Erdély, Felvidék és Délvidék után ma újabb nemzeti jogvédő-monitorozó útra megyünk a dr. Morvai Krisztina független európai parlamenti képviselővel és a Nemzeti Jogvédő Szolgálat csonkaországi, felvidéki és erdélyi jogvédőivel Almási Lajos kamerájával kísérve ezúttal Kárpátaljára. Különös időszerűséget ad a már hónapokkal ezelőtt megkezdett szervezésű utunknak a kárpátaljai magyarok totális jogfosztását eredményező, gyalázatos, nemzetközi joggal ellentétes ukrán oktatási törvény szeptember5-i elfogadása és az ukrán elnök kihirdetést elrendelő aláírása után. (Örömteli, hogy a magyar Országgyűlés nemrég egyhangúan elfogadott kemény határozatban – ítélte el ezt, a több mint 100 magyar iskolát bezárásra kényszerítő és a kárpátaljai magyarságot végveszélybe taszító barbár törvényt és minden szinten történő fellépést szorgalmaz ellene.) Természetesen ismét beszámolunk tapasztalatainkról, feltéve, ha egyáltalán beengednek minket ebbe, a nemrég hatalmas európai ovációval (sajnálatos módon hazánk feltétel nélküli támogatásával) EU társult taggá vált és vízummentességet kapott, nagyszámú (több mint 20 %) nem ukrán nemzeti közösségeket elnyomó államba, amelyhez a soknemzetiségű Kárpátalja jelenleg tartozik.
Két jogvédelmi témájú fórumot is tartunk: szeptember 27-én 18 órától Makkosjánosiban, illetve szeptember 29-én Mezőkaszonyban, amelyre várunk mindenkit szeretettel.
Szeretettel ajánlom Krisztina sorait, amelyben beszámol a tervezett útról és az EU-hoz rendelt ukrán nagykövettel történő „furcsa” levelezéséről, illetve közzétesz egy csokrot a kárpátaljai magyarság érdekében elmondott európai parlamenti felszólalásaiból, bár ezt az ukrán hatóságok nyilván pontosabb listába szedve „gondozzák”.
Jelenleg még nem tudni vajon a „baráti” Ukrajna beenged-e minket, hogy elvégezhessük jogvédő, ellenőrző munkánkat, amely során a korábbi utakhoz hasonlóan arra törekszünk, hogy átfogó képet kapjunk az ott élő magyar közösség életéről, az őket megillető alapvető jogok, különösen nyelvi, oktatási, kulturális és minden más, nemzeti közösségek tagját a vonatkozó nemzetközi jogi, EU és belföld normák szerint megillető jog érvényesülése terén felmerülő problémákról.
Az út keretében hosszú hetes előkészítő munka nyomán szeretnénk a beregi régió, ungi régió és Ugocsa régió egyes fontosabb helyi intézményvezetőivel, közösségeivel, polgáraival, illetve hazánk külképviseleti képviselőivel eszmét cserélni, tájékozódni, a helyi magyarság jogainak érvényesülésével kapcsolatos kérdésekről, kihívásokról és problémákról. Az út során többek között hivatalos találkozón fogad minket Szíjjártó Péter külügyminiszter úr kérésére az ungvári magyar főkonzulátus vezetése.
Jogi monitorozó útjaink során törekszünk a kiegyensúlyozottságra és objektivitásra, rendszeresen megvizsgáljuk különösen az oktatásban, közigazgatásban és igazságszolgáltatásban történő jogérvényesülés és nyelvhasználat kérdését, ennek érdekében önkormányzati, oktatási intézményeket, bíróságokat keresünk föl, továbbá különböző hatóságokat, rendőrséget, továbbá tájékozódó jellegű fórumokat is szervezünk, ahol a helyi magyar közösség tagjaitól közvetlenül is képet kaphatunk a jogaik érvényesítésével kapcsolatban.
Természetesen ügyelünk arra, hogy az ilyen utak során észleltek megfelelő formában és módon eljussanak az Európai Unió illetékes szerveihez, az Európai Bizottság bővítési biztosához, az EU Bizottság elnökéhez, továbbá az Európai Parlament,az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése, magyar országgyűlés és a Verhovna Rada képviselőihez, továbbá a magyar és ukrán kormány vezetőihez, és a tapasztalatok, természetesen megfelelő napirendi keretben az Európai Parlamentben ismertetésre kerüljenek. Az eddig legnézettebb, 100 ezer megtekintés feletti dokumentumfilmünk a felvidéki Komárom pályaudvarán tapasztalt szlovák nyelvi terrorról.
A cél az, hogy kikényszerítésre kerüljön az, hogy Ukrajna biztosítsa az önrendelkezést, az önkormányzatiságot és magyar állampolgárság zavarmentes felvételét, gyakorlását a kárpátaljai magyarság számára.
Messzemenően egyet lehet érteni Orbán Viktor miniszterelnök úr 2014-ben, a kormányfő beiktatási beszédében tett nyilatkozatával:
„A magyar ügy a II. világháború óta megoldatlan, a magyar ügyet európai ügynek tekintjük.
A Kárpát-medencei magyarokat megilleti a kettős állampolgárság, megilletik a közösségi jogok, és megilleti az autonómia is. Ez az álláspontunk, melyet képviselni fogunk a nemzetközi politikában.
Mindennek közeli aktualitást ad az Ukrajnában élő 200 ezer magyar helyzete, melynek meg kell kapnia a kettős állampolgárságot, meg kell kapnia a közösségi jogok teljességét,
és meg kell kapnia az önigazgatás lehetőségét is. Ez világos elvárásunk a most formálódó új Ukrajnával szemben….”
Függetlenül attól, Ukrajna jelenleg már (intő szavaink ellenére magyar részről támasztott feltételek nélkül!) társult tagja az Európai Uniónak és széles körű támogatást kapott ezen státus és a vízummentesség elnyerése, több aggasztó jelet is tapasztalni, amelyek arra utalnak, hogy a kárpátaljai magyarság élethelyzete, jogai sérülnek: az Ukrajna számára is kötelező nemzetközi jogi normák a magyar nemzeti közösség kapcsán nem érvényesülnek megfelelően.
Ezért is rendkívül fontos, hogy tiszta képet kaphassanak a döntéshozók, és ehhez pedig szüksége, hogy mi magunk is ezt a fajta jogi monitorozást minél tényszerűbben és eredményesebben végezhessük el a kárpátaljai magyarság érdekében, ezért számítunk az ukrán hatóságok konstruktív együttműködésére.
Végül pedig szeretnék felidézni néhány, még országgyűlési képviselőként, Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésben elmondott kárpátaljai és ukrajnai témájú felszólalásomat, illetve akciómat, megnyilvánulásomat véletlenül sem azzal a szándékkal, hogy beutazási tilalomra adó okok keresésében segítsem a baráti ukrán hatóságokat
1.GAUDI: „A KRÍM AZ OROSZOKÉ, KÁRPÁTALJA A MAGYAROKÉ!” (2014.)
2. Gaudi-Nagy az Európa Tanácsban: Ukrajna mesterséges állam (2014.)
3. Kárpátalját követelő pólóban szólalt fel az ET-ben Gaudi-Nagy (2014.04.10.)
„Ma Ukrajnában „háttérhatalmak” át akarják venni az ellenőrzést az ország felett, és fel akarnak készülni Oroszország megtámadására. „
„A Közgyűlésnek azonnal kezdeményeznie kell az ENSZ Biztonsági Tanácsa összehívását, annak érdekében, hogy a magyar és a ruszin közösség Kárpátalján felügyelet mellett népszavazást tarthasson, és ennek érdekében békefenntartók és megfigyelők kell, hogy odaérkezzenek” „
4.Gaudi az ET-ben: Kárpátalja visszajár Magyarországnak (2014.)
5. Gaudi: Önöknek fogalmuk sincs az önrendelkezésről: a Krím az oroszoké, Kárpátalja a magyaroké (2014.)
6. GAUDI-NAGY TAMÁS HOZZÁSZÓLÁSA AZ UKRAJNAI „DEMOKRÁCIÁRÓL” SZÓLÓ VITÁBAN AZ EURÓPA TANÁCS KÖZGYŰLÉSÉN (2010.10.28.)
„Az 1991-es ukrán függetlenségi nyilatkozat alapján a Kárpátalja lakónak jogában állt döntést hozni, hogy szeretnének-e területi autonómiát. Bár a többség az autonómiára voksolt, ezt azóta sem érték el.”
7. Gaudi a kárpátaljai magyarságról kérdezte az ukrán külügyminisztert – videóval (2011.okt 7.)
HAZUDOTT AZ UKRÁN KÜLÜGYMINISZTER A KÁRPÁTALJAI MAGYARSÁGRÓL
Az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének ötnapos strasbourgi őszi ülésszakán az ET miniszteri bizottságának soros elnökeként Kosztyantin Hriscsenko ukrán külügyminiszter tartott hétfőn beszámolót. A miniszteri beszédet követő kérdések sorában a jobbikos Gaudi-Nagy Tamás országgyűlési képviselő a 160 ezer kárpátaljai magyar helyzetét vetette fel emlékeztetve arra, hogy tavaly őszi Ukrajnáról szóló vitában reményének adott hangot, hogy a narancsos forradalom magyarellenes politikája után végre rendezik a nemzeti közösségek helyzetét, közte az igazságtalan trianoni diktátummal elszakított magyarságét.
8. Beszéd Kárpátalja önrendelkezéséért 2014. március 28-án a magyar Külügyminisztérium előtt tartott tüntetésen
Dr. Morvai Krisztina „bűntársammal” társtettesként elkövetett „bűntetteim” Ukrajna „méltósága” ellen.
1. Elárult Kárpátalja, mi lesz Veled?- beszélgetés Krisztinával az Európai Parlamentben (2014.)
Morvai és Gaudi strasbourgi beszélgetése arról, hogyan viszonyul a magyar és az európai politika Kárpátalja ügyéhez
2. Petíció Kárpátaljáért!
A petíciót 2014. március 28-án a Bem téren közfelkiáltással fogadtuk el, majd a Külügyminisztérium képviselőjének a tüntetés keretén belül adtuk át. A tüntetést követő 3. napon bejelentették: Martonyi nem lesz az új kormány külügyminsztere, azaz megbukott…
Aki a petíciót aláírta, eddig mind kiutasították a „baráti” ukrán hatóságok!
Szabadságot és önrendelkezést minden magyarnak a Kárpát-medencében!
„Sosem tudhatod, milyen eredményei lesznek a cselekedeteidnek, de ha nem cselekszel, eredményük sem lesz.” (Gandhi)
Honfitársi üdvözlettel:
Dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat (www.njsz.hu) ügyvezetője
Budapest, 2017. szeptember 27.
www.gaudinagytamas.hu
Forrás:gaudinagytamas.hu
Tovább a cikkre »