Kolbenheyer Zsuzsanna a női NOB-elnökről: az egyenjogúsítás megkezdődött

Kolbenheyer Zsuzsanna a női NOB-elnökről: az egyenjogúsítás megkezdődött

Sokat javult a férfiak és nők aránya a nemzetközi sportvezetésben; a múlt héten elsőként választottak női elnököt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság élére a zimbabwei Kirsty Coventry személyében, de még mindig vannak sportágak, amelyek esetében nagyon erős a férfidominancia. Az InfoRádió Kolbenheyer Zsuzsannát, a Magyar Jégkorong Szövetség elnökét, a Magyar Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Jégkorong Szövetség elnökségi tagját kérdezte.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság élére a napokban első ízben választottak női sportvezetőt, a korábbi olimpiai bajnok úszót Kirsty Coventryt. A zimbabwei sportminiszter hét jelölt közül már az első körben megszerezte a NOB-tagság többségének a támogatását, így ő váltja a szervezet éléről 12 év után távozó Thomas Bachot.

Az InfoRádió kérdésére Kolbenheyer Zsuzsanna, a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság és a Nemzetközi Jégkorong Szövetség elnökségi tagja elmondta, egy régebben kezdődött folyamat része, hogy női vezetőket lehet fontos sportvezetői pozícióban látni, az üzleti világból gyűrűzött át a sportba, ott lett először „divat vagy szükségszerű”, a nők hoztak olyan nézőpontokat, amelyek azelőtt a férfi vezetőktől fel sem merültek.

Hírdetés

„A kompromisszumkeresés, a megoldásra törekvés a többiekkel együttműködésben; én ezt látom leginkább a női sportvezetők erősségének. Sokkal inkább tudnak vagy szeretnek csapatban dolgozni, nem feltétlenül egyszemélyi döntésekben gondolkodnak” – mutatott rá.

Megjegyezte, a választást valamennyire megkönnyíthette, hogy a NOB nem annyira férfiközpontú, mint az egyes sportágak, kifejezetten nőies sportágból érkező sportvezetők is nagy számban vannak – például torna, szinkronúszás. Saját sportága, a jégkorong ilyen szempontból azért más, még mindig érződik a női kisebbség, a sportág teljes elnökségében itthon összesen ketten nők, a nyolcvannégy fős nemzetközi kongresszusban ugyanígy két nő foglal helyet.

Emlékeztetett: Thomas Bach távozó NOB-elnök már a hivatalba lépésekor zászlajára tűzte, hogy harcolni fog a női egyenjogúságért, ez a sportolói létszámok drasztikus növekedéséhez vezetett, lemaradást a technikai személyzetben, edzőkben látni a női részvételben, de az „egyenjogúsítás” Kolbenheyer Zsuzsanna szerint itt is megkezdődött.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »