A coviddal küszködők számára új gyógymódot kezdtek alkalmazni a szlovákiai kórházakban. A monoklonális ellenanyag „koktélt” oltott és oltatlan 65 év felettiek és súlyos diagnózisokkal küszködők kaphatják, és segíthet némileg tehermentesíteni a kórházak covidosztályait. A fertőzés első tüneteinek megjelenését követő tizedik napig be kell adni.
Az ellenanyagot, mely csökkenti a betegség tüneteit és segít megelőzni a fertőzés súlyos lefolyását, infúzió formájában viszik be a szervezetbe. Egyelőre 36 kórházban alkalmazzák és eddig összesen 400 embert kezeltek vele.
Az eddigi eredmények nagyon biztatóak, azt mutatják, hogy ez a gyógymód 60-70 százalékkal csökkenti a kórházba kerülés és az elhalálozás esélyét.
November 8-tól már a járvány által leginkább sújtott keleti régió kórházaiban is gyógyítanak vele.
A fertőzött személyek a covid osztály mellett kialakított rendelőben kapják meg a monoklonális ellenanyagot tartalmazó infúziót, ami nagyjából 20 perc alatt csepeg le, ezután egyórás megfigyelés következik és hazamehetnek.
Mellékhatásként láz, fej- és izomfájdalom, esetleg hidegrázás jelentkezhet. De a lényeges az, hogy a betegek döntő többségének állapota egy napon belül javulni kezd.
A szakemberek szerint az ellenanyagadag csak ideiglenes megoldás, passzív segítség az immunrendszernek. Habár akár néhány hónapig is megmaradhat a szervezetben, nem hasonlítható össze a védőoltás hatékonyságával. Ráadásul jóval drágább is, mint a vakcina. Egy ampulla nagyjából 2700 euróba kerül, amiből két emberen tudnak segíteni.
Jelenleg 5000 ampulla ellenanyag áll rendelkezésre, vagyis 10 ezer rászoruló ember juthat hozzá az életmentő gyógymódhoz.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »