Kisebb határátkelőket nyitottak meg Magyarország felé Balaskó Réka2025. 03. 27., cs – 07:34
A kishatárátkelőkön feloldották a forgalomkorlátozásokat, miután éjszaka fertőtlenítő berendezéseket telepítettek – jelentette a rendőrség.
Ipolyszalka – Letkés
Helemba – Ipolymadásd
Párkány – Esztergom
Feloldották a forgalomkorlátozásokat a Magyarországgal közös kishatárátkelőhelyeken.
Az éjszaka folyamán fertőtlenítő berendezéseket helyeztek el rajtuk. A kishatárátkelőket március 26-án zárták le, mert Magyarországon a száj- és körömfájás-járvány újabb gócpontját regisztrálták, a pozsonyi határátkelőhelytől mintegy 15 kilométerre található, Levél községben
A nagyobb átkelőhelyeken, például Rajkánál, Medvednél, Komáromnál és Párkánynál fertőtlenítő kapukat helyeztek el.
Kapcsolódó cikkünk
Sokan attól tartanak, hogy nem lesz elegendő tartós tej.
Az emberek attól tartanak, hogy csökken a hús- és tejtermékek kínálata, miközben az árak emelkedhetnek, egyes szlovák vásárlók már elkezdték feltölteni készleteiket, főként tartós tejből – írja a Markíza televízió híportálja, a tvnoviny.sk.
Egy átlagos 50 eurós élelmiszervásárlás körülbelül egyötödét általában szarvasmarhához kapcsolódó termékekre költjük.
A tejellátás bizonytalansága a járványhelyzettől függ
– mondta Jana Holéciová, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara szóvivője.
Korábban a madárinfluenza okozott pánikot, akkor tojásvásárlásba kezdtek az emberek, most hasonló helyzet alakulhat ki a tejjel és vajjal. A bakai tejüzemben megjelent fertőzés már most is a tejkínálat harmadának kieséséhez vezetett.
Ha a fertőzés továbbterjed, és a tejfeldolgozás más tejüzemekben is csökken, a tej ára emelkedhet, legalábbis addig, amíg a piac ismét stabilizálódik. A félzsíros friss tej literje több mint egy éve literenként 90 cent körül mozog. Ennek nagy része szlovák és cseh tehenektől származik.
Kapcsolódó cikkünk Lúcs |
Megkérdőjelezhetetlenek az intézkedések, egyelőre a Lúcson tiltakozó gazdák szavai sem találtak nyitott fülekre. Az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hatóság szakmai igazgatója nem sokra rá a helyszínen járt és az álláspontja szilárd.
A tüntetés után Iván Lajos, Gelle polgármesterének invitálására a gellei községházán tartottak találkozót az érintettek, ahol jelen volt az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hatóság szakmai igazgatója, állatorvosa, Roman Matejčík is, aki szerint nincs más megoldás, csakis a fertőzési gócpontok 3 kilométeres sugarán belüli teljes állomány leölése.
Megpecsételődni látszik a sorsuk
Roman Matejčík tájékoztatott a vírus ismertetőiről, míg a jelenlévők konkrét kérdéseket tettek fel, melyekre egyelőre ugyanazt a választ kapták: nem módosítanak az álláspontjukon. A gazdák kérték, hogy az egészséges állatok életbenmaradása érdekében legyenek méltányosak és gondolják át álláspontjukat.
Van pénz az állatok szállításra, minden más tevékenységre, csak a megelőzésre nincs? Az állatok úgyis le lesznek vágva, hiszen arra lettek nevelve. De mégis. A gazdák szörnyen érzik magukat. Van, akinek 60 bikája van otthon és 3 kilométeren belül van, van, aki 5 kilométerre, ők megkönnyebbülhetnek, nekik 800 állatuk van. A pósfai farmon többszörös fertőtlenítési védelem van, 450 állat él itt és csak néhány méterrel van közelebb, mint 3 kilométer és úgy néz ki, nekik sem lesz kegyelem. A cséfai farmon 250 állat van, szerencsére ők messzebb helyezkednek el
– osztotta meg az értekezlet tapasztalatait az Új Szóval Iván Lajos.
A felfújódott dögök nyomják fel a teherautók tetejét
A megbeszélésen a helyi állatorvos Láng László is jelen volt, aki sírva osztotta meg tapasztalatait Roman Matejčíkkal, ő mégsem tágított.
Gellétől Zsolnáig viszik a dögöket, volt amelyik úgy felfújódott, hogy testük felnyomta a szállítóautó tetejét, miközben keresztülszállították az országon. Érbe vágó, hogy az egészséges állatok számára semmi kegyelem nincs
– tette hozzá a polgármester.
Csütörtök délután tüntetnek
A nagylúcsi községháza melletti, délután 4 órakor kezdődő tüntetésen előreláthatólag jelen lesz Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke, Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke és Őry Péter, a Magyar Szövetség alelnöke és várják a környező falvak polgármestereit, valamint azt érintett gazdákat és szimpatizánsokat is.
Ahelyett, hogy a védekezést támogatnák, a likvidálást támogatják! Az orvos elmondta, hogy nincs elég fertőtlenítőszer az országban, de ezt nem tudom elhinni. A katonaságnak vannak nagyon hatékony fertőtlenítőszerei, lennie kell megoldásnak. Ne adjuk fel!
– zárta a polgármester.
Kapcsolódó cikkünk Lúcs |
A lúcsi községháza melletti parkban találkoztak a helyi és környékbeli gazdák, ahol tehetetlenségüknek adtak hangot. Lúcs és Gelle polgármesterei egyaránt megjelentek, több gazda és szimpatizáns is szót emelt.
Az előre be nem jelentett találkozó célja az volt, hogy egyezségre jussanak a gazdák és elmondják tapasztalataikat egymásnak. A esemény aktualitása, hogy nemrégiben a lúcsi telepen is felütötte a fejét a fertőző száj- és körömfájás, és a környékbeli gazdák most attól tartanak, az ő állományukat is likvidálják.
A helyi hús megmaradásáért küzdenek
Alig kezdődött el a találkozó, amikor elkeseredett állattartók szegeztek kérdéseket a lúcsi polgármesternek, Kiss Lászlónak, aki türelmesen hallgatta végig őket. Egy úriember méltatlankodott, feltéve a kérdést a jelenlévők előtt, hogy lehet, hogy most a gazdák közül ennyien itt vannak, de ki tudja, hogy később mennyien lesznek. „Valahogy meg kellene tűrni azt a pár gazdát, aki még megmaradt itt” – mondta, majd egy hölgy hozzátette, hogy az embereket valahogy el is kell látni élelemmel, mégpedig egészséges élelemmel. „25 éve foglalkozom állattartással, mindig a helyi vágóhidaknak adtam el a húst. Soha nem vitettem Törökországba, vagy Lengyelországba. Nem értem, hogy miért nem lehet ebben a helyzetben valamit tenni” – vágott közbe az úriember, majd Kiss László szólt közbe és jelezte, jelenleg vészhelyzet van.
Mit tehet a község vezetése?
„Segíteni próbálunk, de mi sem értünk egyet ezzel. Teljes mértékben együttérzünk a gazdákkal. Ma reggel volt a válságstáb ülése, már akkor legalább 20 gazda megrohant, akik válaszokat akartak” – osztotta meg az Új Szóval a polgármester. A jelenlévők végighallgatták a gazdák panaszait, majd maguk is szót váltottak egymás közt, ki a polgármesterekkel éreztek együtt, elmondták, hogy hatáskörüknél fogva a jelenlegi helyzetben nem tudnak mit tenni, mások azonnal megoldást követeltek, hogy valaki tegyen végre valamit.
Legyen karantén!
Tegyék a beteg állatokat karanténba! Miért mészárolják le az egészséges állatokat?
– szólt felindultan egy hölgy, aki kisgyermekkel érkezett. Többen helyeseltek, amikor egy másik úr szólalt fel, aki a nagytermelők szerepét emelte ki, mondván, majd a jövőben a kistermelők helyett lesz itt a térségben három nagytermelő, akiktől majd mindenki vásárolhat. Iván Lajos, Gelle polgármestere a felszólalók közé állva igyekezett azzal nyugtatni a kedélyeket, hogy maga is kifejezte nemtetszését. Egy további javaslat szerint az állatok öt százalékát különítsék el és vizsgálják őket, mások is karantént javasoltak, főleg, mielőtt az egészséges állatokat mészárolnának le.
3 kilométeren belül vannak
Egy jelenlévő gazda lapunknak elárulta, hogy hat bikája, hízómarhája van a fertőzési gócpont három kilométeres sugarában, éppen leadás előtti súlyban. Még nem vizsgálták meg őket az állatorvosok, de megtett minden óvintézkedést annak érdekében, hogy ne fertőződhessenek meg.
A legnagyobb gond ez a három kilométeres sugár. Ha a nagytermelőknél valami felüti a fejét, akkor az a kistermelőknél is előbb-utóbb megjelenik. Ez valahogy így lett kitalálva
– csóválja a fejét a gazda, mire egy másik állattartó hozzátette, korábban az 1970-es években ezt meg tudták oldani, nem ölték le egyből az állatokat, karanténba tették őket.
Külföldi húst akarnak behozni, a génezetteket. Nem adnak a gazdáknak lehetőséget, hogy meggyógyítsák az állatokat. Karantént javasolnánk, ami régen működött
– mondta el.
A vakcina elfogyott, vadász lőtte le az állatokat
Részt vett a találkozón az a fiatal hölgy is, aki a bakai állattelepen dolgozott és a Millenniumpusztán lévő családi gazdaságukban több mint 30 állatot likvidáltak. Elmondta, hogy az állatok vizsgálati eredményei negatívak voltak, nem voltak betegek, az ok az volt, hogy ő a bakai telepen dolgozott. Az állomány megsemmisítéséhez egy vadász is érkezett, aki puskával lőtte le az állatokat, ugyanis a vakcina elfogyott. A család végignézte a történteket, jelenleg nem biztosak abban, hogy újra elkezdenek gazdálkodni.
Jöjjenek el holnap is, délután 4 órakor, akkor transzparensekkel leszünk itt, az már egy bejelentett tüntetés lesz. A mai találkozó célja az volt, hogy a gazdákkal találkozzunk és próbáljunk egyezségre jutni
– tette hozzá Gelle polgármestere.
(MARKÍZA)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »