Jogszabályváltoztatást fontolgat a kormány a tüntetők hídlezárásai miatt

Jogszabályváltoztatást fontolgat a kormány a tüntetők hídlezárásai miatt

Kedden Budapesten tüntetők egy csoportja néhány óra alatt négy hidat is lezárt. Erre Gulyás Gergely szerint a jogalkotónak reagálnia kell.

A gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonását követelték a Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő által szervezett ellenzéki demonstráció résztvevői kedden kora este Budapesten, a Ferenciek terén. A tüntetők egy csoportja lezárta az Erzsébet hídra vezető utat, majd hajnalba nyúló vonulás kezdődött, sorban foglaltak el hidakat. A Ferenciek terén még tartott a demonstráció, amikor a résztvevők egy csoportja átvonult a Szabadság híd pesti hídfőjéhez, majd onnan többen a Petőfi hídhoz, utána pedig a Margit hídhoz vonult. A Momentum felhívására vonuló csoport útvonalát a rendőrség autókkal, rendőrsorfallal, drónokkal biztosította.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón arról beszélt, hogy a gyülekezési jog gyakorlása nem járhat mások szabadságjogainak sérelmével, márpedig százezrek közlekedése vált lehetetlenné egy néhány száz fős kisebbség tevékenysége miatt. Kijelentette: „a bíróság ítéleteit mindenki köteles tiszteletben tartani, de

ha a jelenlegi szabályozást az eddigi joggyakorlattal ellentétesen értelmezve olyan bírósági döntések születnek, amelyek a főváros közlekedésének megbénulásához járulnak hozzá, akkor természetesen erre a jogalkotónak is reagálnia kell,

és a jogalkotó készen is áll, hogy reagáljon”.

Hírdetés

Hadházy Ákos szerdán közölte, hogy már a tüntetés megkezdése után kapta meg a Kúria döntését, mely szerint nem elfogadható indok a demonstráció részleges tiltására a rendőrségnek az az érve, hogy a hídon akadályozták volna a közlekedést, ezért csak a Ferenciek terén lehetnek jelen a demonstrálók.

Ezzel kapcsolatban Gulyás Gergely elmondta: még nincs meg, hogy milyen intézkedés fog következni. A kormány először tanulmányozza a megszületett bírósági ítéletet, mert a gyülekezési jog gyakorlása nem járhat a közlekedés aránytalan sérelmével. Ez egy néhány száz fős tüntetés esetében egy hídlezárás értelmezhetetlen, talán ha egy nemzeti ünnepen tízezrek vagy százezrek felvonulnak, akkor ez „indokolt vagy nem aránytalan”.

„De az, hogy egy munkanapon Budapesten mindenki másfél órát ül az autójában azért, mert nem lehet hazajutni, mert néhány százan úgy gondolják, hogy a meglévő véleménynyilvánítási és gyüelekzési jogukat visszaélésszerűen kell gyakorolni, az nem fogadható el” – jelentette ki.

Hozzátette: az elmúlt 35 év következetes jogalkalmazása szerint jogellenes volt a hídzárás. Azt egyik kormány idején sem engedték meg, hogy néhány száz fő lebénítsa a főváros közlekedését. „A taxisblokád alatt volt ilyen kísérlet, de aztán a köztársasági elnök volt kénytelen amnesztiatörvényt benyújtani, hogy ne legyen büntetőjogi felelősségrevonás a következménye annak, ami akkor történt. A jogi szabályozás szerintem világos, remélhetőleg elegendő is, de van egy új helyzet és egy bírósági döntés, amit most tanulmányozni szükséges” – közölte.

(A nyitóképen: A Momentum felhívására a gyülekezési jog – az Országgyűlés által elfogadott – módosítása ellen tüntetők, miután a Parlament előtti Kossuth térről átvonultak a Margit hídra 2025. március 18-án.)


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »