Jöhet az önmagát felfaló „élő” műanyag

Jöhet az önmagát felfaló „élő” műanyag

Az emberiség műanyagproblémája egyre jelentősebb. Az elsősorban csomagolóanyagként használt műanyagok zöme hulladékként végzi, és mivel nagyon lassan bomlik le, súlyosan szennyezi a környezetet és az élővilágot. A mikroműanyagokról nem is beszélve.

A tudomány folyamatosan keresi a megoldást, és a Kínai Tudományos Akadémia technológiai intézetének kutatói most prezentáltak egy érdekes megközelítést: egy olyan műanyagot, ami biológiai úton tud lebomlani.

Hírdetés

Ehhez egy „élő” műanyagot hoztak létre, ami baktériumspórákat tartalmaz, melyek egyébként a zord körülményeket is túlélik – így ideálisak a feladatra. A spórák voltaképpen inaktívak, míg nincs számukra tápanyag, és egy kemény külső bevonat védi őket különböző hatásoktól – akkor, amikor még a műanyag használatban van, tehát nem lenne szerencsés, ha elkezdene lebomlani.

A spórák  akár évszázadokig is képesek ilyen inaktív állapotban maradni, és csak akkor élednek fel, amikor a környezeti feltételek megfelelőek. Ezt szerették volna ötvözni a kínai tudósok azzal az ismert képességgel, hogy egyes baktériumok képesek a műanyag lebontására. A megoldásról részletesebben a HVG cikkében olvashatunk.

HVG


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »