Kelemen Hunor szerint a kormányváltást négy-öt nap alatt le lehet bonyolítani, ha a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) betartja az erről szóló megállapodást, de ha rajta múlna, inkább előre hozná a 2024 végén esedékes parlamenti választásokat.
A közszolgálati televízió hírcsatornájának adott interjúban az RMDSZ elnöke felidézte: a PSD és PNL közötti megállapodás a miniszterelnök, valamint a pénzügyi, az igazságügyi, a szállításügyi tárca vezetője, az európai beruházások és projektek minisztere, illetve a kormányfőtitkár és a kancelláriavezető cseréjét írja elő. Az RMDSZ-es tisztségviselők által vezetett tárcáknál nem irányoz elő váltást a koalíciós megállapodás – szögezte le Kelemen Hunor, a román médiában ugyanis felröppentek olyan találgatások, melyek szerint a kormányzati posztokért kiújuló küzdelem közepette a két nagy román párt osztozkodásának akár a magyar érdekszövetség kormányzati súlya is áldozatul eshet.
Kelemen Hunor azonban támogatná azt az elképzelést, hogy a koalíciós megegyezésben rögzített őrségváltás helyett inkább előre hozott választásokat rendezzenek ősszel, a 2024-es választási év ugyanis szerinte másképp a „stagnálás” éve lesz. Romániában jövőre önkormányzati, európai parlamenti és elnökválasztást is tartanak, a négyféle választás az egész év politikai agendáját meghatározza és – tapasztalata szerint – főleg a központi közigazgatás megbénul, „mindenki várja, mi lesz”. Kelemen Hunor ugyanakkor elismerte, hogy a rendszerváltás óta eltelt 33 évben még egyetlen kormányválságban sem sikerült előre hozott választásokat kikényszeríteni, de úgy vélte: Románia nem engedheti meg magának, hogy elvesztegessen egy évet, ezért kellő bátorsággal, többségi támogatással, minden lépést megtervezve el lehet jutni a választások előrehozatalához, ha az államfőt is sikerül megnyerni az elképzelésnek.
A miniszterelnök-csere időpontjáról teljesen más véleményt fogalmazott meg Marcel Boloş európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter, aki szerint Romániának pénzügyi stabilitásra van szüksége, ezért az lenne a szerencsés, ha az uniós helyreállítási mechanizmus keretében esedékes harmadik kifizetési kérelem benyújtása után kerülne sor az őrségváltásra.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »