Hétfőn délután járt le a határideje a 2014-es országgyűlési választások jelöltjei számára, hogy leadják az induláshoz szükséges aláírásokat. Ezeket az aláírásokat a választási bizottságok tegnapig valamennyi jelölt indulásával kapcsolatban döntöttek. A pártoknak, mint jelölőszervezeteknek keddig volt határidejük, hogy leadják az országoslistájukat, ezekről a Nemzeti Választási Iroda szintén 3 napon belül hoz döntést. Ez a határidő órákon belül lejár, így úgy gondoltuk, hogy áttekintjük, hogy mire is kell számítani a szavazólapokon.
A választásokon összesen közel 2500 jelölt próbálkozott indulással, a választási bizottság összesen 1577 jelöltet vettek nyilvántartásba, közülük 40 független jelölt van, a többiek közös, illetve önálló listákon szerepelnek, 50 jelölt pedig még a határidő letelte előtt visszalépett.
Országos listát 31 párt nyújtott be, ebből 18-at fogadott el Nemzeti Választási Bizottság, ennyi pártra még soha sem lehetett szavazni a magyarországi demokrácia történetében.
Mielőtt, még különösebben a demokrácia ünnepének tekintenénk ezt a magas számot, felhívjuk az olvasóink figyelmét arra is, hogy a 18 jelölőszervezet között szép számmal vannak olyan szerencsevadászok, akikről még sosem hallottunk, és valószínűleg a választások után sem nagyon fogunk. Az elemzők őket, csak „bizniszpárt” kategóriába sorolják, akik az állami támogatásért szállnak harcba, kihasználva az új választási rendszerbe épített könnyített jelöltállítási szabályokat.
A választáson indulással nem mindenki járt ilyen jó, ugyanis, közel 2 millárd forint értékű bírságot kell a jelölteknek befizetni, az ajánlólapokkal történt elszámolási hiányosságokért, mivel ezek a lapok, szigorú számadású, sorszámozott dokumentumok, amelyek „büntetési értékét” a Nemzeti Választási Iroda darabonként 50750 forintban állapította meg.