Készüljön, holnaptól pár napig nyűgösebb és figyelmetlenebb lehet mindenki

Készüljön, holnaptól pár napig nyűgösebb és figyelmetlenebb lehet mindenki

Kezdődik a nyári időszámítás, az órákat szombatról vasárnapra virradóra hajnali kettőkor három órára kell átállítani. Az óraátállítást már évekkel ezelőtt megszüntették volna Európában, de aztán ennél sokkal komolyabb problémák vonták el az unió figyelmét, ezért a téma egyelőre hivatalosan is lekerült a napirendről.

Az Európai Bizottság 2018-as konzultációján a 4,6 millió válaszadó 80 százaléka azt mondta, hogy töröljék el az óraátállítást. Az Európai Parlament 2019-ben eldöntötte, hogy a nyári időszámítást választó országokban 2021 márciusában, a téli mellett voksoló tagállamokban pedig 2021 októberében lesz az utolsó óraátállítás. Az egyeztetések azonban elhúzódtak, aztán pedig jött a koronavírus-járvány és az orosz-ukrán háború. Az új Európai Bizottság decemberben állt hivatalba, akkor áttekintették a korábbról megörökölt javaslatokat, és az óraátállítással kapcsolatos terv végül a „felfüggesztett” (és nem a „visszavont”) kategóriába került.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt azzal kommentálta a Kormányinfón, hogy ugyan nem kellett volna egyhangúság, csak minősített többség a döntéshez, de ez sem jött létre, ezért nem született döntés az ügyben. Megjegyezte: most nem tartozik Európa és Magyarország 100 legfontosabb problémája közé, hogy át kell-e állítani az órákat vagy sem.

Hatással van az emberi szervezetre

Hírdetés

Az óraátállítást senki sem szereti, felborítja az ember úgynevezett cirkadián ritmusát és mindenféle bajokat okoz – erről már G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke beszélt az InfoRádióban. Mint rámutatott, nem szerencsés dolog az ember alváshoz való viszonyulását, a belső óráját bármilyen indokkal megzavarni. Ő is úgy látja, rövid időn belül nincs esély rá, hogy a kormányok megegyezzenek egymással a kérdésben, sokkal fontosabb dolgokkal vannak elfoglalva.

Szegheő Péter belgyógyász szintén az InfoRádióban megerősítette, hogy az óraátállítás az egész szervezetnek nagy stresszt okoz. Azt követően egy-két hétig kimutathatóan több a közlekedési baleset, és egyféle éves csúcsot mutat ugyancsak ebben az időszakban az akut szív- és érrendszeri problémák száma. Ez igaz a tavaszi és az őszi időszakra is – jegyezte meg.

A szakemberek szerint három hétbe is beletelik, amíg az ember szervezete megszokja az óraátállítás hatását.

Mindenesetre az órákat 2025. március 30-án, vasárnap hivatalosan hajnali kettőkor kell egy órával előbbre, három órára állítani. Az időszámítás-váltás az éjszakai vonatok, buszok, valamint egyes repülőjáratok menetrendjét is érinteni szokta.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »