Eddig csak egyszer használták azt a kommunikációs vészhelyzeti vonalat, amelyet az Egyesült Államok és Oroszország hadserege között hoztak létre az orosz-ukrán háború miatt. A Reuters névtelen amerikai forrásra hivatkozva azt írja, hogy ez az egy hívás “ukrán kritikus infrastruktúra közelében végrehajtott orosz katonai műveletekkel” volt kapcsolatos.
A részletek nem ismertek, állítólag nem a november közepén, Lengyelország területére becsapódó rakéta volt a hívás oka, hanem valami más.
Válogatni van miből. A Reuters felvetette a lehetőséget, hogy zaporizzsjai atomerőmű körüli harcok keltettek elég nagy riadalmat Washingtonban ahhoz, hogy felvegye a kagylót. Ha ez a forgatókönyv bizonyulna igaznak, az azt jelentené, hogy Európa legnagyobb, hat reaktort tartalmazó erőműjénél igencsak rezgett a léc. (Persze, a Reuters gondosan elkerülte cikkében, hogy megnevezze, ki is lövi tüzérséggel az oroszok által ellenőrzött atomerőművet).
De nem csak a zaporizzsjai atomerőmű adott volna kellő indokot kapcsolatfelvételre. Ott volt például a lehetőség, hogy az ukránok vagy oroszok (az egyik az orosz visszavonulást, a másik az ukrán ellentámadást megakadályozandó) felrobbantsák a Nova Kahovka-i duzzasztógátat, elárasztva ezzel egész Herszon környékét.
Persze más kommunikációs csatornák is akadnak. Lloyd Austin amerikai és Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter ritkán ugyan, de az elmúlt kilenc hónapban többször is beszéltek egymással. Mark Milley amerikai vezérkari főnök és Valerij Geraszimvo orosz tábornok is egyeztetett két alkalommal az eszkaláció elkerülése érdekében.
Nagy figyelmet kapott Jake Sulliven amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó és Bill Burns CIA-főnök egymástól független találkozója orosz kollégáikkal.
Mindezek ellenére a hivatalos orosz-amerikai kapcsolatok a hidegháború óta nem látott mélyponton vannak. Ezt az i s bizonyítja, hogy a fegyverkezés-korlátozásról szóló kétoldalú tárgyalásokat, amelyek ma kezdődtek volna Kairóban, orosz kérésre elhalasztották.
Az amerikaiak a sajtóban egyértelművé tették, hogy a forró drót nem a tárgyalások eszköze. Más szavakkal: a közvetlen kapcsolat létrehozása azt a célt szolgálja, hogy elkerülhető legyen egy atomháború vagy harmadik világháború, ha egy orosz rakéta nem szándékosan NATO-területet találna el, vagy más súlyos incidens történne.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »