Az hagyján, hogy legalább három hetet kell várni, hogy klímát szereljenek az otthonunkba, ráadásul az idén hatályba lépett kormányrendelet szigorú követelményeket állít a klímavásárlások elé: ma már nem juthat hozzá egyszerűen bárki.
Már nem is számoljuk, hogy hányadik napja – egyes helyeken 40 fokos csúcshőmérséklettel – kínoz minket a pokoli hőség. A tikkasztó melegben az ÁNTSZ minden nap, minden lehetséges fórumon felhívja a figyelmet az elegendő folyadékfogyasztásra, bőrünk védelmére, illetve arra is, hogy nagy melegben zuhanyozzunk langyos vagy hideg vízzel, és töltsünk egy-két órát légkondicionált helyiségben.
Természetesen nagyon nem mindegy, hogy hogyan használjuk a hűtőberendezést, ahogy az sem, hogy kivel szereltetjük be otthonunkba a szerkezetet. Az előbbi azért, mert az esztelen alkalmazás komoly egészségügyi következményekkel járhat, az utóbbi pedig azért, mert elég sok a kókler. Utóbbiak káros tevékenységét igyekszik visszaszorítani a 2015. február 18-án életbe lépett új kormányrendelet, amely létrehozta a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságot, és kimondja: csak hitelesített vállalkozás képesített alkalmazottja végezheti el a hűtőkörök szerelését, vagyis a klímák telepítését – mondta el az mno.hu-nak Várkonyi Nándor, a Hűtő és Klímatechnikai Vállalkozások Szövetségének főtitkára.
Nem vásárolhat akárki klímát
Mint mondta, a klímavásárlási gyakorlatot megváltoztató rendelet nem titkolt célja, hogy háttérbe szorítsa a „szürke harcosokat”. Ma már nem lehet csak úgy bárkinek hazasétálnia egy klímával az üzletből, mint február előtt, ugyanis a kereskedő csak akkor értékesíthet magánszemélynek, ha az felmutat egy tanúsítványt, amellyel azt igazolja, hogy szakértő fogja telepíteni a berendezést – hangsúlyozta Várkonyi. A dokumentumot azonban nem lehet olyan egyszerűen beszerezni. Először is a magánszemély kiválasztja a vállalkozást, amelyiket meg szeretne bízni, ehhez segítségére van a klímavédelmi hatóság honlapján található adatbázis, amely nemcsak a szakképzett vállalkozásokat listázza, hanem itt azt is le lehet ellenőrizni, hogy a más úton kiválasztott cég valóban rendelkezik-e képesítéssel. Fontos tudni továbbá, hogy a kereskedőnek az üzletben be kell mutatni, hogy a megvásárolni kívánt klímát melyik vállalkozás fogja beszerelni. A klímaszereléssel megbízott társaság a végfelhasználó adataival látja el a kötelezően felmutatandó adatlapot, majd aláírásával igazolja a későbbi teljesítést.
Könnyebben kiszűrhetők a kóklerek
Várkonyi szerint ez némi plusz adminisztrációs terhet ró a felekre, de megéri, mivel így zömében kiszűrhetők a hozzá nem értők. A főtitkár elmondása szerint korábban bevett gyakorlat volt, hogy szakértelemmel nem rendelkezők ellesték a klímaszerelőktől a technikát, majd mindenféle képesítés nélkül, fusiban vállaltak szerelést. A szakszerűtlen beszerelés azonban jelentősen csökkentheti a klímák élettartalmát, például azáltal, hogy a szerelők nem szárítják ki a szerkezetbe jutott párát. Mint Várkonyi elmondta, olyan durva eset is előfordult, hogy a külső egységet belülre szerelte fel valaki, így a klíma nemhogy nem hűtött, hanem ellenkezőleg, ontotta a meleget. Sajnos még ma is vannak, akik legyintenek az új rendeletre, de ők igen könnyen megüthetik a bokájukat, 40 ezertől akár félmillió forintig terjedő bírságot szabhat ki rájuk a hatóság.
Az idei forgalomról szólva Várkonyi elmondta, hogy bár nem rendelkeznek pontos statisztikai adatokkal, de annyi bizonyos: a harmadik tartós hőhullám megtette élénkítő hatását a lakossági klímakészülékek forgalmára. A nyár első kettő melegebb időszaka még nem volt olyan hosszú, hogy az épületek határoló szerkezetei is átmelegedjenek annyira, hogy az éjszakai szellőztetéssel ne lehessen érezhetően visszahűteni a lakásokat. A mostani kánikula viszont egyre több családnál, cégnél „veri ki a biztosítékot”, és határozzák el magukat a klímavásárlásra. Mint mondta: kollégáik „panaszkodnak”, hogy azt sem tudják, hol áll a fejük, körülbelül 1-3 hét határidőre tudnak munkát vállalni. Várkonyi szerint ennek az egyébként egyáltalán nem szokatlan rohamnak egyik oka lehet a kormányrendelet által megkövetelt procedúra.
Megbetegíthet a légkondicionáló
Ha már megvan az óhajtott klímaberendezésünk, akkor használjuk azt ésszel – hívják fel a figyelmet lépten-nyomon orvosok, reumatológusok. A nem kellő megfontolással használt légkondicionálás könnyen kiszáríthatja ugyanis a torkot és az orrnyálkahártyát, fejfájást, szédülést sőt még kötőhártya-gyulladást is okozhat, és ezek csak a viszonylag gyengébb egészségügyi problémák. Mint azt Major Zoltán, a hévízi NaturMed Hotel Carbona főorvosa szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében kifejti, a klíma sokszor az ízületeinket sem kíméli. A közvetlen hideg levegő hatására ugyanis ízületi fájdalmak és gyulladások alakulhatnak ki, ami mozgásszervi elváltozásokhoz vezethet. A főorvos elmondása szerint sokan érkeznek hozzájuk légúti problémákkal és nyak-vállövi fájdalmakkal, amely tüneteket a klímaberendezés is okozhatja. A reumatológus kifejtette: amíg nem alakul ki komoly baj, a szövetek elváltozását megfelelő kezeléssel és tornával helyre lehet állítani, a gyulladás kezelése viszont már egy hosszadalmasabb folyamat.
Tippek a helyes klímahasználathoz
Hogyan lehet elkerülni, hogy megbetegítsen a klíma? Először is tisztítsuk rendszeresen, a gyártó utasításai szerint a berendezést, legyen az az autóban vagy más beltéri helyiségben, és ehhez, ha szükséges, vegyük igénybe szakember segítségét. Fontos továbbá, hogy ne állítsuk túl hidegre a klímát, a kintihez képest csak 5-8 Celsius-fokkal hűvösebbre, benti ülőmunkához például a 22-23 Celsius-fok az ideális. Mivel a légkondicionáló a benti levegőt forgatja, ezért használata mellett rendszeresen szellőztetni kell. Ha tehetjük, ne közvetlenül a klíma által kifújt levegő irányába üljünk, állítsuk a fúvókákat vagy a terelőket más irányba és ha szükséges, öltözzünk fel – javasolja a főorvos.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »