Jóváhagyták az úgynevezett kemény drogok kis mennyiségének "dekriminalizálását" Brit Kolumbia kanadai tartományában egy hároméves kísérleti projektben – jelentették be kedden.
A kísérlettel a "segítségre szorulók letartóztatástól való félelmét akarják enyhíteni", hogy "a túladagolás miatti halálozások számát csökkentsék".
A szövetségi hivatal által a tartomány kérésére jóváhagyott rendelkezés nem legalizálja a drogokat, de a Csendes-óceáni területen élő kanadaikat nem fogják sem letartóztatni, sem megvádolni, ha legfeljebb 2,5 gramm illegális kábítószert találnak náluk, melyet személyes használatra szántak.
A 18 évesnél idősebbekre vonatkozó hároméves mentesség január 31-én lép hatályba, az érintett kábítószerek közé tartoznak az opiodiok, a kokain, a metamfetamin és az extasy néven is ismert MDMA.
"A megbélyegzés és a letartóztatástól való félelem miatt sokan titkolják a szerfogyasztást, egyedül használják a drogot, vagy olyan módon, ami növeli az ártalmak kockázatát" – mondta Theresa Tam, Kanada közegészségügyi vezetője.
Bonnie Henry, Brit Kolumbia egészségügyi vezetője szerint "fontos lépest tettek a szégyen és a megbélyegzés megszüntetése felé".
Brit Kolumbia az első tartomány Kanadában, amely felmentést kért a kábítószertörvény alól. 2016 óta több mint 9400-an haltak meg tiltott kábítószerek használata miatt a tartományban, az éves rekordot, 2224 esetet tavaly érték el.
2001-ben Portugália lett az első ország a világon, amely minden drog használatát "dekriminalizálta". Akiket tíznapi adagnál kevesebb droggal kapnak el, azokat általában egy orvosból, egy ügyvédből és egy szociális munkásból álló helyi bizottsághoz küldik, ahol tájékoztatják őket a rendelkezésre álló kezelésekről és egészségügyi szolgáltatásokról.
(MTI nyomán)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »