Kína visszavonja jelöltjét az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) élére, és az egyiptomi Moushira Khattab jelölését támogatja – írja a South Chine Morning Post. Kína egyébként Qian Tangot jelölte az UNESCO új főigazgatói posztjára, aki 2010 áprilisa óta az UNESCO helyettes főigazgatója.
A döntésről azt követően számoltak be, hogy az Egyesült Államok bejelentette, 2018 végi határidővel kilép az UNESCO-ból. Washington ezt a szervezet „Izrael-ellenes elfogultságával” indokolta, valamint azzal, hogy az UNESCO tevékenységében alapvető reformokra lenne szükség. A továbbikban megfigyelői státuszt tartanának majd fenn a szervezetben, a döntés 2018. december 31-től hatályos.
Később az izraeli kormányfői hivatal is közölte, hogy Izrael megkezdte az előkészületeket arra, hogy az Egyesült Államokkal együtt kilépjen az UNESCO-ból.
http://mno.hu/
Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója egyébként mély sajnálatát fejezte ki az Egyesült Államok csütörtöki döntése miatt. Washington kilépése veszteség az ENSZ-családnak, veszteség a multilateralizmus számára – szögezte le. Hozzátette, hogy egy olyan időszakban, amikor az erőszakos szélsőségek elleni küzdelem miatt újabb befektetésekre lenne szükség az oktatásba és a kultúrák közötti párbeszéd előmozdításába, nagyon sajnálatos, hogy az Egyesült Államok éppen abból az ENSZ-szervezetből lép ki, amely vezető szerepet játszik ezekben a kérdésekben. Az Egyesült Államok indoklására reagálva számba vette az UNESCO egy sor olyan intézkedését, amelyet Washingtonnal közösen hozott az antiszemitizmus ellen. Felidézte például, hogy az UNESCO – amerikai egyetemek együttműködésével is – közösen dolgozott az egyik legismertebb holokauszt-túlélővel, a 2015-ben elhunyt, lengyel származású Samuel Pisarral, aki a szervezet jószolgálati nagykövete és holokausztoktatásért felelős különmegbízottja volt.
"It is deeply regrettable for the US to withdraw from UNESCO, the UN agency promoting education for peace & protecting culture under attack" pic.twitter.com/9dPK4PEGES— UNESCO (@UNESCO) 2017. október 12.
Izrael júliusban csökkentette az UNESCO számára juttatott támogatás mértékét, miután az ENSZ kulturális szervezete két palesztin emlékhelyet is felvett a világörökségek listájára. Mindkét műemlék a ciszjordániai Hebronban található, az egyik a zsidó vallás egyik szent helye, a másik pedig egy mecset. A legnagyobb palesztin város, Hebron óvárosa is a világörökség része lett, ráadásul a veszélyeztetett helyszínek között. Benjamin Netanjahu miniszterelnök csalódást keltőnek nevezte az UNESCO döntését.
Az előző amerikai elnök, Barack Obama kormányzata egyébként már 2011-ben beszüntette a tagsági díj fizetését, mert a szervezet teljes jogú tagként felvette soraiba a Palesztin Hatóságot. A pénzügyi hozzájárulás elmaradása miatt Washington 2013-ban elveszítette szavazati jogát.
Az UNESCOAlapokmánya szerint az 1945-ben létrehozott és a 195 tagállammal és 10 társult állammal rendelkező szervezet a nevelés, a tudomány és a kultúra területén kívánja szolgálni a békét és a biztonságot a világban. Ennek érdekében világszerte különböző programokat támogat, például az írástudatlanság leküzdése vagy a nők egyenjogúságának előmozdítása terén. Az UNESCO dönt a világörökség helyszíneiről is.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »