hogy nagyon is sok pénz van ebben az országban, de nem mindegy, hogy azt ki és hova osztja szét. A pénzt Bukarestben biztos el fogják költeni, csak kérdés, hogy a magyar közösség hozzáfér-e ezekhez a forrásokhoz vagy sem. Az elmúlt két évben az RMDSZ miniszterei bizonyították, hogy lehetséges egyensúlyban tartani az ország fejlesztését, és a magyarok lakta régióknak is bőven lehet juttatni forrásokat. A gond ott kezdődik, ha pártszimpátiák alapján, urambátyám alapon mérik a támogatásokat. Nem áll feltétlenül szándékukban ítéletet mondani felelős emberek felett, de korábban már több rendben megtapasztalták ezt a hozzáállást is.
Az elnök ugyanakkor elmondta, jó tapasztalata van a fejlesztési tárca élére került Adrian Veștea volt Brassó megyei tanácselnökkel kapcsolatban, aki most is arról biztosította őket, hogy a megkezdett fejlesztéseket, beruházásokat a szaktárca támogatni fogja. A román pártokra ugyanakkor jellemző, hogy egy adott pillanatban hatalmas nyomás nehezedik az alakulaton belül egyik-másik tisztségviselőre, és a jó szándék úgymond elhajlik.
Tamás Sándor kitért arra is, hogy mindhárom RMDSZ-es miniszter komoly eredményeket tudott felmutatni, egyrészt több évre visszamenőleg kifizették az adósságokat, amelyeket az elődeik halmoztak fel. Továbbá olyan programokat indítottak, melyek addig nem léteztek, országosan értékelték azokat. Szintén a szövetség miniszterei szakítottak azzal a hagyománnyal, miszerint önkényes döntéstől függött, ki kap vagy sem támogatást. Pályázatalapúvá, nyilvánossá, átláthatóvá, kiszámíthatóvá, megbízhatóbbá tették ezeket a rendszereket, Novák Eduárd pedig egy olyan sportstratégiát dolgozott ki, amilyen azelőtt nem volt.
A székelyföldieket kiemelten foglalkoztató medvekérdésben is komoly előrelépést mutattak fel, és az a nagy kérdés, hogy az új környezetvédelmi miniszternek lesz-e mersze folytatni az állományszabályozási kvóta terén Tánczos Barna által elkezdetteket. Az elnök ugyanakkor úgy vélte, ha nem, akkor komoly bajok lesznek, az egyedszám exponenciálisan nőni fog, és a helyzet csak romlani fog. A megoldás megvan, az állományszabályozás korábban működött, nem egyedi példa, más európai országokban is alkalmazzák. Az elkergetés, befogás, áthelyezés nem megoldás, amint az sem, hogy villanypásztor mögé zárkózzanak az emberek.
Tamás Sándor szerint nagyjából egy hónap után nehéz eldönteni, hogy az RMDSZ által vezetett tárcákat átvevő utódok mit tesznek majd, hogyan alakulnak az elkezdett programok, ígéretek vannak, de mint minden esetben, itt is a puding próbája az evés, és fennáll annak a veszélye, hogy sok minden megtorpan, leáll.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »