Június 8-án, szűk két hónap múlva a szavazópolgárok 15 EP-képviselőt választanak meg Szlovákiában ötéves időszakra. 24 párt és egy koalíció adta le az európai parlamenti (EP) választásra a jelöltlistáját, összesen 324 jelölt indul. A felvidéki magyar pártok közül csak a Magyar Szövetség adta le a hivatalos március 10-ei határidőig jelöltjeinek listáját.
Azt gondolhatná az ember, hogy Berényiék így, egyedüli magyarpárt-indulóként nyugodtan hátra dőlhetnek a kampányfotelban, a magyar szavazatokat a magyar párt bezsebeli, és Brüsszelbe szépen visszatérhetnek a felvidéki magyar képviselők! De nyugtával dicsérd a napot, nem olyan egyszerű ez az egész!
A legnagyobb veszélyt ezúttal is a magyar közöny és a magyar választó érdektelensége jelentheti.
Brüsszel messze van tőlünk, és néhányan amúgy sem lesznek képesek nyomást gyakorolni az EU-gépezet működtetőire, hangoztatják. Pozsony jóval közelebb van, de az őszi parlamenti, valamint a tavaszi államfő-választáson sem tolongtak a magyarok az urnák előtt. A felvidéki magyar választókedv huzamosabb ideje a béka alsó testrésze alá süllyedt, az EP-választáson is szükséges 5 százalékos küszöb megugrása nem annyira egyértelmű dolog, mint amikor még kettesével kerültek magyar képviselők az EP-ba: Bauer Edit és Duka-Zólyomi Árpád, Mészáros Alajos és Bauer Edit, valamint Csáky Pál és Nagy József. Elsősorban emiatt szükséges választói kedvet lehelni a szavazókba a kampány során.
Sok magyar gondolkodhat úgy, hogy újfent a kormányoldal pártjaira, főleg a Smerre és a Hlasra fog szavazni, hogy ne vesszen el a szavazata, és gyarapítsa az EP-ben a szuverenitás erőit, a Fidesz-KDNP képviselőivel szorosan együttműködve.
A köztársaságielnök-választáshoz képest annyiban más a két párt helyzete az EP-választáson, hogy az előbbin a két párt szavazótábora egyesülni tudott Pellegrini mellett, addig az EP-választáson egymással szemben is helyt kell állniuk. És akkor ott van még a harmadik kistesó, a Szlovák Nemzeti Párt is. Mindhárman vadászni fognak egymás szavazataira is. Sőt, a túloldalról a kereszténydemokraták is, akik zavaros okok miatt kalandoztak el, inkább erre fele fognak szavazatokat halászni a zavarosban. Bár tévelygésük miatt részükről nem lesz olyan hiteles egy békepolitika, a migránsbefogadás-ellenesség, valamint a keresztény erkölcsi, nemzeti és családi értékek hirdetése a kampányban.
Hasonló helyzet alakult ki az ellenzéki oldalon is, és a korčoki hevület sok magyar szavazót is magával ragadott legutóbb!
A SaS és a Progresszív Szlovákia választótábora az EP-választáson nem tud olyan egységesen felsorakozni, mint a közelmúltban tették Korčok mellett, vagy teszik állandó jelleggel Brüsszel mellett, mert vagy SaS, vagy PS. Bár kissé a meglepetés erejével hatott, hogy a SaS és a KDH kritizálni merte az EU napokban megkötött migrációs paktumát. Ez már nekik is sok(k) volt…
Ennek ellenére Branislav Gröhling, a SaS új elnöke nem hagyott kétségeket az EU kizárólagosságát illetően. Szavai felérnek egy Brüsszelnek szóló szerelmi vallomással:
Az Európai Unió egy parádés projekt, melynek köszönhetően a munkavállalóknak, fogyasztóknak egyforma jogaik vannak minden tagállamban, biztonságos élelmiszertermékek, egészségügyi eszközök vannak mindenhol. 35 évvel ezelőtt csak nehezen tudtunk utazni, dolgozni, vállalkozni külföldön. Ha jót akarunk a szlovákoknak, szükségünk van erős hangra az EP-ben. Azon leszünk (SaS), hogy ez a jó projekt még jobban működjék.”
Nem csoda, hogy a liberálisok most kivetették hálójukat Korčokra: összenő. ami összetartozik. Választási jelszavuk a plakátokon, egyelőre csak szlovákul hirdetve az igét: EÚ ÁNO! Persze senki sem gondol NEM-re, csak a fenntartásait fogalmazza meg.
Hasonló a helyzet a fiatalabb liberális testvérnél, a progresszíveknél is. Listavezetőként európai parlamenti nyeregbe ültették Ĺudovit Ódort, az egykori kérészéletű szlovákiai miniszterelnököt, hogy az ő oldalukon söpörje be Európába a magyar szavazatokat (is). A PSZ és Ódor szerint az EP választások tétje Szlovákia európai és demokratikus jövője. Szemfényvesztés, mert az EU jövője a választások tétje, amelyet befolyásolhat Szlovákia is!
Semmilyen előjele sincs tehát annak, hogy ezek a „jóakaróink” majd kiállnak mellettünk Brüsszelben a kisebbségi jogvédelemben. Hiszen akkor maguk ellen, a többség akaratával szemben kellene cselekedniük…
A magyar választói passzivitás, az átgondolt szavazatrablás kormányoldalról, és szemfényvesztéssel párosuló az ellenzéki oldalról is, a józan ítélőképesség hosszú ideje tartó megtorpanása. Ezek a veszélyek leselkednek ránk az európai uniós választáson. Felvilágosítani és mozgósítani kell egyfolytában!
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »