Jutalmazták a hűséges látogatókat (A hónap műtárgya a Székely Nemzeti Múzeumban)

Jutalmazták a hűséges látogatókat (A hónap műtárgya a Székely Nemzeti Múzeumban)

Somogyi Győző Magyar hősök arcképcsarnoka című kiállításához kötődik a Székely Nemzeti Múzeum A hónap műtárgya sorozatának legújabb kiadása. Az intézmény ideiglenes székhelyén, a sepsiszentgyörgyi Lábas Házban szervezett, csütörtökön tartott rendezvény három mozzanatot ölelt fel. Egyrészt kamarakiállítást mutattak be Somogyi Győző lelkészkorából származó grafikáiból, a múzeum jutalmazta hűséges látogatóit, valamint Vargha Mihály szobrászművész, múzeumigazgató Deák M. Ria és Deák Barna művész házaspárral folytatott beszélgetésén lehetett részt venni.

Bartha Zonga múzeumpedagógus a jelen levő gyermekekhez és szüleikhez szólt, elmondva, a múzeum nagyszerű hely, ahol olyan dolgokat tanulhatnak, amit az iskolában nem. Példaként kis foglalkozást rögtönzött, majd elővett egy Gábor Áron-féle eredeti ágyúgolyót, s az arról való mesélés közben kézről kézre adta, előbb a gyermekeknek, majd a felnőtt közönségnek.

Hírdetés

A hónap műtárgyára térve Sántha Imre Géza művészettörténész elmondta, nagyon termékeny képzőművész a 80 éves Somogyi Győző, akinek három kiállítása volt már Sepsiszentgyörgyön: 2008-ban a városi kultúrházban, 2016-ban egy nagy volumenű tárlata a Székely Nemzeti Múzeumban, és végül a Lábas Házban a Magyar hősök arcképcsarnoka. Ezek a katonáskodásból, hagyományőrzésből, történelemből ihletettek, melyek Somogyi Győzőt a történész művészt mutatják meg, ám a jelen kamarakiállítás Somogyi Győzőt, a művész papot idézik. Ugyanis Somogyi Győző felszentelt római katolikus pap volt, hét évig szolgált, egyháztörténetből doktorált. A kiállított munkák abból az időszakból, az 1970-es évek első feléből származnak. Somogyi Győző nem állt be a behódolt, ún. békepapok közé, megmaradt a Mindszenty-vonalon. Munkáiban kemény kritikával illette a békepapságot, ez lehetett egyik oka annak, hogy eltanácsolták a papságtól, mondotta Sántha Imre Géza. Maga a hónap műtárgya egy három lenyomatból álló mű. Fent egy meghökkentő keresztre feszített Krisztus, alatta a virágvasárnapi jelenet és a pelikán sajátos képi megfogalmazásban.

Vargha Mihály örömét fejezte ki, hogy a fiatal generáció tagjai jelen vannak, és háláját a pedagógusoknak, akik ide hozzák tanítványaikat, hiszen így szokhatnak be a múzeumba. Elmondta, örvendetes, hogy a járványügyi korlátozások feloldása óta eltelt három hétben több mint ezer látogatójuk volt, nagyon sok gyermek, akik szervezetten jöttek különböző iskolákból. Ezek közül kiemelkedik a Székely Mikó Kollégium. Bács Magor, a vizuális nevelés tanára több mint tíz osztályt vitt el a múzeumba, ezért ajándékcsomaggal jutalmazták. Az ezredik látogató is a Mikóból került ki, a II. A osztály. Az alkalomra eljött gyermekeknek is, meg tanítónőjüknek, Szakács Ágnesnek is ajándékcsomagot adtak át. Viszonzásul a kicsik énekkel köszönték meg az adományt, és rajzot adtak át a múzeumpedagógusnak.

Ezt követően a Lábas Ház emeleti kiállítótermében, Somogyi Győző Magyar hősök arcképcsarnoka előtt Vargha Mihály annak apropóján faggatta Deák M. Ria és Deák Barna művész házaspárt, hogy ők is, mint Somogyi Győző, gazdálkodnak.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »