Kérdezz-Felelek: Mennyit fizetünk 2023-ban a villanyért, a gázért és a távfűtésért?

Cikkünk születésekor a parlament ugyan még nem fogadta el a 2023-as költségvetést, de az előzetes ígéretek alapján úgy tűnik, mindez már csak formaság. Csütörtökön a szlovák törvényhozás várhatóan jóváhagyja a jövő évi költségvetést, így itt az ideje egy helyre összegyűjteni, milyen rezsiszámlákkal érdemes kalkulálnunk az előttünk álló esztendőre.

Milyen rezsiárakkal számolhatunk?

– villany:

A kabinet korábbi ígéretének megfelelően nem vagy csak „igen csekély” mértékben emelkedik jövőre a lakossági felhasználású áram ára. A kormány a 2022-es szinten rögzített az áramot terhelő illetékeket és a szolgáltatási díjakat is  befagyasztotta. A végárat, amely tartalmazza nem csak az áramért fizetendő összeget, hanem minden arra rakódó adó és illeték árát is,180 euró/ MWh-ban rögzítették. Csak a példa kedvéért, egy átlagos, 100m2-es újépítésű, villannyal fűtő családi ház áramfelhasználása 8-12 MWh-t tesz ki egy évben.

– gáz

A kormány döntése alapján az idei árakhoz képest legfeljebb 15%-kal emelkedhet a lakossági felhasználású földgáz ára. A jelenlegi vég (illetékkel, adóval, tokkal, vonóval) 57 euró körül van megawattóránként. Ha legfeljebb 15%-os emelkedéssel számolunk, a gáz ára nem haladhatja majd 70-75 euró/MWh-t. 

Még egyszer hangsúlyozzuk, mindehhez az kell, hogy a parlament jóváhagyja az ország 2023-as költségvetését, máskülönben az állam, korlátozott jogkörei miatt, nem tud majd érdemben beleszólni a piaci folyamatokba.

Egész 2023-ra biztonságban vagyunk?

Ez egy keveset emlegetett, de nagyon fontos részletkérdés. Nem! Jelen állás szerint a gazdasági minisztérium az év első három hónapjában tudja garantálni a fent rögzített árakat, utána újabb megegyezésre lesz szükség a közműszolgáltatókkal. 

Hírdetés

Azok ugyanis nem fogják szótlanul tűrni, hogy az állam megrövidíti őket, ha nem kapnak kompenzációt az államkasszából, minden bizonnyal elszabadulnak az árak.

Az árrögzítés vonatkozik a bérlakásokra, szociális otthonokra is?

A vonatkozó kormányrendelet értelmében igen. A szociális otthonokban, a községi, megyei tulajdonban lévő bérlakásokban és a lakáskezelő társaságok tulajdonában álló lakásokban is csökkentett rezsiárakkal lehet kalkulálni. Az év első három hónapjában biztosan…

Mi lesz a vállalkozókkal?

Az egymilliós kérdés! A kisvállalkozók jelenleg szabályozott áron kapják az áramot és a földgázt, csakhogy már ez is rendkívül magas. Az áram esetében 825 megawattóra, a gáznál 148 euró. A végleges díjak ennél jóval alacsonyabbak lehetnek, hiszen az áram árát az augusztusi és szeptemberi piaci árak alapján szabályozzák, amely azóta némileg csökkentek. A gáznál ugyanezt az értéket a 2021 októbere és 2022 szeptembere között uralkodó árak átlaga alapján számolták ki.

A nem szabályozott árakon energiát vásároló cégek nagy része már most spot, azaz a pillanatnyi piaci árfolyamnak megfelelő árakon vásárol gázt és áramot. A gáz piaci ára jelenleg 100 euró körül van megawattóránként, az áram jóval drágább, ott 223 eurónál mozog az ár.

Megszűnik jövőre a havi átalány (előleg) rendszere?

Szlovákiában a lakosság általában átalányban fizeti meg a közműszolgáltatások díját. Egy előre meghatározott összeget utal minden hónapban az áramért és a gázért, függetlenül attól, az adott hónapban mennyit fogyasztott. Az elszámolási időszak végével (általában fél- vagy egy év) aztán a szolgáltató a fogyasztásnak megfelelően kiszámolja, mennyi pénz jár vissza az ügyfélnek, vagy rosszabb esetben, mennyivel tartozik még a vállalatnak.

A közműszolgáltatók év elején általában nem változtatnak a lakossági ügyfeleikkel kötött átalányszerződéseken, ugyanis nincs értelme, az energiaárak nem emelkednek akkorát, hogy ilyesmire szükség legyen. Ezzel szemben idén előfordulhat, az átalánydíjak egyoldalú emelése, bár a szolgáltatók még várják Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) vonatkozó döntését. 

Egyelőre azt rebesgetik, néhány szolgáltató a kormány által maximalizált ár alapján szabhatja meg a januártól fizetendő átalány összegét, aztán, ha a szükség úgy hozza, az elszámoláskor legfeljebb visszautalják ügyfeleiknek az összeget. 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »