A fokozódó lakáshiány egyre sürgetőbb probléma a fővárosban, ennek következtében drasztikus áremelkedést lehet tapasztalni. Pozsonyban paradox módon még a koronavírus-járvány sem törte le a lakásárakat.
Amikor tavaly március elején kitört a koronavírus-járvány, és életbe léptek a pandémia visszaszorítására irányuló intézkedések, sokan azt hitték, hogy ez pozitív hatással lesz az ingatlanárakra Pozsonyban. Olyan jóslatok is elhangzottak, hogy a fővárosi lakásárak végre reális mederbe terelődnek. Ennek éppen az ellenkezője történt: a lakásárak a koronavírus-járvány idején még inkább az egekbe szöktek.
A világjárvány negatív hatásait Pozsonyban csupán 2020 áprilisában lehetett érzékelni, amikor az ingatlanok iránti kereslet jelentősen csökkent.
A lakásvásárlás ugyanis sok ember számára élete legnagyobb befektetését jelenti, így érthető, hogy a gazdasági bizonytalanság kezdetén az emberek sokkal óvatosabbak voltak. Ez a kilengés azonban már májusban és júniusban visszabillent. Tény ugyan, hogy ebben az időszakban a lakáskínálat jelentősen bővült, de még ez a növekedés sem idézett elő olyan változást, amely árcsökkenést eredményezett volna.
Matúš Vallo főpolgármester hivatalba lépése után többek között ennek a folyamatnak a felgyorsítását is ígérte. A kötelező érvényű rendelet kiadásával kapcsolatos folyamat idejét mára a felére csökkentették, miközben szakértők szerint a magisztrátus az eddigieknél szigorúbban értékeli ki a beadott projekteket. Ez azzal jár, hogy a lakáskínálat a jövőben még inkább csökkeni fog. Összehasonlításképpen,
míg 2019-ben a magisztrátus 3050 lakás esetében adott ki kötelező érvényű rendeletet, 2020-ban ez a szám már csak 1957 volt.
Ennek kapcsán egy friss esetet említenénk. A bútorok és háztartási eszközök széles választékát kínáló Styla bevásárlóközpont 2017-ben nyílt meg az Aranyhomok területén, az Ikea üzletlánc egyik konkurenseként. A Styla azonban messziről sem lett annyira népszerű a piacon, mint svéd vetélytársa, így a több száz férőhelyes parkolója sokáig kongott az ürességtől. Egyesekben ezért felmerült az ötlet az említett parkoló egy részén lakóházat építeni.
Tavaly nyáron egy lakóház építési engedélyeztetését kérték a magisztrátustól. A nyolcemeletes komplexumot a bevásárlóközpont előtti parkoló területén tervezték felhúzni. Az épület 76 lakóegységgel rendelkezett volna, a földszintjén üzlethelyiségeket akartak kialakítani. A város azonban elutasította a tervet, azzal az indokkal, hogy a lakóház projektje nem tartja tiszteletben a már meglévő beépítési tervet.
Lássunk egy ellenpéldát. Pozsonyban mindenki számára ismert a vereknyei rossz hírű Pentagon. Az ötszögben épült panelházak környéke a drogfogyasztók és a dílerek paradicsoma. Ez a tény jelentősen leértékeli az ottani ingatlanokat.
Ezért is keltett nagy feltűnést a Luxcon vállalat projektje, amely a zűrös panelházak közvetlen szomszédságában tervez új lakásokat építeni. Emellett a cég a környék revitalizációjára és rendbetételére is vállalkozott. A befektető célja visszaadni a kétes hírű negyednek a régi értékét. A magisztrátustól a projekt zöld utat kapott. Ennek keretében egy tizenkét emeletes panelházat terveznek építeni a Pentagontól északra. A lakóház 88 lakóegységgel fog rendelkezni.
Pozsony belvárosában egyre kevesebb a lakásépítésre alkalmas, szabad terület. Ha mégis épülnek új lakások a közeljövőben, valószínűleg olyan drágák lesznek, hogy azok az átlagos pozsonyi családok számára elérhetetlenek maradnak.
Szakemberek figyelmeztetnek, hogy a lakásárak mindaddig nem fognak csökkenni, amíg a kínálat alacsonyabb lesz a keresletnél. (…)
Megjelent a Magyar7 2021/7. számában.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »