Arany János óta tudjuk, hogy micsoda perpatvarok kerekedhetnek a szomszédok között, akárcsak a fülemüle éneke körül. Rossz szomszédság, török átok, tartja a mondás, ami napjainkban is igaz. Lopásnak minősül-e, ha leszedjük-e szomszéd fájának hozzánk átnyúló ágáról lehullott gyümölcsöt? Vagy pedig be kell engednünk őt a kertünkbe, hogy elvihesse a termést?
Amikor az ember fát ültet, akkor általában elővigyázatos és arra is gondol, hogy az idővel terebélyessé válik, ezért elég helyet biztosít neki. De még így is előfordulhat, hogy egy-két ága idővel átnyúlik a szomszéd udvarába vagy a kertjébe. Kit illet meg ezeknek a termése?
Az eligazodásban segíthet a tulajdonjog és a jószomszédi viszony.
A törvény azt mondja ki, hogy a szomszédhoz átnyúló faágon termett gyümölcs is a fa tulajdonosáé.
Vagyis az a gyümölcs is a fának és annak a teleknek a részét képezi, amelyiken a fa nő. Ezért a tulajdonosának jogában áll rendelkezni a termés fölött.
Ha tehát a szomszéd kertjéből hozzánk átnyúló gyümölcsöt leszakítjuk, vagy a földről felvesszük, jó, ha tudjuk, az nem bennünket illet.
A gyümölcsfa tulajdonosa megegyezhet a szomszéddal, hogy belép a telkére és leszedi a gyümölcsöt az átnyúló ágakról vagy pedig felszedi a földről. Ezt számára a szomszédnak lehetővé kell tennie, ugyanakkor nem léphet a szomszéd telkére bármikor és annak tudta nélkül. Csakis az engedélyével.
Ha szomszédként jogtalanul elbirtokoljuk az átnyúló ágakon termett gyümölcsöt és azt elfogyasztjuk vagy feldolgozzuk, jogalap nélküli gazdagodás esete forog fenn. Vitás esetben a bírósághoz lehet fordulni és ott kérni a gyümölcs kiadását.
Szerencsére, az esetek többségében a józan paraszti ész és a jószomszédi viszony érdekében a két fél meg tud egyezni.
Leggyakrabban abban, hogy az átnyúló ágak termését a szomszéd nyugodt szívvel leszedheti és feldolgozhatja. Faluhelyen még most is ez a bevált gyakorlat.
Ha a szomszéd nem tart igényt erre a gyümölcsre, akkor fel lehet szólítani a gyümölcsfa tulajdonosát arra, hogy a termést szedje le, vagy pedig intézkedjen arról, hogy ne potyogjon az ő telkére.
Ha gyümölcsleszedési céllal lépünk a szomszéd telkére, vigyáznunk kell arra, hogy ne okozzunk károkat. Például ne gyúrjuk le az ágak közelében vagy alatt lévő növényeket. Mert, ha ilyesmi megtörténik, annak esetleg lehetnek következményei. Ha bírósági per nem is, de megromlott szomszédi viszony annál inkább.
A helyzetet némileg bonyolíthatja, hogy a lehullott gyümölcsöt a szomszéd zaklatásként is értelmezheti, a fa tulajdonosának részéről. Ezért akár fel is szólíthatja, hogy szedje össze a gyümölcsöt, vagy pedig akadályozza meg annak lehullását. Faluhelyen, a rossz szomszédi viszonyok esetében ezt az átnyúló ágak lemetszésével szokták megoldani.
Kissé leegyszerűsítve a dolgot tehát, ha a gyümölcsfa tulajdonosa azt közli a szomszéddal, hogy az átnyúló ágak termését nyugodtan leszedheti, akkor az általában visszavonásig érvényes.
Persze a szomszédi viszonyok akár egyik pillanatról a másikra megváltozhatnak, és akkor máris felmerülhetnek problémák…
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »