Idei mélypontjára lökte kedden a jegybank a forintot. A lapunk által megkérdezett elemzők szerint a jegyzés kényelmes a jegybanknak, a mostani szinteknél sokkal magasabbra nem jut a keresztárfolyam.
Gyengülni kezdett a forint a jegybank keddi kamatdöntő ülése után. Tegnap a keresztárfolyam elérte az euróval szembeni idei mélypontját, a 314,37-os szintet. Az elmúlt két hónapban a gyengülő trend érvényesült, január elején még a 308-as keresztárfolyamnál járt a jegyzés, azóta közel 2 százalékot gyengült a forint a közös devizával szemben.
Az amerikai devizával szemben tegnap a 257-es szintnél járt a keresztárfolyam, ez megfelel a január eleji árszintnek, de a dollárindex egész januárban gyengült.
A keddi döntés nem okozott meglepetést, a forint vélhetően azért gyengült látványosan, mert a jegybank ismét megerősítette: tartósan változatlanok maradnak a laza monetáris kondíciók. Ezzel hazánk ellene megy a finoman szigorodó nemzetközi politikának: az EKB vélhetően szeptemberben leállítja a kötvényvásárlási programot, régiónkban a cseh és a román jegybank már kamatot emelt, az amerikai Fed is normalizálja a kamatpályát és építi le a mérlegét.
A lapunk által megkérdezett szakértők azonban nem látnak problémát a hazai deviza gyengülésében. Az MNB-nek a 315-ös keresztárfolyamig kényelmes a forint jegyzése, a 320-as szint közelében már szóbeli intervencióval élhet – vélte Török Zoltán. A Raiffeisen Bank vezető elemzője hozzátette: számít, milyen gyorsan gyengül a deviza, a forint január eleje óta tartó ereszkedése pedig lassú és kontrollált. Emlékeztetett: a jegybank legutóbb a 303-as kurzus körül kommentálta a forint árfolyamát, ahhoz képest a mostani árszint 10 forinttal, alig több, mint 3 százalékkal magasabb, ami a lebegő árfolyamrendszer mellett elég szűk sáv. Az elemző ismertette:
előrejelzésük szerint az idei második fél évben is megmarad a forint a 315-ös keresztárfolyamon, az egész évben a 312-es keresztárfolyamon állhat az átlagjegyzés.
Nincs megőrülve a piac, nem lesz nagy zuhanás, a 316-317-es szintekig is gyengülhet a forint – emelte ki a CIB szenior deviza-üzletkötője. Ötvös Mihály szerint a forint pozicionáltsága nagyon erős, a legtöbb kereskedő gyengülésre játszott, mint fogalmazott: „Aki felvehette a long pozíciót az euró-forint kurzusra, az már felvette.” Az üzletkötő két nemzetközi eseményt emelt ki, amelyek hatással lehetnek a jegyzésre. Az egyik, hogy a Fed milyen üzenetet küld a piacoknak: a korábban vártnál szigorúbb amerikai monetáris politika emelheti az államkötvény-hozamokat az Atlanti-óceán mindkét partján, ez pedig nyomás alá helyezheti a fejlődő és feltörekvő piaci devizákat. A másik esemény az olasz parlamenti választás. Ötvös szerint,
ha euroszkeptikus jelölt kerül a kormányfői székbe, erősödhet a piacokon a kockázatkerülés, ami a forint további gyengülését idézheti elő. A CIB várakozása szerint a forint a 310–312-es sávban áll majd az év végén.
A 315-ös keresztárfolyamnál jelentős ellenállás van, ha ezt átviszi a jegyzés, a 318-at átlépve a jegybank beavatkozhat – vélte Varga Zoltán. Az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint a 303–318-as sávban mozoghat egész évben a jegyzés, de ha e fölé ugrik a keresztárfolyam, a jegybanknak szinte korlátlan eszközpark áll a rendelkezésére a gyengülés megállítására. Varga szerint hatással lehet a kurzusra az Európai Központi Bank kommunikációja. Ha szigorúbb hangnemet üt meg az uniós jegybank a márciusi ülésen, ám a hazai jegybank kitart az ultralaza politika mellett, az nyomás alá helyezheti az eurót, a forint tehát gyengülne. Az elemző rövidebb távon a 307-es támaszra és a 315-ös ellenállásra alapozza stratégiáját.
Forrás:vg.hu
Tovább a cikkre »