Még egy hónap sem telt el, mióta a BMW bejelentette, nem Kelet-Szlovákiát választja új telephelyének, hanem Debrecent, máris itt az újabb csapás. A Hospodárske Noviny szlovák gazdasági napilap információi szerint a kínai Linglong Tire abroncsgyártó Szlovákia helyett Szerbiát választotta, így már a második nagyberuházásra vethet keresztet a szlovák kormány és a kelet-szlovákiai régió.
A két milliárd dolláros éves forgalmat bonyolító Linglong Közép-Európában keresettt magának telephelyet. Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Csehország volt játékban, és Kassa kiemelt esélyekkel szállt ringbe a beruházásért.
A napilap beszámolója szerint a kínai céget szorította az idő. Már megkötötte a szerződést a német autógyárakkal, a teljesítés pedig szinte teljes egészében az új üzem biztosította volna. A tárgyalások egy éve folytak a hely kiválasztásáról, tavaly a szlovák és a kínai külügyminiszter is találkozott az ügy kapcsán, ahol a szlovák fél bemutatta az adórendszert és a beruházási feltételeket.
A csehek is keményen lobbiztak a beruházás megszerzéséért, végül azonban kiestek a játékból, mert egyetlen ipari parkjuk sem rendelkezett a szükséges területtel.
A szlovák gazdasági minisztérium tagadja, hogy az ipari terület alatti telkeket felajánlotta volna a kínai vállalatnak.
fogalmazott a szaktárca szóvivője.
Az elmúlt tíz évben a negyedik abroncsgyár fordít hátat
Amennyiben hivatalosan bebizonyosodik a HN értesülése, akkor Szlovákia a második nagy beruházást esik el és már csak egy projektért maradt versenyben: a kínai Zhi Dou elektromosautó-gyárért Romániával verseng.
A Linglong 860 millió eurós beruházást fog Szerbiába vinni, 2019-ig üzemképes gyárat épít fel a vámmentes övezetbe tartozó Nagybecskerek (Zrenjanin) városában, Vajdaságban, ahonnan viszonylagos közelségben van a román és a magyar határ is. Az új üzem teljes kapacitáson évi 13,6 millió darab abroncsot gyártana le – a tervek szerint ezt a szintet 2025-ben érné el.
A HN megjegyzi, hogy Szlovákia csak az elmúlt tíz évben négy nagy abroncsgyár-beruházásról csúszott le. Köztük volt a dél-koreai Hankook Tires – Nexen Tire cégpáros üzeme és az indiai Apollo Tyres beruházása, amelyek végül Magyarország és Csehország mellett döntöttek. A LingLong pedig úgy tűnik, a Balkánt előnyösebbnek találta.
Körkép.sk
Nyitókép: Aktuality.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »