Kétéves kötelező katonai szolgálatról szóló törvényt léptet életbe a mianmari junta Kulcsár Péter2024. 02. 11., v – 08:59
A 2021. évi államcsíny elleni fegyveres ellenállást letörni kívánó mianmari junta szombaton bejelentette, hogy életbe lépteti a 18 és 35 év közötti férfiak, valamint a 18 és 27 év közötti nők számára legkevesebb kétévi katonai szolgálatot előíró törvényt.
A junta tájékoztatási szolgálata szerint a jogszabály már szombaton hatályos.
A törvényt még az előző katonai diktatúra hozta meg 2010-ben, de eddig nem alkalmazták.
A szombati közlemény további részletekre nem tért ki, de tartalmazta, hogy a védelmi minisztérium „közzé fogja tenni a szükséges szabályokat, rendeleteket, a hivatalos értesítéseket és utasításokat”.
A szükségállapot idején, 2010-ben elfogadott törvény értelmében a katonai szolgálat tartama öt évre növelhető, és azok, akik nem tesznek eleget a behívónak, ugyanilyen hosszúságú börtönbüntetéssel sújthatók.
Az egykori Burmában erőszakos konfliktus dúl a 2021. évi katonai államcsíny óta, amely megdöntötte a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí rendszerét, tízéves demokráciának véget vetve.
Egyelőre nem látszik békés megoldás a konfliktusra, a harcok miatt az ENSZ szerint több mint kétmillió polgári lakos vált belső menekültté. Egy helyi megfigyelő szervezet szerint a megtorlásnak több mint négyezer halálos áldozata van.
A hatalomra került tábornokok január végén újabb fél évvel meghosszabbították a rendkívüli állapotot, gyakorlatilag újból elnapolva a puccs óta ígért választásokat.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »