Kaja Kallas: a szélsőségesség, Oroszország és Irán sem kaphat helyet Szíria jövőjében Mészáros Richárd2024. 12. 17., k – 09:13
Nagyon fontos, hogy a szélsőségességnek, Oroszországnak és Iránnak sem szabad helyet biztosítani Szíria jövőjében – jelentette ki Kaja Kallas kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselő hétfőn Brüsszelben, az EU-tagállamok külügyminisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatóján.
A főképviselő elmondta: a Bejrútban állomásozó EU-küldöttség vezetője Damaszkuszba utazott, ahol magas szintű megbeszéléseket folytatott az új szíriai hatóságokkal. Kallas látogatást tett Jordániában, ahol arab vezetőkkel valamint Törökországgal és az Egyesült Államokkal vitatta meg azokat az alapelveket, amelyek mentén kapcsolatot kívánnak kialakítani az új szíriai vezetéssel.
„Az együttműködés fő alapelvei közé tartozik Szíria területi integritásának és szuverenitásának tiszteletben tartása, az elszámoltathatóság, a kisebbségek és nők jogainak védelme, valamint a befogadó kormányzás. Fontos, hogy a folyamatot Szíria vezesse, és az a szíriai nép sokszínűségét tükrözze” – hangsúlyozta.
Beszámolt arról, hogy EU-tagállamok külügyminiszterei aggodalmukat fejezték ki Oroszország szíriai jelenléte miatt, amely nemcsak Szíriára, hanem Afrikára és a déli szomszédokra is kihat, veszélyeztetve az európai biztonságot. Mint mondta, az új szíriai vezetéstől elvárják, hogy megszabaduljon az orosz befolyástól, és Jordániában az arab vezetők is hasonló aggodalmakat osztottak meg, és jelezték, hogy nem kívánják az orosz befolyást a térségben.
Kallas beszélt arról is, hogy az Európai Unió folytatja erőfeszítéseit Oroszország háborús képességeinek korlátozására, és elfogadta a 15. szankciócsomagot. Ez az árnyékflottát, észak-koreai tisztségviselőket, valamint – első ízben – a Moszkva számára drónokat gyártó kínai cégeket célozza. Az üzenet világos: Európában háborút indítani nem maradhat következmények nélkül – foglalta össze.
Hangsúlyozta, hogy a szankciócsomag Kínát is érinti, mivel először kerültek kínai vállalatok korlátozóintézkedések hatálya alá, ami világos üzenet: Oroszország támogatásának ára van Kína számára is. Kallas rámutatott, hogy Ukrajnából származó jelentések szerint Kína műholdakat biztosíthatott, amelyek segítik az orosz drónok működését, bár ennek megerősítése még nem történt meg.
Felhívta a figyelmet, hogy Ukrajna támogatása kiemelten fontos a harctéri sikerek érdekében, mivel ez erősíti tárgyalási pozícióját is. Az EU a tél végéig 75 000 ukrán katonát képez ki, és idén már 4,2 milliárd euró költségvetési támogatást nyújtott, amely januártól havi 1,5 milliárddal folytatódik – jelentette be.
A főképviselő szerint azonban Ukrajna további segítséget igényel: több lőszerre, erősebb légvédelemre és támogatásra van szüksége a védelmi ipar fejlesztéséhez. Mint mondta, az EU elkötelezett abban, hogy megadja Ukrajnának a háború megnyeréséhez szükséges eszközöket, hiszen Vlagyimir Putyin orosz elnök csak akkor állítható meg, ha megfékezik.
Kaja Kallas szerint a „helyzet nem halad pozitív irányba a georgiai nép számára”, mivel az országban a demokrácia alapelvei sérülnek, az ellenzéki hangokat elnyomják, a média szabadságát korlátozzák. Az EU csökkentette politikai kapcsolatait Georgiával és felfüggesztette a pénzügyi források utalását. Megjegyezte, hogy a georgiai diplomaták vízummentessége továbbra is fennmarad.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »