Kipróbáltuk a Škoda két modernizált járgányát, a Scala és a Kamiq modelleket

Kipróbáltuk a Škoda két modernizált járgányát, a Scala és a Kamiq modelleket

Kipróbáltuk a Škoda két modernizált járgányát, a Scala és a Kamiq modelleket Demecs Péter2024. 02. 11., v – 18:17 Frankfurt |

Egyetlen délután állt a rendelkezésünkre múlt héten, hogy kipróbáljuk a Škoda két modernizált autóját, a Scala és a Kamiq modelleket. Ez a ráncfelvarrás most az egyszer nem lóg ki a sorból. A legnagyobb változások a dizájnt érintik, de persze a két modellbe azért olyan technológiák is kerültek, amelyeket eddig a magasabb kategóriába sorolt autókból ismerhettünk.

A Kamiq és a Scala modelleknek is jót tett a ráncfelvarrás. Az új első és hátsó lökhárító kialakítása és az élesebbre vágott fényszórók sportosabb megjelenést kölcsönöznek a Scalának, míg a Kamiq egy robusztusabb SUV benyomását kelti. (A szerző és a Škoda felvételei)

A Scala és a Kamiq a Škoda modellkínálatának érdekes képviselői. Míg a Scala a Rapid helyét vette át – bár az elődmodellhez az ég világon semmi köze nincs –, addig a Kamiq úttörő, a Škoda közismert SUV családjának legkisebb képviselője. Azokat a vásárlókat célozták meg ezzel a két modellel, akik elsősorban a praktikumot keresik. A Scala megfizethető, tágas családi autó, nem olyan drága, mint mondjuk az Octavia; a Kamiq pedig elsősorban azoknak szól, akik Škoda logóval ellátott SUV-t szeretnének, de a költségvetésük korlátozott.

Egy kis statisztika

Azt, hogy a két modell jelentős népszerűségre tett szert, a hazai eladási mutatók is igazolják: 2019-től összesen 19 196 darab kelt el a két autóból, 9894 Scala és 9302 Kamiq. S ha már a statisztikánál vagyunk, nézzük meg kicsit jobban, mit árul el a hazai eladásokról. Egyebek mellett azt, hogy a Scalát leggyakrabban fehér, szürke és kék színben vették, míg a Kamiqot szürke, kék és fehér kivitelben. A legnépszerűbb erőforrás mindkét modell esetében az egyliteres, 81 kW teljesítménnyel bíró TSI benzinmotor volt, a Scala és a Kamiq esetében több mint 3000 kelt el ezzel az erőforrással. Második helyre került az 1,5-ös TSI (110 kW), míg az 1,6-os dízel csak 126 Kamiqba és 390 Scalába került – az aktuális kínálatban dízelt már nem találnak.

Érdekes egyébként, hogy ami a váltókat illeti, a vásárlók az utóbbi években még a manuálisat részesítették előnyben, például a Scalát 7459 alkalommal vásárolták kézi váltóval, míg az automatából csak 2435 kelt el.

Alapvető változások

Nem mondom, hogy a Scala és a Kamiq átlagos, vagy beolvad a szürke hétköznapokba, csak épp nem ezeket veszi észre elsőként az ember, ha elkezdi nézegetni a Škoda modellkínálatát. Talán épp ezen akartak változtatni a tervezők a ráncfelvarrás során, hiszen a modellek külsejét úgy módosították, hogy már első ránézésre is felkeltsék a vásárlók érdeklődését, az autókat látva pedig azt kell mondanom, hogy a fáradozásuk eredményes volt.

Hírdetés

Engem személy szerint mindig meglep, milyen módon tudják megváltoztatni a ráncfelvarrásoknál az egyes járgányokat. Gyakran nem tudom elképzelni, milyen irányba indulnák el, ha rám bíznának egy modellfrissítést, mert olyan érzésem lenne, hogy az adott járgány úgy jó, ahogy van. Aztán jönnek a dizájnerszakértők, akik minden évben igazolják, hogy gyakorlatilag nincs olyan modell, forma és dizájn, amin nem lehetne változtatni.

A Scala az új lámpáknak és hűtőrácsnak köszönhetően sokkal érettebb autó benyomását kelti, a márka képviselőinek abban is igazuk van, hogy lényegesen dinamikusabb, sportosabb külsőt kapott. A Kamiq pedig ugyancsak az új fényszóróknak és hűtő-rácsnak köszönhetően sokkal robusztusabb SUV.

Mindkét modellhez elérhető a Matrix-LED fényszóró vagy a csomagtér ajtajának érintés nélküli nyitása. Ezt a funkciót a Škoda hivatalosan virtuális pedálnak hívja, ami kicsit furcsa, hiszen még véletlenül sem beszélhetünk pedálról – még virtuálisról sem. Elég meglengetni a lábunkat a csomagtér ajtaja alatt, amit egy szenzor érzékel, és felnyitja az ajtót.

Ami mindkét modell számára újdonság, az a teljes egészében digitális műszerfal, hiszen a sofőr előtt egy 8 colos digitális műszeregységet találunk, a médiarendszer kezelésére pedig alapban ugyancsak 8 colos érintőképernyő elérhető. Nem árt megjegyezni, hogy modernizálták az egyes csatlakozók töltési teljesítményét, hiszen az USB-C esetében 45 wattra emelték a teljesítményt, míg a vezeték nélküli töltés már 15 wattos teljesítményt kínál. Ráadásul a márka képviselői külön kihangsúlyozták, hogy mivel a vezeték nélküli töltésnél a telefon nagyon gyorsan felmelegszik, ez a töltőhely még egy külön ventilátort is kapott a készülék hűtésére.

A Škoda ezekkel a modellfrissítésekkel a Scala és a Kamiq esetében is bevezeti a felszereltségi szintek új elnevezését és összetételét. A korábban ismert Ambition vagy Style elnevezéseket törölték a kínálatból, a helyüket pedig átvette az Essence, a Selection, a Top Selection és a Monte Carlo; az utastér pedig négy különböző kivitelezésben rendelhető, és a kornak megfelelő újrahasznosított, például kenderalapú anyagok felhasználásról sem feledkeztek meg.

Még takarékosabbak

A hardver- és szoftvermódosításoknak köszönhetően a két új háromhengeres 1,0 TSI, valamint az 1,5 literes TSI erőforrás még inkább takarékos – ez utóbbi pedig hengerlekapcsolásra is képes. A motorok már az evo2-es generációba tartoznak. Mindegyik motorban megemelték a befecskendezés nyomását, konkrétan 350 bárra. Mivel a turbófeltöltő hőmérséklet-ellenállósága 980 °C-ra nőtt, a megfelelő levegő/benzin arány szélesebb fordulatszám-tartományban áll rendelkezésre. Az erősebb, 85 kW (116 LE) teljesítményű 1.0 TSI motor 4 kW-tal (6 LE) több teljesítményt nyújt, mint az előző motor, és 500 fordulat/percnél alacsonyabb fordulatszámon, szélesebb csúcsteljesítmény-tartományban áll rendelkezésre.

Az 1.0 TSI 70 és 85 kW-os kivitelezésben rendelhető, öt- vagy hatgangos kézi váltóval, ám az erősebb motor számára a hétgangos DSG automata is elérhető. Az 1,5 TSI hatfokozatos kézi váltóval vagy 7 gangos DSG-vel kombinálható.

Gazdagabb felszerelés

A két felfrissített modellhez már olyan vezetést elősegítő rendszerek is elérhetők, amelyeket korábban csak a magasabb kategóriába tartozó autókban találtunk. Ilyen a frontális ütközést megelőző rendszer vészfék funkcióval, a sávtartó asszisztens, a táblafelismerő vagy a sofőr fáradtságát felismerő rendszer, a távolsági fényszórók automatikus be- is kikapcsolása, de mindkét modellhez elérhető az adaptív sebességtartó, vagy a hűtött külső visszapillantó tükrök.

Azt, hogy valóban takarékosabbak-e a motorok, a rövid tesztelés során a túl rövid távolságok miatt nem igazán volt lehetőségem kipróbálni, mint ahogy a Matrix LED-es fényszórókat sem, hiszen napközben vezettünk. Ezért meg kell várni, hogy Szlovákiába is megérkezzenek a tesztautók. A Kamiq Monte Carlo kivitelezésében ülve viszont beigazolódott két dolog: az ülések rendkívül kényelmesek, jól megtartják a testet a kanyargós utakon, a járgány pedig kifejezetten gyorsabb vezetésre buzdít, így azok sem lesznek csalódottak, akik a megszokott családi furikázás mellett időről időre azért a szórakoztató vezetést is kipróbálnák. A 110 kW teljesítménnyel bíró 1,5 TSI erőforrás az ilyen céloknak is megfelel. A hétgangos DSG-váltó alapban jól működik, de különösebb csodákat ne várjanak tőle, a néha felmerülő kései reakciókat egyszerűen meg kell szokni.

Ami pedig az árakat illeti, alapban ugyan sikerült mindkét modell árát húszezer euró alá szorítani, de tudjuk jól, hogy ezen az árszinten senki nem vesz autót. Mindkét modell esetében jelenleg elérhető a First Edition felvezető árjegyzék, amelyben a Scala 18 230 eurónál kezdődik (1,0 TSI 70 kW/95 LE), míg a Kamiq ugyanezzel a motorral 19 420 euróba kerül. A már elfogadható felszereltségi szintekért és kombinációkért – akár a hatgangos kézi váltót beleértve –, már a húszezer eurónál magasabb összeget kell kifizetni. A két modell közül a legdrágább a Kamiq Monte Carlo, amelyért majdnem harmincezer eurót elkérnek.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »